REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spedycja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

I Forum Kobiet w Logistyce już za nami!

"Kobiety w świecie logistyki. Makroekonomiczne podstawy decyzji zarządczych" to tytuł I Forum Kobiet w Logistyce, które odbyło się 10 maja 2012 r. w Warszawie. Organizatorem Forum był portal Pracujwlogistyce.pl, a spotkanie prowadziła i moderowała p. prof. Halina Brdulak ze Szkoły Głównej Handlowej. Była to pierwsza w historii branży TSL konferencja dedykowana Paniom, w której udział wzięło ok. 130 osób. Patronem medialnym Forum był portal logistyka.infor.pl.

Co zrobić z fakturą korygującą, gdy wcześniej rozliczyliśmy już koszty?

Jak i kiedy skorygować koszty w sytuacji, kiedy otrzymujemy fakturę korygującą do wcześniej rozliczonej faktury?

Jak dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych w ramach zwolnienia od akcyzy?

Na czym polega reguła dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych (węgla kamiennego, koksu i węgla brunatnego) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy.

Jak przenieść koszty odprawy celnej na kontrahenta

Przedsiębiorcy dokonujący eksportu towarów ponoszą koszty związane z transakcją; koszty ubezpieczenia, odprawy celnej lub koszty transportu. Jak obciążyć kontrahenta (nabywcę eksportowanych towarów) poniesionymi kosztami w sposób prawidłowy z punktu widzenia podatku VAT.

REKLAMA

Jak zapłacić VAT przy niedoborach towaru

Czy w przypadku stwierdzenia niedoborów towarów należy dokonać korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego?

FIEGE: Ponad 16 proc. wzrost obrotów

FIEGE Sp. z o.o.  zanotowała ponad 16 % wzrost obrotów co stanowi kontynuację wzrostowego trendu, jaki spółka notuje systematycznie w ostatnich latach swojej działalności.

Nowe zasady kontroli przesyłek – poznaj unijne propozycje zmian w prawie

Komisja Europejska złożyła w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej nowy projekt rozporządzenia dotyczącego kontroli przesyłek na granicy przez organy celne, w szczególności w zakresie kontroli towarów mogących naruszać prawo własności intelektualnej.

Grupa GEFCO: 223 mln euro zysku

Grupa GEFCO ogłosiła wyniki finansowe za rok 2011. Roczny obrót Grupy wyniósł 3 782 000 000 euro. To o 12,9 proc. więcej niż w poprzednim roku.

REKLAMA

Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej i nadawcy towaru za przesyłkę

Za co odpowiada agencja celna? Co w sytuacji, gdy towar nie może przekroczyć granicy z powodu braku znaków CE? Dowiedz się jak uniknąć problemów.

Czy opłaca się korzystać z raportów płacowych?

Wśród firm, które biorą udział w raportach wynagrodzeń jest coraz więcej firm małej i średniej wielkości, a nie tylko duże korporacje. Polscy pracodawcy coraz częściej przyznają, że praktyka „płacić jak najmniej” nie jest jedynym lekiem na oszczędności i niekoniecznie wspiera rozwój firmy.

Jak osiągnąć dobrą współpracę na linii spedytor - przewoźnik?

Kto na kim najbardziej zarabia - spedytor na przewoźniku czy przewoźnik na spedytorze? Współpraca tych dwóch kontrahentów może przebiegać bezproblemowo, jeśli ich relacje opierają się na zasadzie "wygrany - wygrany" (win - win). Czyli każdy z nich czerpie z tej współpracy korzyści w takim wymiarze, który daje mu pełną satysfakcję ze wspólnego biznesu.

DHL stosuje procedurę uproszczoną na terminalu Cargo w Warszawie

DHL Global Forwarding (fracht morski i lotniczy w Deutsche Post DHL), jako pierwszy operator logistyczny w Polsce, uzyskał pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej w imporcie towarów na terminalu Cargo w Warszawie. Obsługa będzie znacznie krótsza.

Obsługa farmacji - czy dozwolone jest łączenie ładunków?

Jak zorganizować logistykę produktów leczniczych. Jak zapewnić wymagane bezpieczeństwo i spełnić wymogi prawa farmaceutycznego.

Stefano Vincinelli, Fiege Group: Gdyby nie logistyka to.. zostałbym aktorem

Na nasze pytania odpowiada Stefano Vincinelli, CEO Southern and Eastern Europe, Member of the Board, Fiege Group.

Hellmann: Nowe połączenia drobnicowe z Ukrainy do Polski

Hellmann Worldwide Logistics Polska uruchomił regularne, cotygodniowe połączenia drobnicowe na Ukrainie do Polski. Dzięki tym połączeniu terminale konsolidacyjne w Nowym Tomyślu, Chorzowie oraz Raszynie uzyskały połączenie z Kijowem.

Elmar upada, właściciel walczy o spółkę transportową

Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość spółki Elmar Handel. Założyciel i prezes holdingu Elmar wciąż walczy o utrzymanie ostatniej z flagowych spółek grupy - Elmaru Transport.

Czy poświadczone zgłoszenie celne (PZC) uprawnia do preferencyjnej stawki VAT 0%?

W jakich okolicznościach przewoźnik świadczący usługi międzynarodowego transportu towarów może zastosować 0 proc. stawkę VAT? Jakie dokumenty są wymagane. Jakie przepisy regulują tę kwestię?

Jaka stawka VAT na podzleceniu przy eksporcie towarów?

Mimo, że podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc, w wielu przypadkach można zastosować tzw. preferencyjne opodatkowanie. Ma to duże znaczenie szczególnie dla branży TSL. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki trzeba spełnić?

Andrzej Wątrobiński, Fiege Group: Największe zagrożenie dla mojej branży to… niezdrowa konkurencja poprzez dumping cenowy i niską jakość

Na pytania portalu www.logistyka.infor.pl odpowiada Andrzej Wątrobiński, Dyrektor Personalny na Europę Południową i Wschodnią Fiege Group

Jak uzyskać certyfikat AEO (upoważnionego przedsiębiorcy) ?

Aby uzyskać status AEO należy przejść odpowiednie postępowanie sprawdzające, prowadzone przez właściwą ze względu na siedzibę wnioskującego przedsiębiorcy, Izbę Celną.

Analiza dokumentu "Modelowe warunki spedycyjne FIATA"

Dokument „Modelowe Warunki Spedycyjne FIATA*” („MWS FIATA”) może być zastosowany w relacjach pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą. Decydując się na wprowadzenie MWS do umowy spedycji, strony decydują się na wprowadzenie kilku zasad dotyczących odpowiedzialności z tytułu wykonania umowy spedycji.

Czy usługi transportowe mogą stanowić usługi ciągłe

Dokumentowanie usług transportowych poprzez wystawienie jednej zbiorczej faktury VAT ostatniego dnia danego miesiąca, jest nieprawidłowy.Tak twierdzą organy podatkowe.

Odpowiedzialność spedytora i przewoźnika w transporcie morskim

Specyficznym rodzajem przewozu jest przewóz morski towarów na statkach. Odpowiedzialność przewoźnika morskiego jest w określonych przypadkach limitowana, zgodnie z regulacjami prawnymi odnoszącymi się do tego rodzaju przewozu rzeczy.

Jak dokonać korekty faktury przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

W jaki sposób powinniśmy rozliczać faktury korygujące w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów? Czy powinny one zostać ujęte w dacie wpływu, czy też koniecznym jest korygowanie deklaracji, w której rozliczyliśmy WNT.

Lotnisko Katowice: 8 proc. więcej ładunków w 2011 r.

Ponad 12,1 tys. ton ładunków odprawił w ubiegłym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. To 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Do 2014 r. na lotnisku będzie nowa baza cargo.

Jakie są rodzaje umów pomiędzy spedytorem a przewoźnikiem

Umowy jakie zawierają ze sobą spedytorzy i przewoźnicy regulują przedmiot, zakres oraz ogólne warunki współpracy pomiędzy nimi. W praktyce mamy do czynienia z dwoma rodzajami umów.

Port Gdynia: Nowoczesny skaner do prześwietlania

W Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w porcie w Gdyni pracuje najnowocześniejszy w Polsce skaner do prześwietlania kontenerów. Urządzenie skróci czas kontroli i obniży koszty obsługi klientów.

Biedronka inwestuje w ciężarówki na CNG

Od początku grudnia flota transportowa sieci sklepów Biedronka wzbogaciła się samochody ciężarowe Mercedes-Benz Econic NGT.

Status prawny spedytora w transporcie lotniczym

Spedytor na podstawie umowy spedycyjnej zobowiązuje się na wysłanie lub odbiór przesyłki albo dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Warto zapoznać się ze statusem prawnym spedytora w transporcie lotniczym, by uniknąć nieporozumień związanych, chociażby z odpowiedzialnością za uszkodzoną przesyłkę.

Zasady wypełniania lotniczego listu przewozowego AWB w usłudze kurierskiej

O liście przewozowym w usłudze kurierskiej napisano wiele obszernych opracowań. Zaskoczyć może jednak pogląd autora, który stwierdza iż umiejętność prawidłowego przygotowania listu przewozowego przez nadawcę jest kwintesencją i podsumowaniem jego całej wiedzy na temat zamawianej usługi. Warto dołożyć starań, aby wiedza ta była jak najbardziej rozległa. W bieżącym artykule na przykładzie lotniczego listu przewozowego AWB (Air Waybill) zostanie przedstawiona instrukcja wypełniania tego typu dokumentu z punktu widzenia klienta firmy kurierskiej nadającego międzynarodową przesyłkę w trybie lotniczym.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” – część II

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” cz. I

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

Urząd celny nie ma prawa pobierać opłat za przechowywanie towaru

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłata minimalna za przechowywanie towarów wwiezionych na obszar celny UE z naruszeniem przepisów i zajętych przez urząd celny do czasu rozstrzygnięcia o ich losie jest niezgodna z konstytucją.

Spedycja: kto ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku

Czy spółka świadcząca usługi spedycji lądowej oraz morskiej towarów za granicę na rzecz polskich przedsiębiorców ma prawo zastosować O% VAT? Czy kopia listu przewozowego CMR i konosamentu oraz kopia komunikatu IE- 599 wystarczą do potwierdzenia takiego transportu?

Jak rozliczyć dostawę, w której podatnikiem jest nabywca

Coraz więcej firm dokonuje transakcji towarowych z kontrahentami zagranicznymi. Jakie obowiązki ciążą wówczas na polskim podatniku ?

Kiedy zastosować 0% stawkę VAT przy usłudze spedycji

Firma dokonuje spedycji towaru z magazynu w Polsce do portu i następnie organizuje transport morski poza Europę. Jakie warunki musi spełnić aby wystawić fakturę z zastosowaniem 0 % stawki VAT?

Dlaczego warto stosować OPWS 2010

Jednym z dokumentów, na który może się powołać zarówno spedytor, jak i jego klient są Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne (OPWS) określone przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki.

M&M Militzer & Münch Polska w grupie ET

Operator logistyczny M&M Militzer & Münch Polska dołączył do grupy ET Logistik i zmienił nazwę na ET Multimodal Sp. Z o.o.

Jakie dane powinien zawierać konosament morski?

Prezentujemy krótki poradnik wypełniania konosamentu - podstawowego dokumentu przewozowego w transporcie morskim.

Jaka odpowiedzialność ciąży na agencji celnej w przedstawicielstwie pośrednim a jaka w bezpośrednim?

Agencja celna świadcząc usługi na rzecz swoich klientów może działać w dwóch różnych formach: przedstawicielstwa bezpośredniego i pośredniego.

Czym różni się spedycja od przewozu w kontekście podpisywanych umów

Jakie treści zawarte w umowie decydują o tym, czy mamy do czynienia z umową przewozu, czy spedycji? Co musi zawierać dobrze przygotowana umowa? Jakie są konsekwencje zaniedbań? - o tym w artykule Pawła Budrewicza.

Kto i w jakim kraju musi zapłacić VAT od usługi logistycznej

Czy polska firma spedycyjna, która zleciła rosyjskiemu przewoźnikowi transport towaru z Kijowa do Moskwy musi naliczyć VAT od takiej transakcji ?

Transport międzynarodowy: Jakie dokumenty celne wykazać aby zastosować 0 proc. VAT

Czy dokument celny, z którego wynika, że import towarów był dokonany na warunkach DDU umożliwia świadczącemu usługę transportu międzynarodowego zastosowanie 0% stawki podatku VAT?

Jest ustawa o ratyfikacji konwencji dot. odprawy celnej

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji w sprawie scentralizowanej odprawy celnej.

Na czym polega procedura uproszczona i jakie ma powiązanie z AEO?

Głównym złożeniem procedury uproszczonej jest wprowadzenie ułatwień dla podmiotów gospodarczych przy dokonywaniu zgłoszeń celnych. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy.

Na czym polega procedura tranzytu?

Co to jest procedura tranzytu. Czy w trakcie jego realizacji można zmienić środek transportu Czy można podzielić towar, zmniejszyć lub dołożyć nowy. Szczegóły w artykule radcy prawnego Ewy Krysztofiuk.

Jak obliczyć wielkość dodatków BAF i CAF w usługach spedycyjnych

Klient zawsze powinien upewnić się czy podana cena za usługę spedycyjną zawiera już odpowiednie dodatki. Składnikami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są: dodatek BAF (Bunker Adjustment Factor) oraz CAF (Currency Adjustment Factor). Dziś podpowiadamy jak je obliczyć.

Czy oświadczenie spedytora może zastąpić dokument CMR?

Czy firma może zastąpić podpisaną kopię dokumentu CMR dokumentem przygotowanym przez nią samą, zwanym Oświadczeniem Spedytora.

Firma FM Logistic przedłużyła kontrakt z IKEA

FM Logistic będzie nadal obsługiwał centrum logistyczne IKEA w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Jak przedstawić w deklaracji VAT-7 transakcję importu towarów w procedurze uproszczonej

Firma planuje rozpocząć dokonywanie importu towarów w ramach procedury uproszczonej. Chce rozliczać import w deklaracjach VAT-7. Ma jednak wątpliwość w jakim momencie (kiedy) oraz w jakich pozycjach deklaracji VAT-7 wykazywać te transakcje?

REKLAMA