REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega procedura uproszczona i jakie ma powiązanie z AEO?

Ewa Krysztofiuk
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Głównym złożeniem procedury uproszczonej jest wprowadzenie ułatwień dla podmiotów gospodarczych przy dokonywaniu zgłoszeń celnych. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy.

Procedury celne występują w trzech formach:

REKLAMA

I forma procedury uproszczonej

Niekompletne zgłoszenie celne - procedura uproszczona w formie niekompletnego zgłoszenia celnego nie wymaga uzyskania wcześniejszego pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, a przeznaczona jest dla podmiotów dokonujących zgłoszeń w formie standardowej - w sytuacji gdy podmioty te nie dysponują pełną dokumentacją w chwili składania zgłoszenia celnego. 

Organ celny wyznacza zgłaszającemu termin na uzupełnienie brakujących danych lub dokumentów, których nie było w czasie przyjmowania zgłoszenia celnego, nie dłuższy niż 1 miesiąc.

II forma procedury uproszczonej

Uproszczone zgłoszenie celne – występuje w postaci: zgłoszenia niekompletnego sporządzonego na formularzu złożonego wraz z wnioskiem o objęcie towarów procedurą celną lub powrotnym wywozem. W przypadku stosowania tej formy procedury konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia dyrektora izby celnej właściwego ze względu na urząd lub urzędy celne, w których towary będą obejmowane procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń. Przy stosowaniu II formy procedury uproszczonej należy zawsze przedstawić towar w urzędzie celnym. Podmiot realizujący tę formę uproszczeń jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia uzupełniającego.

III forma procedury uproszczonej

REKLAMA

Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej - ten rodzaj procedury uproszczonej wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia dyrektora izby celnej właściwego ze względu na lokalizację miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej. Podmiot realizujący tę formę procedury uproszczonej jest zwolniony z obowiązku przedstawiania towaru w urzędzie celnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy realizacji tej formy procedury uproszczonej, miejscem do którego bezpośrednio dostarczany jest towar lub z którego towar wyjedzie może być miejsce uznane pozwoleniem na stosowanie procedury uproszczonej (np. teren firmy), miejsce uznane odrębną decyzją dyrektora izby celnej, magazyn czasowego składowania, skład celny. Podmiot realizujący ten rodzaj ułatwienia prowadzi rejestr towarów objętych procedurą uproszczoną (rejestr może być prowadzony w formie elektronicznej lub książkowej).

Wpisanie do rejestru danych dotyczących towarów wywołuje te same skutki prawne co przyjęcie zgłoszenia celnego oraz powoduje zwolnienie towarów do danej procedury (np. dopuszczenie tych towarów do wolnego obrotu). Kontakt z urzędem celnym przy realizacji tej formy procedury uproszczonej przebiega zawsze w postaci elektronicznej.

REKLAMA

Podmiot realizujący ten rodzaj ułatwienia m.in.: sam oblicza ewentualnie powstałe należności celne i podatkowe, sam zdejmuje lub nakłada zamknięcia celne, w procedurach wywozowych ostemplowuje dokument SAD własną pieczęcią, może realizować ułatwienie (dokonywać zgłoszeń celnych) również poza czasem pracy organu celnego np. w soboty, niedziele i święta. Podmiot ten jest zobowiązany do składania zgłoszeń uzupełniających.

Uiszczenie cła powinno nastąpić w terminie 10 dni od zaksięgowania tych należności. Możliwe jest także rozliczenie VAT w sposób uproszczony poprzez deklarację VAT-7. Podatek ten jest wtedy rozliczany bezpośrednio w deklaracji, bez konieczności jego zapłaty w urzędzie celnym.

Powiązanie procedury uproszczonej z AEO

Procedura uproszczona jest powiązana ze statusem upoważnionego przedsiębiorcy AEO poziom I i III, tj. AEO: I - uproszczenie celne AEOC; III – uproszczenie celne/bezpieczeństwo i ochrona AEOF. Przedsiębiorcy, którzy otrzymali status AEOC lub AEOF będą mieli ograniczone do minimum wymogi stawiane przy ubieganiu się o procedurę uproszczoną.

Ponadto wymagania stawiane w procesie uzyskania zgody na stosowanie procedury uproszczonej są tożsame z wymaganiami stosowanymi w procesie uzyskania certyfikatu upoważnionego przedsiębiorcy AEO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA