REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega procedura uproszczona i jakie ma powiązanie z AEO?

Ewa Krysztofiuk
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Głównym złożeniem procedury uproszczonej jest wprowadzenie ułatwień dla podmiotów gospodarczych przy dokonywaniu zgłoszeń celnych. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy.

Procedury celne występują w trzech formach:

REKLAMA

I forma procedury uproszczonej

Niekompletne zgłoszenie celne - procedura uproszczona w formie niekompletnego zgłoszenia celnego nie wymaga uzyskania wcześniejszego pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, a przeznaczona jest dla podmiotów dokonujących zgłoszeń w formie standardowej - w sytuacji gdy podmioty te nie dysponują pełną dokumentacją w chwili składania zgłoszenia celnego. 

Organ celny wyznacza zgłaszającemu termin na uzupełnienie brakujących danych lub dokumentów, których nie było w czasie przyjmowania zgłoszenia celnego, nie dłuższy niż 1 miesiąc.

II forma procedury uproszczonej

Uproszczone zgłoszenie celne – występuje w postaci: zgłoszenia niekompletnego sporządzonego na formularzu złożonego wraz z wnioskiem o objęcie towarów procedurą celną lub powrotnym wywozem. W przypadku stosowania tej formy procedury konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia dyrektora izby celnej właściwego ze względu na urząd lub urzędy celne, w których towary będą obejmowane procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń. Przy stosowaniu II formy procedury uproszczonej należy zawsze przedstawić towar w urzędzie celnym. Podmiot realizujący tę formę uproszczeń jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia uzupełniającego.

III forma procedury uproszczonej

REKLAMA

Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej - ten rodzaj procedury uproszczonej wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia dyrektora izby celnej właściwego ze względu na lokalizację miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej. Podmiot realizujący tę formę procedury uproszczonej jest zwolniony z obowiązku przedstawiania towaru w urzędzie celnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy realizacji tej formy procedury uproszczonej, miejscem do którego bezpośrednio dostarczany jest towar lub z którego towar wyjedzie może być miejsce uznane pozwoleniem na stosowanie procedury uproszczonej (np. teren firmy), miejsce uznane odrębną decyzją dyrektora izby celnej, magazyn czasowego składowania, skład celny. Podmiot realizujący ten rodzaj ułatwienia prowadzi rejestr towarów objętych procedurą uproszczoną (rejestr może być prowadzony w formie elektronicznej lub książkowej).

Wpisanie do rejestru danych dotyczących towarów wywołuje te same skutki prawne co przyjęcie zgłoszenia celnego oraz powoduje zwolnienie towarów do danej procedury (np. dopuszczenie tych towarów do wolnego obrotu). Kontakt z urzędem celnym przy realizacji tej formy procedury uproszczonej przebiega zawsze w postaci elektronicznej.

REKLAMA

Podmiot realizujący ten rodzaj ułatwienia m.in.: sam oblicza ewentualnie powstałe należności celne i podatkowe, sam zdejmuje lub nakłada zamknięcia celne, w procedurach wywozowych ostemplowuje dokument SAD własną pieczęcią, może realizować ułatwienie (dokonywać zgłoszeń celnych) również poza czasem pracy organu celnego np. w soboty, niedziele i święta. Podmiot ten jest zobowiązany do składania zgłoszeń uzupełniających.

Uiszczenie cła powinno nastąpić w terminie 10 dni od zaksięgowania tych należności. Możliwe jest także rozliczenie VAT w sposób uproszczony poprzez deklarację VAT-7. Podatek ten jest wtedy rozliczany bezpośrednio w deklaracji, bez konieczności jego zapłaty w urzędzie celnym.

Powiązanie procedury uproszczonej z AEO

Procedura uproszczona jest powiązana ze statusem upoważnionego przedsiębiorcy AEO poziom I i III, tj. AEO: I - uproszczenie celne AEOC; III – uproszczenie celne/bezpieczeństwo i ochrona AEOF. Przedsiębiorcy, którzy otrzymali status AEOC lub AEOF będą mieli ograniczone do minimum wymogi stawiane przy ubieganiu się o procedurę uproszczoną.

Ponadto wymagania stawiane w procesie uzyskania zgody na stosowanie procedury uproszczonej są tożsame z wymaganiami stosowanymi w procesie uzyskania certyfikatu upoważnionego przedsiębiorcy AEO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

REKLAMA

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

REKLAMA