REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega procedura uproszczona i jakie ma powiązanie z AEO?

Ewa Krysztofiuk
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Głównym złożeniem procedury uproszczonej jest wprowadzenie ułatwień dla podmiotów gospodarczych przy dokonywaniu zgłoszeń celnych. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy.

Procedury celne występują w trzech formach:

REKLAMA

I forma procedury uproszczonej

Niekompletne zgłoszenie celne - procedura uproszczona w formie niekompletnego zgłoszenia celnego nie wymaga uzyskania wcześniejszego pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, a przeznaczona jest dla podmiotów dokonujących zgłoszeń w formie standardowej - w sytuacji gdy podmioty te nie dysponują pełną dokumentacją w chwili składania zgłoszenia celnego. 

Organ celny wyznacza zgłaszającemu termin na uzupełnienie brakujących danych lub dokumentów, których nie było w czasie przyjmowania zgłoszenia celnego, nie dłuższy niż 1 miesiąc.

II forma procedury uproszczonej

Uproszczone zgłoszenie celne – występuje w postaci: zgłoszenia niekompletnego sporządzonego na formularzu złożonego wraz z wnioskiem o objęcie towarów procedurą celną lub powrotnym wywozem. W przypadku stosowania tej formy procedury konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia dyrektora izby celnej właściwego ze względu na urząd lub urzędy celne, w których towary będą obejmowane procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń. Przy stosowaniu II formy procedury uproszczonej należy zawsze przedstawić towar w urzędzie celnym. Podmiot realizujący tę formę uproszczeń jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia uzupełniającego.

III forma procedury uproszczonej

REKLAMA

Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej - ten rodzaj procedury uproszczonej wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia dyrektora izby celnej właściwego ze względu na lokalizację miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej. Podmiot realizujący tę formę procedury uproszczonej jest zwolniony z obowiązku przedstawiania towaru w urzędzie celnym.

Przy realizacji tej formy procedury uproszczonej, miejscem do którego bezpośrednio dostarczany jest towar lub z którego towar wyjedzie może być miejsce uznane pozwoleniem na stosowanie procedury uproszczonej (np. teren firmy), miejsce uznane odrębną decyzją dyrektora izby celnej, magazyn czasowego składowania, skład celny. Podmiot realizujący ten rodzaj ułatwienia prowadzi rejestr towarów objętych procedurą uproszczoną (rejestr może być prowadzony w formie elektronicznej lub książkowej).

Wpisanie do rejestru danych dotyczących towarów wywołuje te same skutki prawne co przyjęcie zgłoszenia celnego oraz powoduje zwolnienie towarów do danej procedury (np. dopuszczenie tych towarów do wolnego obrotu). Kontakt z urzędem celnym przy realizacji tej formy procedury uproszczonej przebiega zawsze w postaci elektronicznej.

REKLAMA

Podmiot realizujący ten rodzaj ułatwienia m.in.: sam oblicza ewentualnie powstałe należności celne i podatkowe, sam zdejmuje lub nakłada zamknięcia celne, w procedurach wywozowych ostemplowuje dokument SAD własną pieczęcią, może realizować ułatwienie (dokonywać zgłoszeń celnych) również poza czasem pracy organu celnego np. w soboty, niedziele i święta. Podmiot ten jest zobowiązany do składania zgłoszeń uzupełniających.

Uiszczenie cła powinno nastąpić w terminie 10 dni od zaksięgowania tych należności. Możliwe jest także rozliczenie VAT w sposób uproszczony poprzez deklarację VAT-7. Podatek ten jest wtedy rozliczany bezpośrednio w deklaracji, bez konieczności jego zapłaty w urzędzie celnym.

Powiązanie procedury uproszczonej z AEO

Procedura uproszczona jest powiązana ze statusem upoważnionego przedsiębiorcy AEO poziom I i III, tj. AEO: I - uproszczenie celne AEOC; III – uproszczenie celne/bezpieczeństwo i ochrona AEOF. Przedsiębiorcy, którzy otrzymali status AEOC lub AEOF będą mieli ograniczone do minimum wymogi stawiane przy ubieganiu się o procedurę uproszczoną.

Ponadto wymagania stawiane w procesie uzyskania zgody na stosowanie procedury uproszczonej są tożsame z wymaganiami stosowanymi w procesie uzyskania certyfikatu upoważnionego przedsiębiorcy AEO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA