REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wypełniania lotniczego listu przewozowego AWB w usłudze kurierskiej

Tomasz Dobczyński
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

O liście przewozowym w usłudze kurierskiej napisano wiele obszernych opracowań. Zaskoczyć może jednak pogląd autora, który stwierdza iż umiejętność prawidłowego przygotowania listu przewozowego przez nadawcę jest kwintesencją i podsumowaniem jego całej wiedzy na temat zamawianej usługi. Warto dołożyć starań, aby wiedza ta była jak najbardziej rozległa. W bieżącym artykule na przykładzie lotniczego listu przewozowego AWB (Air Waybill) zostanie przedstawiona instrukcja wypełniania tego typu dokumentu z punktu widzenia klienta firmy kurierskiej nadającego międzynarodową przesyłkę w trybie lotniczym.

Lotniczy list przewozowy jest wymaganym dokumentem przewozowym stanowiącym część umowy przewozowej. Jest zobowiązaniem przewoźnika do dostarczenia przyjętej przesyłki wymienionemu w liście odbiorcy. Jego numer to najważniejsze kilka cyfr w usłudze kurierskiej. Oznacza dokument w formie papierowej, etykietę lub dokument sporządzony przy użyciu technik elektronicznego przetwarzania danych. Ostatnia (elektroniczna) wymieniona powyżej forma przygotowania listu przewozowego jest coraz bardziej popularna – klienci otrzymują specjalne aplikacje do przygotowania i wydruku tych dokumentów. Dostarczenie prawidłowych danych w liście AWB przekłada się nie tylko na całościowe i niepozostawiające wątpliwości przekazanie woli w zakresie doręczenia paczki lub koperty do odbiorcy, ale również daje podstawę do dochodzenia praw klienta w przypadku nieprawidłowego wykonania usługi przez firmę kurierską.

REKLAMA

Podstawowe informacje wpisywane do AWB

REKLAMA

Klient przekazuje firmie kurierskiej wolę zakupienia międzynarodowej kurierskiej usługi lotniczej w formie zlecenia ustnie (telefon) lub pisemnie (przykładowymi sposobami są: uzupełnienie formularza na stronie internetowej lub wypisanie zlecenia na odbiór przesyłki międzynarodowej, jej podpisanie, zeskanowanie i wysłanie pocztą elektroniczną). W zleceniu przekazywane są podstawowe parametry zakupionej usługi. Dane te muszą znaleźć się w dalszej kolejności na liście przewozowym. AWB może być wypisywany przez kuriera przy aktywnym udziale nadawcy (forma papierowa listu) lub jak wspomniano powyżej może być przygotowany przez nadawcę za pomocą odpowiedniej aplikacji informatycznej (forma elektroniczna listu). Obie formy są dopuszczalne. Bez względu na ich formę w AWB musi znaleźć się bezwzględnie kilka podstawowych danych.

W pierwszej kolejności należy zidentyfikować nadawcę przesyłki. Pojęcie „nadawca” oznacza osobę (fizyczną lub prawną), której nazwisko lub nazwę naniesiono na liście przewozowym AWB jako nadawcę. Głównymi danymi, które są potrzebne do wypełnienia tej części dokumentu są: data nadania przesyłki, posiadany numer konta nadawcy (stworzony przez firmę kurierską po podpisaniu umowy o świadczenie usług), nazwisko nadawcy, numer telefonu oraz pełny adres siedziby osoby będącej nadawcą przesyłki. 

Równie dokładne informacje dotyczą odbiorcy przesyłki. Pojęcie „odbiorca” oznacza osobę fizyczną lub prawną, której nazwisko lub nazwę naniesiono na lotniczym liście przewozowym jako odbiorcę. Niezbędnymi danymi są: nazwisko odbiorcy, numer telefonu oraz jego pełny adres (włącznie z podaniem kraju oraz obowiązkowo kodu pocztowego). Należy pamiętać, iż zwykle nie realizuje się doręczeń na numery skrzynek pocztowych, tzw. P.O. BOX.

Dodatkowo, jeśli towar będzie podlegał odprawie celnej należy podać podatkowy numer identyfikacyjny odbiorcy (dla przykładu są to: GST Goods and Service Tax /VAT/EIN Employer Identification/ABN Australian Business Number lub inny wymagany w danym kraju). Jednocześnie należy pamiętać, że na mocy art. 30 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wysyłając towar z Polski do jednego z 26 pozostałych krajów Unii Europejskiej nie płaci się cła. 

Co w przypadku, gdy wysyłane towary podlegają ocleniu? 

REKLAMA

Następnym głównym polem, który trzeba uzupełnić są informacje o przesyłce. Jeśli wysyłane są dokumenty nie posiadające wartości komercyjnej wystarczy wypełnić tylko list przewozowy AWB. Jeśli wysyłane są towary podlegające ocleniu poza UE (posiadające wartość komercyjną), wymagany jest lotniczy list przewozowy i faktura handlowa lub faktura pro forma. Informacje o przesyłce muszą zgadzać się z informacjami przedstawionymi na fakturze handlowej, jeśli taka jest wymagana (lotniczy list przewozowy nie zastępuje faktury handlowej).

Należy dodatkowo podać całkowitą liczbę paczek w przesyłce (różnica tych dwóch pojęć była przedstawiana przez autora w osobnym artykule), całkowitą wagę przesyłki w kilogramach lub funtach oraz wymiary przesyłki - długość, szerokość i wysokość w centymetrach lub calach.

Dodatkowo potrzebny jest pełny opis każdego towaru oraz (jeśli dotyczy) numer taryfy systemu odprawy celnej dla każdego towaru w przesyłce, kraj produkcji, zadeklarowana wartość przesyłki wraz z określeniem waluty (wartość, która stanowi jednocześnie maksymalną kwotę odszkodowania firmy kurierskiej), zadeklarowana wartość celną wraz z określeniem waluty (cena sprzedaży lub koszty nabycia zawartości przesyłki zgodnie z wymogami celnymi).


W dalszej kolejności wybierany jest poprzez zaznaczenie pola rodzaj usługi z uwzględnieniem czy przedmiotem doręczenia jest koperta czy paczka. Klient uwzględnia przy tym koszty oraz czas doręczenia wg cennika i regulaminu usług wybranej firmy kurierskiej. Wybiera się również w tej sekcji często rodzaj opakowania.
W dalszej kolejności klient musi określić chęć zakupu usług dodatkowych, które są możliwe do wyboru w firmie kurierskiej. Należą do nich najczęściej: zastrzeżenia godzin doręczenia, ubezpieczenia, doręczenia sobotnie, zwroty dokumentów. Należy pamiętać, że są to usługi poza cennikiem standardowym.

Ważny jest również sposób płatności za usługę

Na liście przewozowym AWB należy również określić sposób płatności za usługę. Należy wskazać przede wszystkim kto płaci za zamawianą usługę wraz z ewentualnymi cłami i podatkami (do wyboru zwykle są: nadawca, odbiorca oraz trzecia strona). Należy pamiętać, iż w przypadku braku możliwości identyfikacji odbiorcy lub odmowy zapłaty z jego strony, kosztami usługi zostaje obciążony nadawca przesyłki.

List przewozowy musi być opatrzony czytelnym podpisem nadawcy. Jeśli jest przygotowany w formie elektronicznej, do „obrotu” wchodzi poprzez zeskanowanie kodu kreskowego przypisanego do tego listu przez kuriera zaopatrzonego w odpowiednie urządzenie.

W opinii autora prawidłowe, niebudzące wątpliwości wypełnienie listu AWB jest dowodem na świadomy zakup usługi kurierskiej. Istotnie, zakup usługi kurierskiej nie różni się od zakupu innych usług i produktów, których dokonuje się kilka, a nawet kilkanaście dziennie. Im większą posiada się wiedzę o produkcie, tym łatwiej go dopasować do własnych potrzeb. Tego życzę czytelnikom, a w razie wątpliwości zapraszam do osobistego kontaktu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

  Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

  Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

  Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

  Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

  Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

  Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

  Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

  REKLAMA

  Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

  Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

  Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

  Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  REKLAMA

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA