REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej i nadawcy towaru za przesyłkę

Ewa Krysztofiuk
Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej ?
Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej ?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Za co odpowiada agencja celna? Co w sytuacji, gdy towar nie może przekroczyć granicy z powodu braku znaków CE? Dowiedz się jak uniknąć problemów.

Agencja celna przede wszystkim zajmuje się występowaniem w imieniu klientów przed urzędem celnym. Do podstawowych obowiązków agencji celnej należy dokonywanie zgłoszeń celnych, przygotowanie dokumentacji do odpraw eksportowych lub importowych, deklaracji INTRASTAT lub deklaracji związanych z podatkiem akcyzowym. Agencja celna oblicza i wykazuje w zgłoszeniu celnym kwotę należności przywozowych lub wywozowych.

REKLAMA

Za co dopowiada agencja celna?

Czynności dokonane przez przedstawiciela (agencję celną) w granicach upoważnienia pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla osoby, która go ustanowiła.
Podstawową zasadą jest, iż nadawca jest zobowiązany zapewnić, aby wysyłane towary mogły być wwiezione do kraju przeznaczenia. Agencja celna odpowiada za właściwą dokumentację celną przesyłki, składaną do właściwego urzędu celnego. Agencja powinna sprawdzić, czy przewożone towary, objęte cłem powinny posiadać druki znaków CE na towarze. W przypadku, gdy taki wymóg nie jest spełniony co do określonej partii towarów, agencja celna powinna poinformować o tym klienta, na którym ciąży obowiązek uzyskania odpowiednich certyfikatów CE na dany towar.

Co powinien wiedzieć nadawca?

Jeśli klienta nie uzyska stosowanych dokumentów wymaganych do dokonania odprawy celnej może wystąpić do urzędu celnego, w którym zostało dokonane zgłoszenie celne o unieważnienie zgłoszenia celnego i zwrot towaru. W przypadku unieważnienia zgłoszenia celnego na wniosek zgłaszającego, organ celny wskazuje przyczyny unieważnienia, w formie pisemnej lub elektronicznej.
W celu uregulowania sytuacji towarów innych niż będące przedmiotem zakazów lub ograniczeń organ celny może również zająć towar i wystąpić o orzeczenie jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa, chyba że przepisy prawa celnego stanowią inaczej.


REKLAMA

Nadawcę obciążają wszelkie opłaty z tytułu wysłania towarów do oraz zwrotu z kraju, do którego ich przywóz nie jest dopuszczalny. Ponosi on również koszty składowania towaru zatrzymanego przez urząd celny oraz koszty ewentualnego zniszczenia bądź przepadku tego towaru.

W przypadku, gdy klient poniesie szkodę na skutek nieprawidłowego wykonywania obowiązków przez agencję celną, może dochodzić od niej odszkodowania na zasadach ogólnych. Zgodnie bowiem z art. 471 kodeksu cywilnego stanowiącym generalną zasadę kodeksową odpowiedzialności kontraktowej (za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań wynikających z umowy łączącej klienta z agencją celną) dłużnik (tj. agencja celna) obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Agencja celna odpowiedzialna jest również za niezachowanie należytej staranności. Należy pamiętać, że agencja celna jest odpowiedzialna jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa (tj. np. swoich pracowników), jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA