REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej i nadawcy towaru za przesyłkę

Ewa Krysztofiuk
Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej ?
Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej ?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Za co odpowiada agencja celna? Co w sytuacji, gdy towar nie może przekroczyć granicy z powodu braku znaków CE? Dowiedz się jak uniknąć problemów.

Agencja celna przede wszystkim zajmuje się występowaniem w imieniu klientów przed urzędem celnym. Do podstawowych obowiązków agencji celnej należy dokonywanie zgłoszeń celnych, przygotowanie dokumentacji do odpraw eksportowych lub importowych, deklaracji INTRASTAT lub deklaracji związanych z podatkiem akcyzowym. Agencja celna oblicza i wykazuje w zgłoszeniu celnym kwotę należności przywozowych lub wywozowych.

REKLAMA

Za co dopowiada agencja celna?

Czynności dokonane przez przedstawiciela (agencję celną) w granicach upoważnienia pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla osoby, która go ustanowiła.
Podstawową zasadą jest, iż nadawca jest zobowiązany zapewnić, aby wysyłane towary mogły być wwiezione do kraju przeznaczenia. Agencja celna odpowiada za właściwą dokumentację celną przesyłki, składaną do właściwego urzędu celnego. Agencja powinna sprawdzić, czy przewożone towary, objęte cłem powinny posiadać druki znaków CE na towarze. W przypadku, gdy taki wymóg nie jest spełniony co do określonej partii towarów, agencja celna powinna poinformować o tym klienta, na którym ciąży obowiązek uzyskania odpowiednich certyfikatów CE na dany towar.

Co powinien wiedzieć nadawca?

Jeśli klienta nie uzyska stosowanych dokumentów wymaganych do dokonania odprawy celnej może wystąpić do urzędu celnego, w którym zostało dokonane zgłoszenie celne o unieważnienie zgłoszenia celnego i zwrot towaru. W przypadku unieważnienia zgłoszenia celnego na wniosek zgłaszającego, organ celny wskazuje przyczyny unieważnienia, w formie pisemnej lub elektronicznej.
W celu uregulowania sytuacji towarów innych niż będące przedmiotem zakazów lub ograniczeń organ celny może również zająć towar i wystąpić o orzeczenie jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa, chyba że przepisy prawa celnego stanowią inaczej.


REKLAMA

Nadawcę obciążają wszelkie opłaty z tytułu wysłania towarów do oraz zwrotu z kraju, do którego ich przywóz nie jest dopuszczalny. Ponosi on również koszty składowania towaru zatrzymanego przez urząd celny oraz koszty ewentualnego zniszczenia bądź przepadku tego towaru.

W przypadku, gdy klient poniesie szkodę na skutek nieprawidłowego wykonywania obowiązków przez agencję celną, może dochodzić od niej odszkodowania na zasadach ogólnych. Zgodnie bowiem z art. 471 kodeksu cywilnego stanowiącym generalną zasadę kodeksową odpowiedzialności kontraktowej (za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań wynikających z umowy łączącej klienta z agencją celną) dłużnik (tj. agencja celna) obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Agencja celna odpowiedzialna jest również za niezachowanie należytej staranności. Należy pamiętać, że agencja celna jest odpowiedzialna jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa (tj. np. swoich pracowników), jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA