REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tuning

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

1.0 TSI: chip tuning - jaki wzrost mocy i czy jest on bezpieczny?

Litr pojemności, 3 cylindry i doładowanie. Tak zdaniem Grupy Volkswagena brzmi recepta na ekologiczność i oszczędność. Za mało mocy daje silnik 1.0 TSI? Chip tuning przyjdzie zatem z pomocą. Tylko czy to bezpieczne dla jednostki napędowej?

Dodatkowe oświetlenie, za które można stracić dowód rejestracyjny

Przerabianie reflektorów halogenowych na ksenonowe, bądź wymiana żarówek na tzw. niebieskie ksenony to częsty powód zatrzymania przez policjanta dowodu rejestracyjnego. Jakie oświetlenie auta jest w Polsce nielegalne?

Chiptuning, a gwarancja na samochód

Chiptuning staje się w Polsce coraz popularniejszy. Ale, czy zastosowanie w silniku chiptuningu spowoduje, że utracimy gwarancję na samochód?

Chiptuning - co to jest i jak go wykonać?

Tuning samochodu to w uproszczeniu ulepszanie jego szeroko pojętych osiągów (podnoszenie dynamiki, poprawa właściwości trakcyjnych oraz wzrost wydajności układu hamulcowego). Ale to nie wszystko, z czym wiąże się coraz popularniejszy Chiptuning?

REKLAMA

Wyciągarka samochodowa - co należy o niej wiedzieć?

Wyciągarka samochodowa to urządzenie, które wydaję się być nieodzownym elementem wchodzącym w skład wyposażenia samochodu terenowego. Są jednak osoby, które podważają jej znaczenie twierdząc, że obniża trwałość auta. Postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów wyciągarki, na które warto zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Tablica rejestracyjna w innym miejscu niż fabryczne

Tylne tablice rejestracyjne niektórych aut są umieszczone nie na zderzaku, lecz na pokrywie bagażnika. Czy przeniesienie tablicy na zderzak jest zgodne z prawem? Czy możemy w ten sposób "stuningować" samochód?

Tuning mechaniczny i chip-tuning: na czym polega, czy daje przyrost mocy?

Serce naszego auta jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju modyfikacje. A modyfikacji, tych mniej lub bardziej skomplikowanych jest masa. Począwszy od prostych zmian oprogramowania silnika czyli chip-tuningu, przez bardziej skomplikowane modyfikacje mechaniczne, aż po fanaberię jaką jest system podtlenku azotu (NOS).

Jak poprawić seryjne zawieszenie?

Seryjne zawieszenie jest tak zestrojone, żeby było uniwersalne. Nastawy są wyśrodkowane pomiędzy komfortem a pewnością prowadzenia. W większości przypadków to rozwiązanie optymalne gwarantujące maksimum bezpieczeństwa. Co jednak zrobić, gdy praca zawieszenia nie spełnia naszych oczekiwań?

REKLAMA

Kiedy pojechać na hamownię? Jak działa hamownia podwoziowa, czy jest bezpieczna dla auta?

W przypadku osiągów auta nie warto wierzyć w subiektywne odczucia. Prostym, stosunkowo tanim i, co najważniejsze bezpiecznym sposobem na sprawdzenie wartości mocy i momentu obrotowego, a także przyspieszeń i prędkości maksymalnej, jest hamownia podwoziowa.

Co daje podtlenek azotu? Ile mocy można dodać i ile to kosztuje?

Podtlenek azotu to jeden z najprostszych sposobów, żeby radykalnie zwiększyć moc auta i to stosunkowo niewielkim kosztem. Już podstawowe instalacje "NOS" dodają silnikowi nawet 30 procent mocy, ale tylko przez kilkanaście sekund. Przy tym koszt jednej butli podtlenku azotu to około 300 złotych.

Czy tuning elektroniczny jest bezpieczny dla silników?


Wielu właścicieli nowoczesnych aut z silnikami turbodoładowanymi decyduje się na tzw CHIP, czyli na tuning elektroniczny. Zmieniają oprogramowanie jednostki sterującej silnikiem, przez co rośnie moc i moment obrotowy. Tylko czy to bezpieczne? Czy silnik wytrzyma? Co zresztą auta?

Fiat Punto MK1: zmiana podświetlenia – opis krok po kroku


Standardowe podświetlenie może się szybko znudzić wielu kierowcom. W poradniku tym pokażemy jak zmienić podświetlenie w kilku elementach Fiata Punto MK1.

Jak najtaniej zwiększyć osiągi auta?

Najtańsze konie mechaniczne to te uzyskane dzięki zmniejszeniu wagi auta. Lżejszy samochód lepiej przyspiesza, szybciej reaguje na ruchy kierownicą i lepiej hamuje. Kuracja odchudzająca często daje lepsze efekty niż zakup drogich tuningowych części.

Fiat Uno: zmiana podświetlenia zegarka


W poradniku tym pokażemy jak zmienić podświetlenie zegarka LCD. Nie jest to trudna czynność, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów.

Daewoo Nexia: białe kierunkowskazy przednie. Jak to zrobić?


Białe kierunkowskazy prezentują się znacznie lepiej niż oryginalne z pomarańczowym elementem. W poradniku tym znajduje się opis, jak samemu wybielić przednie kierunkowskazy.

Daewoo Nubira: zmiana podświetlenia zegarów - poradnik


Standardowe podświetlenie zegarów w Nubirze może się znudzić. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadać im trochę koloru. Oto opis, jak wymienić podświetlenie zegarów.

Daewoo Lanos: montaż grilla z siatki. Poradnik


W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zmienić wygląd standardowego grilla w Daewoo Lanos. Nie jest to trudna modyfikacja, jednak zmienia znacząco wygląd zewnętrzny naszego auta.

Ford Focus MK1: zmiana podświetlenia wskaźników - poradnik

W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób wymienić podświetlenie, we wszystkich możliwych wskaźnikach w Fordzie Focusie MK1. Oczywiście wszystko wykonujemy wedle naszego uznania.

Ford Focus MK1: jak krok po kroku przeprowadzić montaż białych zegarów?


Białe zegary zmieniają wygląd wnętrza naszego auta. Mała modyfikacja, jednak bardzo cieszy oko właściciela. W poradniku tym, dowiesz się jak samemu zamontować takie zegary w swoim Focusie.

Ford Mondeo MK1: montaż diod LED w drzwiach - poradnik


Montaż diod w samochodzie stał się coraz bardziej popularny. Nie ma znaczenia czy jest to nowe auto, czy stare. W poradniku tym, pokażemy, jak zamontować diody w drzwiach Forda Mondeo.

Ford Mondeo MK3: montaż diodowych żarówek podświetlenia tablicy rejestracyjnej - poradnik

Diodowe podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest coraz częściej spotykane. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować takie podświetlenie w naszym Fordzie Mondeo MK3.

Citroen AX: montaż centralnego zamka - krok po kroku


Poradnik ten, jest przeznaczony dla osób, chcących zamontować siłowniki zamka centralnego. Montaż przeprowadzimy w wersji 3 drzwiowej Citroena AX.

Nissan Almera N15: zmiana podświetlenia zegarów - poradnik


Nowe podświetlenie zegarów, znacznie poprawi wygląd wnętrza naszego auta. Pozwoli nam to na wyróżnienie się spośród wielu Almer jeżdżących po naszych drogach. Poza tym taka modyfikacja cieszy oko właściciela.

Mercedes W203: montaż diodowych żarówek podświetlenia tablicy rejestracyjnej

Diodowe podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest coraz częściej spotykane w nowych samochodach. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować takie podświetlenie w naszym Mercedesie.

Toyota Avensis I: montaż tarcz Indiglo


Jak wyglądają tarcz Indiglo nie należy tłumaczyć fanom tuningu. W poradniku tym pokażemy, jak zamontować takie tarcze w Toyocie Avensis I. Jaki będzie efekt? Warto przekonać się samemu.

Toyota Avensis I: montaż grilla z siatki aluminium. Krok po kroku.


Zmiana wyglądu grilla w Toyocie Avensis znacząco zmienia wygląd auta. Jednak chcąc osiągnąć taki efekt, musimy poświęcić naszej Toyocie kilka dłuższych chwil.

Toyota Avensis I: podpowiadamy jak malować zaciski hamulcowe


Najstarsze Toyoty Avensis pierwszej generacji mają po kilkanaście lat. Pewne elementy zawieszenia i układu hamulcowego mogą być już poważnie skorodowane. W poradniku tym pokażemy jak pomalować zaciski hamulcowe.

Toyota Avensis I: skrócenie gałki zmiany biegów


Gałka zmiany biegów w Toyocie Avensis I dla niektórych osób jest zbyt długa. Wrzucenie 5 biegu zmusza do wyciągnięcia ręki maksymalnie w prawo, inne biegi również bywają problematyczne. Najlepszym rozwiązaniem, jest skrócenie gałki zmiany biegów.

Audi A3 8L: zwiększenie mocy


Poradnik ten jest przeznaczony dla osób, które nie mają możliwości zwiększenia mocy, po tak zwanym kabelku. Powodem tego jest np. to, że ECU posiada kości tylko do odczytu.

Audi A3 8L: montaż diod w miejsce rygli


Często widzimy na ulicy Audi A3 podobne do naszego, jednak w miejsce rygli ma zamontowane diody. Zastanawiamy się jak ktoś to zrobił, w tym poradniku znajdziesz odpowiedź na te pytanie.

Audi A3 8L: montaż tweeterów i wskaźników doładowania


W poradniku tym przedstawimy montaż głośników wysokotonowych oraz wskaźników doładowania. Cała operacja nie jest trudna, dlatego zachęcamy do samodzielnego  jej wykonania.

Jak zmniejszyć masę sportowego samochodu?


Obniżenie masy pojazdu przygotowywanego do startu w sportach motorowych to jeden z najlepszych sposobów na jednoczesną poprawę osiągów i prowadzenia samochodu. Co najważniejsze, wiele takich modyfikacji da się wykonać niewielkim kosztem.

Jak poprawić rozkład masy w sportowym samochodzie?


Bardzo duży wpływ na prowadzenie sportowego samochodu ma rozkład masy. Jeżeli uda nam się go zoptymalizować, możemy osiągać lepsze wyniki bez ponoszenia dużych kosztów modyfikacji.

Jak modyfikować układ kierowniczy do sportu?


Nie jest tajemnicą, że jedną z najważniejszych zasad skutecznej jazdy sportowej jest umiejętność szybkiego kręcenia kierownicą. W jaki sposób można uczynić układ kierowniczy bardziej bezpośrednim?

Jak działają spojlery i lotki?

Powietrze, przez które przedziera się samochód gdy się porusza może być jego wrogiem. Spowalnia go, a do tego zmniejsza przyczepność. Podpowiadamy, jak działają spojlery i lotki, ograniczające negatywny wpływ powietrza.

Jak działają przednie spojlery i przednie dyfuzory?

Są to elementy karoserii, które dzięki swoim właściwościom zmniejszają opór powietrza i siłę nośną, działającą niekorzystnie na samochód. Podpowiadamy, jak działają.

Jak działa dolna osłona pojazdu, tylny dyfuzor i osłony progów?

Na poruszający się samochód działają siły, wynikające z przemieszczania się wokół niego powietrza. Aby zapobiegać ich negatywnym skutkom, w samochodach montowane są różne dodatki. Podpowiadamy, jak działa dolna osłona, tylny dyfuzor i osłony progów.

Aerodynamiczne elementy zaburzające i przednie lotki

Można pomyśleć, że element zaburzający musi coś utrudniać. W przypadku aerodynamiki tak jednak nie jest. Taki element powoduje powstawanie małych turbulencji, dzięki którym, paradoksalnie przepływ powietrza jest ułatwiony. Podpowiadamy, jak to działa.

Volkswagen Passat B5: wymiana podszybia na wersję z B5 FL


Zmiana podszybia nie wymaga od nas dużo wolnego czasu. Nie jest jednak modyfikacją, której nie możemy wykonać sami. Co zyskujemy na wymianie podszybia? Poza efektem wizualnym, uniemożliwiamy dostawanie się liści do odpływów wody.

Skoda Fabia 2: montaż dolnego spojlera


Skoda nie zastosowała jednakowych spojlerów w Fabii drugiej generacji. W wersji greenline, został zastosowany całkiem inny spojler. Jest on znacznie lepiej zaprojektowany od standardowego i stanowczo zmienia wygląd naszego auta.

Skoda Fabia 2: automatyczne otwieranie bagażnika


W poradniku tym pokażemy, w jaki sposób zrobić otwieranie klapy bagażnika pilotem. Jak wiadomo w standardowym wyposażeniu, nie ma takiej opcji. Jednak, skoro istnieje taka możliwość, warto wykonać taką modyfikację.

1/4 mili - zmagania napędów (przód, tył, 4x4)


Przygotowując się do zmagań na 1/4 mili tuningujemy auta, wybieramy odpowiednie nadwozie i zastanawiamy się nad napędem. Jak wygląda podział na klasy w zawodach na 1/4 mili?

Tuning bez konsekwencji - ulepszaj auto zgodnie z prawem

Poprawianie wyglądu seryjnego auta, czyli tuning, staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Czy możemy w pojeździe modyfikować wszystko bez konsekwencji przy kontroli drogowej?

Wirtualny Tuning - o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy zarażony bakcylem tuningu, przed zainwestowaniem w przeróbki swojego auta, chciałby zobaczyć czy efekt końcowy warty będzie nakładu pracy i gotówki. Taką możliwość daje nam wirtualny tuning. Co to takiego?

Jak zamontować spojler lub listwę?


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy spoiler/listwa, które chcemy wybrać pasują do naszego modelu auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i montaż elementów na aucie.

W poszukiwaniu mocy - Tuning silnika

Na co warto wydać pieniądze, żeby poprawić osiągi naszego auta? Diabeł tkwi w szczegółach, o których warto wiedzieć tuningując silnik.

Montaż progów - zrób to sam


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy progi, które chcemy zamontować, pasują do kształtu nadwozia naszego auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i trwały montaż elementów na aucie.

Techniki driftingu cz.2


Oto druga część opisu technik driftingowych. Druga część dekalogu zasad, które każdy drifter musi poznać.

Montaż brewki reflektora - zrób to sam


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy brewki, które chcemy wybrać, pasują do kształtu naszego reflektora. Uzależniony jest od tego poprawny montaż brewki na reflektorze i długotrwały efekt.

Przyciemnianie szyb - zrób to sam cz. 2


Zapraszam do drugiej części poradnika dotyczącego obklejania szyb folią. Mamy już przygotowane wcześniej (cz.1) kawałki folii odpowiadające kształtem do naszych szyb. Czas przejść do meritum.

REKLAMA