REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamontować spojler lub listwę?

fot. Nissan
fot. Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy spoiler/listwa, które chcemy wybrać pasują do naszego modelu auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i montaż elementów na aucie.

Przygotowania

REKLAMA

Przed rozpoczęciem montażu, warto przygotować niezbędne narzędzia i materiały: taśma samoprzylepna (papierowa), klej montażowy (dostępny w sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi), odtłuszczacz (np. benzyna ekstrakcyjna), mydło w płynie, papier ścierny (400). Na początku przykładamy spojler do auta, aby ustalić jego dokładne położenie. Warto na tym etapie skorzystać z pomocy drugiej osoby. Wszelkie nierówności karoserii i podstawy spojlera, należy zniwelować papierem ściernym. Powierzchnia spojlera (zewnętrzne krawędzie) musi dokładnie przylegać do powierzchni karoserii, dlatego szlifowanie jego podstawy ma tu duże znaczenie. Zaznaczamy dokładnie na karoserii miejsca na otwory mocujące (po wcześniejszym dokładnym ustaleniu pozycji). Można pomóc sobie papierowym szablonem, który odwzoruje powierzchnię styku spojlera z karoserią i to na nim zaznaczyć miejsca do wywiercenia otworów. Warto kilkakrotnie upewnić się o precyzyjności i dokładności zaznaczonych miejsc co zapewni prawidłowy i wizualnie zadowalający efekt.

Zobacz również: Turbina - bezpiecznie i z głową

Montaż

Na podstawie sporządzonego wcześniej szablonu, bądź zaznaczonych na karoserii punktów, wiercimy otwory w karoserii. Wiercenie należy wykonać od zewnętrznej (lakierowanej) powierzchni karoserii. Warto wykonać punktowanie miejsca na otwór w celu uniknięcia ślizgania się wiertła po lakierze. Przykładowo, aby wykonać otwór mocujący o średnicy, np. 7 mm, należy wywiercić otwór o średnicy 3 mm, następnie rozwiercić wiertłem o średnicy 5 mm i zakończyć rozwiercanie wiertłem o średnicy 7mm. Zapewni to gładką powierzchnię wierconych punktów. Dodatkowo, jeśli spojler posiada ewentualne przewody zasilające lampy, należy wykonać otwory przelotowe. Przykręcamy spojler i obrysowujemy miejsca styku na karoserii (najlepiej wodoodpornym pisakiem). Zdejmujemy spojler i zabezpieczamy środkiem antykorozyjnym otwory montażowe (np. cynk w płynie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Co to jest swap silnika?

Obklejamy taśmą papierową, powierzchnię karoserii wokół wykonanego wcześniej obrysu powierzchni styku, po jego zewnętrznej stronie, zewnętrzną powierzchnię spojlera, wzdłuż jego linii styczności z karoserią. Zmatowić za pomocą papieru ściernego powierzchnię przylegania pomiędzy karoserią a spojlerem, a następnie dokładnie ją oczyścić i odtłuścić. Nanosimy równomiernie na powierzchnię spojlera klej. Należy pamiętać, że większość klejów wiąże po około 15 minutach (warto zapoznać się z instrukcją obsługi kleju). W tym czasie należy zamontować spojler, przymocować za pomocą samoprzylepnej taśmy papierowej do klapy nie zmieniając jego położenia. Nadmiar kleju zbieramy palcem nasączonym płynnym mydłem. Ostatnim krokiem jest wkręcenie śrub, oderwanie papierowej taśmy zabezpieczającej i odczekanie ok. 12 godzin, aż klej całkowicie zastygnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA