REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyciągarka samochodowa - co należy o niej wiedzieć?

Elektryczna wyciągarka samochodowa musi mieć siłę, która udźwignie znacznie więcej niż masę samego auta. Fot. Fotolia
Elektryczna wyciągarka samochodowa musi mieć siłę, która udźwignie znacznie więcej niż masę samego auta. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyciągarka samochodowa to urządzenie, które wydaję się być nieodzownym elementem wchodzącym w skład wyposażenia samochodu terenowego. Są jednak osoby, które podważają jej znaczenie twierdząc, że obniża trwałość auta. Postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów wyciągarki, na które warto zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Uciąg wyciągarki samochodowej

Najważniejszych parametrem wyciągarki samochodowej,  o który należy zapytać jej sprzedawcę to maksymalny jej uciąg. Jest on podawany w przeliczeniu na funty czyli w ibs. Aby ustalić uciąg wyciągarki samochodowej  w kilogramach, należy wartość w ibs wymnożyć przez współczynnik 0,453592. Przeciętna wyciągarka zdolna jest pociągnąć 12000 lbs czyli:

REKLAMA

12000 [lbs] x 0,453592 [kg/ibs] = 5443,10 [kg]

Zobacz też: Szkoła przetrwania w rodzinnej „terenówce”

Skoro masa własna przeciętnego samochodu terenowego wynosi ok. 2 ton (Mitsubishi Pajero III) wydaje się, że tego typu wyciągarka jest aż za silna i można śmiało poszukać sporo słabszej. Nie jest to jednak prawda, bowiem musimy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Do masy własnej pojazdu należy doliczyć także masę pasażerów wraz z ich bagażami – ok. 500 kg. Poza tym, trzeba uwzględnić także warunki w jakich auto będzie potrzebowało pomocy ze strony wyciągarki – najczęściej będzie to kopny piach, błoto czy spore nachylenie stoku.

Siła wyciągarki

Bardzo ważną kwestią, pomijaną przez większość „podróżników” jest także fakt, że maksymalna siła podana przez producenta jest dostępna na samym końcu stalowej jej liny, na warstwie znajdującej się najbliżej bębna wyciągarki, a najczęściej pracować będzie tylko pierwsze kilka jej metrów. Różnica ta związana jest z rozłożeniem momentu siły wyciągarki a sytuację opisuje wzór M= F x r, gdzie F to siła a r to długość ramienia. Siła wyciągarki słabnie wraz ze wzrostem długości ramienia, czyli przy zwiniętej linie na pierwszej warstwie, licząc od strony bębna wyciągarki, jej wartość wynosić będzie 5443,10 kg a na warstwie ostatniej (zewnętrznej) już tylko niewiele ponad 3125 kg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak utrzymać na chodzie auto terenowe?

Ramieniem siły r nazywamy odległość punktu obrotu ciała od kierunku danej siły. Ramię siły jest zawsze prostopadłe do kierunku siły.

Parametry danej wyciągarki powinniśmy uzyskać od jej producenta. O ile nie ma z tym problemu w przypadku urządzeń renomowanych firm jak Warn, Kanda czy Titanium to sprawa wygląda gorzej w przypadku sprzętu chińskich marek, które wręcz zalały rynek części off-roadowych. Ich dyskusyjna trwałość sprawia, że lepiej zainwestować w porządną firmę, bowiem od sprawności wyciągarki niejednokrotnie zależy sukces całej wyprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA