REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest niskotemperaturowa lepkość oleju?

Olej silnikowy musi pracować w bardzo zróżnicowanych warunkach. Jednym z najbardziej zmieniających się parametrów jest temperatura pracy powiązana z temperaturą otoczenia i charakterystyką termiczną silnika. Ekspert firmy Castrol wyjaśnia, co to jest niskotemperaturowa lepkość oleju?

Kierowcy nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm

Większość wypadków spowodowanych przez kierowców bedących pod wpływem alkoholu ma miejsce w dni wolne od pracy. Przy okazji każdego długiego weekendu Policja podaje ilu nietrzeźwych kierowców złapano tym razem. W zeszłym roku, w sierpniowy długi weekend policja odnotowała 2282 pijanych za kółkiem. Jaki będzie tegoroczny bilans?

Z tymi silnikami mogą być problemy: VW 1.4 TSI Twincharger

Siedmiokrotny laureat prestiżowej nagrody "International Engine of the Year" silnik 1.4TSI Twincharger, przysparza wielu kłopotów w codziennej eksploatacji. Na co najczęściej skarżą się jego użytkownicy?

Rewolucja Audi: cyfrowe lusterko wsteczne

Wprowadzając nowe rozwiązanie technologiczne: cyfrowe lusterko wsteczne dające doskonały obraz, Audi dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Technologia jeszcze pod koniec tego roku znajdzie się w wyposażeniu krótkiej serii.

REKLAMA

Z tymi silnikami mogą być problemy: Toyota 2.0 D-4D oraz 2.2 D-4D

Toyota to marka, która słowo solidność zdaje się mieć ukryte miedzy literami. Nowoczesny silnik Diesla D-4D był dowodem na to, że japoński koncern dysponuje wiedzą, potrzebną do stworzenia bardzo dynamicznej jednostki wysokoprężnej. Coś jednak poszło nie tak na etapie produkcyjnym, gdyż silnik ten boryka się z poważną wadą techniczną.

Co się dzieje ze zużytą baterią hybrydowego Priusa?

Wraz ze wzrostem popularności stosowania napędów hybrydowych lub elektrycznych rosła także liczba pytań o późniejsze losy baterii stosowanych w tych autach. Poniżej przedstawiamy losy wyeksploatowanych akumulatorów stosowanych w autach Toyoty, lidera wśród producentów samochodów hybrydowych.

Jakie auta kupują Polacy? Raport

Zmieniają się preferencje Polaków kupujących używane samochody – takie wnioski płyną z raportu półrocznego przygotowanego przez serwis ogłoszeń motoryzacyjnych otoMoto.pl. W ogłoszeniach pojawia się więcej starszych i tańszych pojazdów. Serwis odnotował więcej zapytań o samochody benzynowe, także te z instalacjami LPG.

Kia Cee’d i Hyundai i30 z LPG

Koreańskie kompakty przebojem weszły na europejski rynek motoryzacyjny. Przekonali się do nich także polscy kierowcy, którzy docenili je za rozsądnie skalkulowaną cenę, w stosunku do możliwości jakie oferują. Czy te zdroworozsądkowe auta potrafią równie delikatnie obchodzić się z portfelem swoich właścicieli w trakcie ich codziennej eksploatacji? Czy silniki Kia Cee’d i Hyndai i30 dobrze współpracują z gazem?

REKLAMA

Dlaczego amortyzatory są takie ważne?

Dbałość o jakość i stan amortyzatorów, patrząc szerzej można określić jako oszczędność. Wszelkie niedopatrzenia w tym względzie będą powodować tylko dodatkowe usterki i koszty. Zepsuty amortyzator powoduje uszkodzenie całego zawieszenia. Ponadto możemy być pewni, że w niedługim czasie będziemy musieli wymienić opony w wyniku tzw. ich ząbkowania.

Amortyzatory samochodowe - fakty i mity

Najważniejszym zadaniem amortyzatora, jak wskazuje nazwa, jest amortyzowanie, czyli minimalizowanie wszystkich drgań z elementów sprężystych, np. sprężyn. Z drugiej strony amortyzator ma także zapewnić komfort jazdy, być w miarę możliwości miękki i elastyczny. Amortyzator jest także odpowiedzialny za bezpieczeństwo podróżowania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity dotyczące amortyzatorów.

Amortyzatory samochodowe – zasada działania eksploatacja

Wielu kierowców, mimo że stara się dbać o swoje pojazdy, często nie posiada świadomości i kompletu informacji na temat istotnej roli amortyzatorów dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Nieodpowiedni dobór amortyzatorów lub brak właściwej pielęgnacji tego mechanizmu niejednokrotnie przyczynia się do powstania poważnych uszkodzeń samochodu i co istotne – wypadków drogowych.

VW Golf IV i V z LPG

Wysoka cena paliwa, zmusza coraz więcej osób do zamontowania w swoich autach instalacji gazu. Jak współpracują z nią silniki VW Golfa IV i V generacji?

Z tymi silnikami mogą być problemy: Isuzu 3.0 CDTI, 3.0 TiD, 3.0 dCi.

3-litrowy turbodiesel firmy Isuzu okazał się wyjątkowo problematyczny dla posiadaczy aut, które zostały w niego wyposażone. Wada konstrukcyjna tego silnika zadecydowała o bardzo słabej renomie japońskiej jednostki napędowej. Co gorsza, silnik ten wykorzystywany był przez trzech dużych producentów samochodów: Opla, Renault i Saaba.

Jak sprawdzić czy auto ma koło dwumasowe? Czy można się go pozbyć?

Koło dwumasowe to podzespół znany wielu kierowcom użytkującym samochód z silnikiem diesla. Jego regeneracja jest kosztowna i po pewnym przebiegu nieunikniona. Jak sprawdzić, który silnik ma zamontowane koło dwumasowe. Czy w niektórych przypadkach można takie koło zastąpić tańszym rozwiązaniem?

Z tymi silnikami mogą być problemy: VW 2.0 TFSI 211KM

Przy wyborze samochodu dużą wagę przykładamy do zastosowanego w nim silnika. Jednostka 2.0 TFSI 211KM zapewnia świetne osiągi, jednak jak się okazuje boryka się z pewnymi problemami, które wyraźnie podnoszą koszty jej eksploatacji.

Jak poprawnie eksploatować klimatyzację?

Postęp w motoryzacji sprawił, że obecnie klimatyzacja jest niemalże koniecznym standardem. Około 80% produkowanych teraz samochodów ma na liście wyposażenia popularną „Klimę”. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak poprawnie eksploatować klimatyzację, aby ta była efektywna i nie szkodziła zdrowiu.

Wszystko o rozrządzie silnika

Każdy silnik tłokowy ma układ rozrządu, który pełni kluczową rolę w jego działaniu. Układ rozrządu odpowiada za dostarczenie ładunku do cylindra oraz odprowadzenie spalin do kanałów wylotowych. Ten mechanizm podczas awarii unieruchamia pojazd i może doprowadzić do poważnych usterek, dlatego odpowiednie serwisowanie jest niezwykle ważne.

Dlaczego silnik zużywa olej?

Dlaczego silnik zużywa olej?Co może być tego przyczyną? Które elementy silnika są newralgiczne w kontekście ewentualnych przecieków bądź wycieków oleju?

2UR-GSE: 5-litrowe serce Lexusa IS-F

Model IS-F był pierwszym prawdziwie sportowym modelem ze stajni Lexusa. Ile tak naprawdę jest motorsportu pod jego maską?

Zakup używanego diesla

Silnik Diesla według utartych przez lata opinii, to synonim trwałości oraz niskich osiągów. Wraz z nadejściem ery Common Raila, czyli zaprojektowanego przez koncern FIATA bezpośredniego wtrysku paliwa, w zapomnienie odszedł pogląd o słabej dynamice tego typu konstrukcji. Niestety, także niska awaryjność przestała być domeną wysokoprężnych silników. Dlaczego?

Co grozi za nielegalne oprogramowanie GPS?

Nawigacje satelitarne oparte o system GPS są bardzo popularnym elementem wyposażenia pojazdu, zarówno tego prywatnego, jak i firmowego. Aby móc korzystać z nawigacji nie wystarczy tylko odpowiedni sprzęt, potrzebne jest również oprogramowanie. Brak takiej licencji grozi nawet karą pozbawienia wolności.

Speed Camera od TomTom'a uchroni przed mandatem

Firma TomTom udostępniła właśnie aplikację Speed Camera na iPhone’a, która alarmuje kierowców o fotoradarach stacjonarnych i mobilnych. Aplikacja, wykorzystując informacje przekazywane przez największą europejską społeczność kierowców (1,6 mln użytkowników w 15 krajach), powiadamia użytkowników o ograniczeniach prędkości na trasie podróży.

Speak & Go w nowych nawigacjach TomTom Via 130

Firma TomTom zaprezentowała ostatnio nawigację TomTom Via 130, wyposażoną w nową funkcję Speak & Go. Pozwala ona na zarządzanie urządzeniem za pośrednictwem komend głosowych, co umożliwia prowadzenie samochodu bez odrywania rąk od kierownicy i skupienie się na drodze.

Infiniti: akcesoria bagażowe

Poniżej prezentujemy akcesoria zwiększające funkcjonalność aut marki Infiniti. Wszystkie gadżety przedstawione poniżej są dostępne w salonach sprzedaży aut marki Infiniti.

Przednia szyba powie prawdę o faktycznym przebiegu samochodu

Przednia szyba, jeśli nie była wymieniana, pomoże ocenić rzeczywisty przebieg samochodu. Naturalnego zużycia szkła nie da się naprawić – polerowanie szyby technicznie jest możliwe, ale niestosowane w profesjonalnych serwisach – powstawać mogą zniekształcenia szyby i soczewki.

Audi: zewnętrzne akcesoria transportowe

Przedstawiamy poniżej akcesoria firmowe Audi, które umożliwiają transport różnych dodatkowych ładunków.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Końcoworoczna konserwacja auta

Zima to bardzo trudny okres dla auta, szczególnie w Polsce. Podpowiadamy jakie elementy eksploatacyjne aua sprawdzić przy okazji wymiany opon.

Jak używać świateł samochodowych? Ekspert ITS radzi

Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

Jak chronić się przed nieprofesjonalnym warsztatem?

Kiedy odbieramy auto po naprawie z serwisu samochodowego lub stacji diagnostycznej oczekujemy, że pojazd będzie w pełni sprawny i pozbawiony wad. Często jednak okazuje się, że zgłoszone przez nas usterki nie zostały naprawione, a pracownicy serwisu lub stacji diagnostycznej wyrządzili nam inne szkody.

Samochodowa karta ratunkowa – dlaczego warto ją mieć?

Samochodowa karta ratunkowa to nic innego jak mały kartonik z rozrysowanym na nim schematem karoserii naszego auta. Taka karta może uratować życie nie tylko pasażerów zakleszczonych w pojeździe ale także członków ekipy ratunkowej. W czym tkwi jej siła?

Filtr cząstek stałych bez tajemnic

Coraz ostrzejsze wymogi dotyczące czystości spalin, wymogły na producentach wprowadzenie filtrów cząstek stałych. W naszym poradniku obnażamy całą prawdę o filtrach FAP i DPF.

Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?

Rysy na lakierze samochodowym to zmora wielu kierowców. Podpowiadamy jak je usunąć i przywrócić autu żywy kolor.

Cała prawda o kolektorze dolotowym

Kolektor dolotowy jest ważnym elementem silnika i jego uszkodzenie może mieć opłakane skutki dla auta. W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat kolektora dolotowego.

Prawidłowe mycie karoserii samochodu

Przedstawiamy, gdzie, czym i w jaki sposób umyć samochód aby dobrze się prezentował, a jego lakier był zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby

Przerejestrowanie auta wiąże się bezpośrednio m.in. z koniecznością usunięcia starej naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby. Podpowiadamy jak wykonać całą tą operację bez narażania się na dodatkowe koszty i nerwy.

Do czego służy i jak działa serwo hamulcowe?

Serwo hamulcowe to ważny element hydraulicznych układów hamulcowych. Niepozorne urządzenie znajdujące się w komorze silnika umożliwia korzystanie z pełnej mocy hamulców zamontowanych w naszym aucie. Wyjaśniamy zasadę działania serwa hamulcowego.

Przegląd szyby czołowej – na co zwrócić uwagę?

Dokonując rutynowego przeglądu auta, np. po zimie, kierowcy często zapominają o kluczowym dla bezpieczeństwa elemencie samochodu jakim jest szyba czołowa. Doradzamy na co zwrócić uwagę przygotowując auto do sezonu letniego.

Eksploatacja silników Forda: Zetec 1.6 16V, 1.8 16V, 2.0 16V

Silniki Forda o nazwie Zetec, mimo niektórych swoich wad, są trwałe i niezawodne nawet po upływie kilkunastu lat. Jak wygląda eksploatacja Zetec-ów? Dowiesz się o tym w naszym poradniku.

Nowe auto z Internetu

Kupić samochód w internecie? To brzmi nieco fantastycznie, ale taka forma zakupu auta jest powszechna w wielu krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. We Francji od kilku lat ponad 15% nowych samochodów sprzedawanych jest za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali samochodowych.

Klasa efektywności energetycznej opony- co ona oznacza?

Wraz z dniem 1 listopada 2012 roku, wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie konieczności oznaczania klasy efektywności energetycznej opon samochodowych

Obieg oleju w preselekcyjnej skrzyni biegów DSG

Automatyczna skrzynia biegów to jeden z najbardziej skomplikowanych układów mechanicznych w ówczesnych samochodach. Jak wygląda obieg oleju w nowoczesnej, dwusprzęgłowej przekładni DSG produkowanej przez koncern VW?

Dodatkowe bagażniki w kabrioletach

Decydując się na kupno małego, dwuosobowego kabrioletu nie kierujemy się rozumem czy funkcjonalnością. Szukając małych roadsterów typu Mazda MX-5 czy Fiat Barchetta priorytetem jest przyjemność z jazdy i wygląd auta. Często taki pojazd jest drugim lub nawet trzecim w rodzinie.

Silnik 5.0 V10 KM w BMW M5 - czym zyskał uznanie wśród miłośników marki?

Gdy na rynku pojawiło się BMW M5 (E60) z 5-litrowym silnikiem V10, niemieckie auto imponowało osiągami. Nawet dziś trudno o mocniejsze auto, pełniące rolę rodzinnego sedana i sportowej maszyny na tor. Czym charakteryzuje się zastosowana w tym modelu jednostka napędowa o fabrycznym oznaczeniu S85?

Co zrobić ze starym, zużytym autem? Na czym polega recykling?

Kasacja, to oprócz odsprzedaży jedyna metoda na pozbycie się zużytego auta. Podpowiadamy co należy zrobić w przypadku, gdy chcemy rozstać się z naszym wysłużonym automobilem, a także na czym polega recykling.

Jakie ekologiczne linie aut oferują nam producenci?

Producenci aut wszelkimi sposobami starają się wyjść naprzeciw wymaganiom klientów i ekologów. Dwoją się i troją by zużycie paliwo spadło, a emisja szkodliwych związków do atmosfery sukcesywnie malała. Co oferują nam producenci w zakresie ekologicznych aut?

Co czyni auta bardziej ekologicznymi?

Effecient Dynamics, Bluemotion, GreenLine... coraz częściej do standardowych nazw modeli dodawane są określenia, które dla większości użytkowników aut brzmią dość enigmatycznie. Wiadomo, że chodzi o ekologię, jednak w czym tak naprawdę się ona przejawia?

System zmiennych faz rozrządu Valvelift

Dynamiczny wzrost mocy w silnikach spalinowych nie byłby możliwy, gdyby w parze z wysokimi osiągami jednostek napędowych, nie wprowadzano by rozwiązań, ograniczających ich paliwożerność. Valvelift to pomysł inżynierów Audi na zwiększenie wydajności silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Silnik 4,4l Twin Turbo w BMW M5 - jak działa?

O wysokich parametrach nowego silnkia BMW M5 nie decydują tylko dwie turbosprężarki. Na czym polega tajemnica silnika S63TU?

Instalacja LPG: fakty i mity

Instalacje LPG cieszą się niesłabnącą popularnością w Polsce od początku lat 90. Przez te ponad dwie dekady, na temat instalacji LPG powstało wiele przekonań. Tłumaczymy, które z nich są prawdą, a które to zwykłe przesądy.

REKLAMA