REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odpowiednio pielęgnując lakier naszego samochodu, zapewnimy mu świetny wygląd na lata. Fot. Fotolia
Odpowiednio pielęgnując lakier naszego samochodu, zapewnimy mu świetny wygląd na lata. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy, gdzie, czym i w jaki sposób umyć samochód aby dobrze się prezentował, a jego lakier był zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Wybór miejsca mycia samochodu

Aby nasze auto nabrało upragnionego blasku, niezbędne jest przede wszystkim prawidłowe wybranie miejsca, w którym je umyjemy. Należy pamiętać, że ze względów prawnych, nie zawsze możemy umyć samochód na terenie własnej posesji. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług komercyjnej myjni. Mycie auta na własnym podwórku może skończyć się mandatem, bowiem wiele gmin, na podstawie Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadza zakaz tego typu działań na swoim obszarze(bądź wyraźnie je ogranicza). Zazwyczaj wymagane jest aby powstające ścieki, odprowadzane były bezpośrednio do kanalizacji miejskiej, bądź do specjalnych zbiorników bezodpływowych(np. przydomowych szamb).

REKLAMA

Zobacz też: Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Myjnia ręczna czy automatyczna?

REKLAMA

Wybór myjni automatycznej to dla wielu kierowców ogromna wygoda. Po pierwsze, jest to usługa wykonywana szybko a po drugie, nie wymaga od właściciela pojazdu nadmiernego wysiłku fizycznego. Niestety, poważną wadą tego typu myjni są nagminne przypadki zaniedbywania przez ich właścicieli prawidłowej konserwacji ich urządzeń czyszczących(zwłaszcza szczotek), czego rezultatem może być powstanie na karoserii naszego auta kolistych rys. Poza tym, nawet jeśli szczotki na myjni będą nowe a nasze auto będzie silnie zabrudzone piaskiem i błotem, wstępne mycie nie zdoła w pełni usunąć pozostałego na lakierze piachu. W rezultacie szczotki czyszczące rozetrą po karoserii drobinki piasku i również uszkodzą powierzchnię lakieru.

Drugą alternatywą są ręczne myjnie bezdotykowe, które wyposażone są w wysokociśnieniowe myjki. Choć nie uszkodzą one naszego lakieru to jednak ich wadą jest brak możliwości używania przez ich użytkowników gąbek czy szczotek czyszczących podczas mycia. W konsekwencji efekt takiego czyszczenia lakieru, często pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz też: Czy warto wymienić szybę na nową a jeśli tak, to kiedy to zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Optymalna pora mycia samochodu

Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim miejscem, by samodzielnie umyć swoje auto pamiętajmy o kilku sprawach. Istotne jest by całą operacje przeprowadzać najlepiej na utwardzonej nawierzchni, odizolowanej od ziemi(piachu). Po drugie, nie należy czyścić karoserii samochodu w pełnym słońcu, bowiem na nagrzanym nadwoziu pozostaną wyraźne zacieki. Karoseria pojazdu musi być schłodzona, dlatego mycie auta najlepiej wykonać z rana bądź pod wieczór. Pamiętajmy, że samochód musi znajdować się w cieniu. Istotna jest także temperatura. Jeśli zamierzamy auto woskować to pamiętajmy, że należy to robić gdy temperatura na powietrzu jest nie mniejsza niż 15-stopni Celsjusza. Mycia auta na mrozie to także kiepski pomysł, dlatego lepiej w takim przypadku oddać auto w ręce fachowców.

Podział środków czyszczących i konserwujących lakier ze względu na ich przeznaczenie oraz moment użycia

Kolejnym etapem jest wybór odpowiednich środków czyszczących. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które nie tylko myją ale i zabezpieczają powłokę lakieru.  Najbardziej popularne są szampony z dodatkową zawartością wosków konserwujących. Jest to rozwiązanie dobre jeśli nie mamy dodatkowego czasu na późniejsze woskowanie auta. Zalecamy jednak by przy najmniej 3 razy w roku wykonać kompleksowe mycie auta wraz z późniejszym woskowaniem. Efekt będzie znacznie trwalszy. Szampon wlewamy do napełnionego już wcześniej ciepła wodą wiadra(nigdy na odwrót). Nie używajmy do mycia samochodu żadnych płynów do mycia naczyń, bowiem niektóre z nich zawierają silne środki czyszczące i sole przeznaczone do usuwania tłuszczu, które mogą uszkodzić powłokę lakierniczą pojazdu.

Zobacz też: Na co uważać przy polerowaniu samochodu?

Szczotka czy gąbka?

Zanim rozpoczniemy czyszczenie auta za pomocą szamponu, musimy całe nadwozie dokładnie opłukać wodą, by pozbyć się z jego powierzchni piasku i zastygłego błota. Dopiero wtedy, za pomocą czystej gąbki bądź szczotki , powinniśmy zacząć myć auto, zaczynając zawsze od jego dachu i sukcesywnie przemieszczając się w dół karoserii, czyścić poszczególne jego elementy. Ważne jest aby przepłukiwać gąbkę po umyciu każdego z elementów,  w celu usunięcia zalegającego w niej piasku. Pomoże to uniknąć zarysowania jego drobinkami powierzchni lakieru. Oprócz gąbki i szczotki do czyszczenia lakieru można stosować specjalne rękawice z owczej wełny bądź myjki z mikrofibry, bowiem są one jeszcze lepsze od tradycyjnych gąbek(drobinki piasku wnikają w głąb myjki przez co na jej powierzchni jest znacznie mniej piasku).

Prawidłowa technika mycia samochodu

Nadwozie samochodu myjemy wykonując koliste ruchy gąbką(lub szczotką), dzięki czemu ograniczymy możliwość zarysowania lakieru. Poza tym unikajmy intensywnego tarcia lakieru gąbką w jednym miejscu. Jeśli zabrudzenie nie chce zniknąć, polejmy je kilkukrotnie wodą i szamponem i kontynuujmy dalej mycie gąbką. Mycie auta szamponem warto wykonać dwukrotnie, za każdym razem dokładnie spłukując je czystą wodą. Pozwoli to dokładniej usunąć zalegający, szczególnie w dolnej części nadwozia, brud.

Zobacz też: Jak pozbyć się problemu parujących szyb?

Nietypowe i trudne do usunięcia z lakieru zabrudzenia

Jeśli zauważymy na naszej karoserii zabrudzenia, które są uciążliwe do usunięcia za pomocą wody z szamponem, skorzystajmy ze specjalistycznych preparatów czyszczących. W każdym sklepie z chemią samochodową znajdziemy środki do usuwania owadów czy smoły. Szczególnie trudna do usunięcia z lakieru jest żywica z drzew, jednak i w tym przypadku bez problemu odnajdziemy specjalny preparat, który poradzi sobie z zabrudzeniem. Warto pamiętać, że większość tych specjalistycznych środków czyszczących ogranicza także ponowne powstanie zabrudzeń, dzięki wytworzeniu na danym elemencie ochronnej powłoki.

Mycie szyb

Myjąc całe auto warto wstępnie wyczyścić także jego szyby. Dla uzyskania lepszego efektu konieczne jest posłużeniem płynem do szyb. Ważne jest aby płyn taki nie pienił się, tylko szybko odparowywał z powierzeni szkła, dzięki czemu znacznie łatwiej wypolerujemy wszystkie szyby(mycie płynem do szyb wykonajmy dopiero po suszeniu auta). Do uzyskania pełnego efektu wypolerujmy szyby także wewnątrz pojazdu.

Czyszczenie elementów plastikowych i gumowych

Aby nasze auto zyskało na wyglądzie warto zainwestować dodatkowe pieniądze w preparat do czyszczenia zewnętrznych elementów wykonanych z plastiku i gumy. Tzw. czernidła nie dość, że czyszczą daną powierzchnię to dodatkowo nasycają ją kolorem, przez co wypłowiałe od słońca listwy czy zderzaki, wyglądają świeżo i atrakcyjnie. Efekt taki utrzymuje się przez kilka myć samochodu.

Zobacz też: Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

Suszenie karoserii(optymalne narzędzia itp.)

Po opłukaniu czystą wodą całego samochodu istotne jest, by dokładnie je wysuszyć. Zapobiegnie  to powstawaniu na lakierze zacieków od wody a samo auto zyska wyrazistszy blask. Nie bez znaczenia jest rodzaj ścierki, którą posłużymy się do tego celu. Powszechnie dominuje opinia, że najlepszym materiałem do tego celu jest mikrofibra, która w porównaniu do np. irchy nie ściera warstwy ochronnego wosku z lakieru. To czy auto jest zupełnie czyste, sprawdzimy przecierając białą chusteczką higieniczną po powierzchni nadwozia.

Czyszczenie felg

Zasadniczym problemem przy czyszczeniu felg samochodu(zwłaszcza aluminiowych), jest pył powstający w wyniku ścierania się klocków hamulcowych w trakcie ich pracy. Jego cześć trafia bezpośrednio na felgę pojazdu i bardzo silnie do niej przylega. Aby pozbyć się tego typu zabrudzeń wystarczy użyć specjalnej pasty do tego celu. Najpierw niewielką jej ilość nanosimy na zabrudzoną powierzchnię, po czym za pomocą czystej szmatki polerujmy felgę. Efekt pracy naprawdę robi wrażenie.

Zobacz też: Jak pozbyć się śladów po owadach?

Typowe błędy popełniane w trakcie mycia auta

Do najczęstszych błędów, jakie pojawiają się w trakcie ręcznego mycia pojazdu zalicza się m.in.

  • odkładanie gąbki w trakcie mycia auta na zapiaszczone powierzchnie(np. na ziemie),
  • spłukiwanie auta na trawniku,
  • mycie pojazdu w sąsiedztwie rzek lub innych cieków wodnych,
  • mycie auta na słońcu,
  • mycie na mrozie bez dokładnego wysuszenia zamków i uszczelek,
  • nie domykanie szyb w trakcie mycia pojazdu,
  • mycie auta zapiaszczoną gąbką,
  • niedokładne wysuszenie nadwozia.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA