REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wosk samochodowy zabezpiecza powłokę lakierniczą auta, nadając jej przy tym wyjątkowy połysk.
Wosk samochodowy zabezpiecza powłokę lakierniczą auta, nadając jej przy tym wyjątkowy połysk.

REKLAMA

REKLAMA

Rysy na lakierze samochodowym to zmora wielu kierowców. Podpowiadamy jak je usunąć i przywrócić autu żywy kolor.

Proces odświeżania naszego lakieru i nadania mu upragnionego blasku wiąże się bezpośrednio z kompleksowym myciem jego nadwozia. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie powłoki lakierniczej tak, aby nie pozostały na niej żadne zabrudzenia. Poza tym pozostawienie piasku na powierzchni lakieru, może doprowadzić w trakcie jego polerowania, do jeszcze większych zniszczeń w jego strukturze.

REKLAMA

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Renowacja lakieru

Gdy nasze auto jest umyte, zdecydowanie łatwiej jest ocenić stan jego lakieru oraz zauważyć wszystkie rysy i ubytki na jego powierzchni. Aby pozbyć się tego typu uszkodzeń, należy w pierwszej kolejności ocenić skalę zniszczeń, tzn. sprawdzić jak szerokie i głębokie są rysy.

Zobacz galerię: Auta miejskie za 3000 zł

Jeśli mamy do czynienia z drobnymi zarysowaniami powłoki lakierniczej, możemy wykorzystać do ich usunięcia popularne pasty lekkościerne do lakierów jak chociażby Tempo. Niewielką ilość preparatu naniesioną na suchą gąbkę, rozcieramy kolistymi ruchami  w miejscu, w którym zauważyliśmy ubytki. Po 30-sekundach przy pomocy suchej szmatki wykonanej z mikrofibry, dokładnie wycieramy pastę do chwili, aż znikną zmatowione powierzchnie na lakierze.

Zobacz też: Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polerka obrotowa

REKLAMA

Jeśli rysy na naszym lakierze występują na większym obszarze, a lakier na poszczególnych elementach nadwozia jest wyraźnie zmatowiały, możemy spróbować podjąć się we własnym zakresie jego polerowania za pomocą polerki obrotowej. Wyposażona musi być ona w dwie nakładki, twardszą na którą nakładamy pastę polerską i kulistymi ruchami rozcieramy ją po zmatowiałym elemencie, oraz miększą służącą do polerowania powłoki lakierniczej płynnym regulatorem kolorów bądź płynem do jej wygładzania.

Czynność ta nie należy do najprostszych, bowiem wymaga od użytkownika dobrego wyczucia oraz sporych zdolności manualnych. Nieumiejętne posługiwanie się polerką obrotową może doprowadzić do przetarcia powłoki lakierniczej.

Jeśli nie chcemy ryzykować możemy zlecić tego typu naprawę fachowcom. Koszt takiej usługi waha się w przedziale od 200-500zł.

Zobacz też: Na co uważać przy polerowaniu samochodu?

Woskowanie powłoki lakierniczej

Gdy nasze auto jest umyte i pozbyliśmy się większych rys z jego nadwozia, możemy dodatkowo zabezpieczyć jego lakier, nakładając na jego powierzchnię warstwę wosku samochodowego. Oprócz walorów estetycznych wosk tworzy specjalną barierę ochronną, która zapobiega m.in. przywieraniu piasku, kurzu, ptasich odchodów czy asfaltu do lakieru. W rezultacie nasze auto dłużej wygląda świeżo a pozbycie się wcześniej trudnych do usunięcia zabrudzeń, przychodzi zdecydowanie prościej. Poza tym dobry wosk, którego powłokę na samochodzie odświeżamy min. 3 razy w roku, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień na jego powłoce lakierniczej, spowodowanych m.in. ptasimi odchodami. Co więcej, niektóre lakiery samochodowe(np. czerwony) dłużej zachowują świeżość i intensywność barw.

Rodzaje wosków samochodowych

Na rynku dostępne są woski samochodowe w postaci zarówno płynnej jak i stałej(twardy wosk). Te pierwsze są zdecydowanie łatwiejsze do nakładania(często można je nakładać nawet na mokrą powierzchnię), jednak nie zawsze ich trwałość jest równie duża co wosków twardych. Najlepsze bazują na wosku Carnauba, uważanego za najtwardszy na świecie. Wszystkie jednak należy nakładać w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza i zawsze zacienionym miejscu.

Zobacz też: Jakie są rodzaje wosków do polerowania?

Aby nałożyć wosk na samochód pamiętajmy, że auto musi być czyste. Przed woskowaniem możemy dodatkowo odtłuścić całą powierzchnię lakieru za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Następnie za pomocą czystej gąbki, nakładamy wosk kolistymi ruchami na wybranych elemencie. Po doczekaniu ok. 20 sekund  przystępujemy do jego polerowania za pomocą ścierki z mikrofibry. Ważne jest by cały zabieg wykonywać krok po kroku, od jednego elementu do drugiego. Starajmy się przy tym, by wosk nie znalazł się na plastikowych częściach pojazdu, bo pozostawi na nich białe ślady(możemy je usunąć np. czernidłem).

Typowe błędy podczas woskowania powłoki lakierniczej na samochodzie:

  • używanie brudnych i zapiaszczonych gąbek/ścierek;
  • używanie tej samej szmatki do nakładania wosku i polerowania lakieru;
  • niedokładne umycie auta;
  • nakładanie wosku na elementy plastikowe karoserii;
  • nakładanie wosku na mokre nadwozie(poza wyjątkami);
  • nakładanie wosku na rozgrzany lakier(poza wyjątkami);
  • woskowanie auta w pełnym słońcu(poza wyjątkami);
  • nie odnawianie powłoki woskowej w sposób regularny(m.in. 3 razy w roku

Zobacz też: Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?

Kompleksowe mycie pojazdu, połączone z renowacją lakieru i późniejszym jego nawoskowaniem jest czynnością złożoną, która wymaga czasu i zaangażowania. Warto jednak poświecić jedno popołudnie na prawidłowe odświeżenie i zabezpieczenie powłoki lakierniczej w naszym samochodzie, by móc cieszyć się nim przez długie lata. Jest to naprawdę istotne, bowiem nowe, ekologiczne lakiery samochodowe są zdecydowanie mniej trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, niż te stosowane jeszcze kilkanaście lat temu.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

REKLAMA

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA