REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?

Wosk samochodowy zabezpiecza powłokę lakierniczą auta, nadając jej przy tym wyjątkowy połysk.
Wosk samochodowy zabezpiecza powłokę lakierniczą auta, nadając jej przy tym wyjątkowy połysk.

REKLAMA

REKLAMA

Rysy na lakierze samochodowym to zmora wielu kierowców. Podpowiadamy jak je usunąć i przywrócić autu żywy kolor.

Proces odświeżania naszego lakieru i nadania mu upragnionego blasku wiąże się bezpośrednio z kompleksowym myciem jego nadwozia. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie powłoki lakierniczej tak, aby nie pozostały na niej żadne zabrudzenia. Poza tym pozostawienie piasku na powierzchni lakieru, może doprowadzić w trakcie jego polerowania, do jeszcze większych zniszczeń w jego strukturze.

REKLAMA

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Renowacja lakieru

Gdy nasze auto jest umyte, zdecydowanie łatwiej jest ocenić stan jego lakieru oraz zauważyć wszystkie rysy i ubytki na jego powierzchni. Aby pozbyć się tego typu uszkodzeń, należy w pierwszej kolejności ocenić skalę zniszczeń, tzn. sprawdzić jak szerokie i głębokie są rysy.

Zobacz galerię: Auta miejskie za 3000 zł

Jeśli mamy do czynienia z drobnymi zarysowaniami powłoki lakierniczej, możemy wykorzystać do ich usunięcia popularne pasty lekkościerne do lakierów jak chociażby Tempo. Niewielką ilość preparatu naniesioną na suchą gąbkę, rozcieramy kolistymi ruchami  w miejscu, w którym zauważyliśmy ubytki. Po 30-sekundach przy pomocy suchej szmatki wykonanej z mikrofibry, dokładnie wycieramy pastę do chwili, aż znikną zmatowione powierzchnie na lakierze.

Zobacz też: Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?

Polerka obrotowa

REKLAMA

Jeśli rysy na naszym lakierze występują na większym obszarze, a lakier na poszczególnych elementach nadwozia jest wyraźnie zmatowiały, możemy spróbować podjąć się we własnym zakresie jego polerowania za pomocą polerki obrotowej. Wyposażona musi być ona w dwie nakładki, twardszą na którą nakładamy pastę polerską i kulistymi ruchami rozcieramy ją po zmatowiałym elemencie, oraz miększą służącą do polerowania powłoki lakierniczej płynnym regulatorem kolorów bądź płynem do jej wygładzania.

Czynność ta nie należy do najprostszych, bowiem wymaga od użytkownika dobrego wyczucia oraz sporych zdolności manualnych. Nieumiejętne posługiwanie się polerką obrotową może doprowadzić do przetarcia powłoki lakierniczej.

Jeśli nie chcemy ryzykować możemy zlecić tego typu naprawę fachowcom. Koszt takiej usługi waha się w przedziale od 200-500zł.

Zobacz też: Na co uważać przy polerowaniu samochodu?

Woskowanie powłoki lakierniczej

Gdy nasze auto jest umyte i pozbyliśmy się większych rys z jego nadwozia, możemy dodatkowo zabezpieczyć jego lakier, nakładając na jego powierzchnię warstwę wosku samochodowego. Oprócz walorów estetycznych wosk tworzy specjalną barierę ochronną, która zapobiega m.in. przywieraniu piasku, kurzu, ptasich odchodów czy asfaltu do lakieru. W rezultacie nasze auto dłużej wygląda świeżo a pozbycie się wcześniej trudnych do usunięcia zabrudzeń, przychodzi zdecydowanie prościej. Poza tym dobry wosk, którego powłokę na samochodzie odświeżamy min. 3 razy w roku, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień na jego powłoce lakierniczej, spowodowanych m.in. ptasimi odchodami. Co więcej, niektóre lakiery samochodowe(np. czerwony) dłużej zachowują świeżość i intensywność barw.

Rodzaje wosków samochodowych

Na rynku dostępne są woski samochodowe w postaci zarówno płynnej jak i stałej(twardy wosk). Te pierwsze są zdecydowanie łatwiejsze do nakładania(często można je nakładać nawet na mokrą powierzchnię), jednak nie zawsze ich trwałość jest równie duża co wosków twardych. Najlepsze bazują na wosku Carnauba, uważanego za najtwardszy na świecie. Wszystkie jednak należy nakładać w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza i zawsze zacienionym miejscu.

Zobacz też: Jakie są rodzaje wosków do polerowania?

Aby nałożyć wosk na samochód pamiętajmy, że auto musi być czyste. Przed woskowaniem możemy dodatkowo odtłuścić całą powierzchnię lakieru za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Następnie za pomocą czystej gąbki, nakładamy wosk kolistymi ruchami na wybranych elemencie. Po doczekaniu ok. 20 sekund  przystępujemy do jego polerowania za pomocą ścierki z mikrofibry. Ważne jest by cały zabieg wykonywać krok po kroku, od jednego elementu do drugiego. Starajmy się przy tym, by wosk nie znalazł się na plastikowych częściach pojazdu, bo pozostawi na nich białe ślady(możemy je usunąć np. czernidłem).

Typowe błędy podczas woskowania powłoki lakierniczej na samochodzie:

  • używanie brudnych i zapiaszczonych gąbek/ścierek;
  • używanie tej samej szmatki do nakładania wosku i polerowania lakieru;
  • niedokładne umycie auta;
  • nakładanie wosku na elementy plastikowe karoserii;
  • nakładanie wosku na mokre nadwozie(poza wyjątkami);
  • nakładanie wosku na rozgrzany lakier(poza wyjątkami);
  • woskowanie auta w pełnym słońcu(poza wyjątkami);
  • nie odnawianie powłoki woskowej w sposób regularny(m.in. 3 razy w roku

Zobacz też: Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?

Kompleksowe mycie pojazdu, połączone z renowacją lakieru i późniejszym jego nawoskowaniem jest czynnością złożoną, która wymaga czasu i zaangażowania. Warto jednak poświecić jedno popołudnie na prawidłowe odświeżenie i zabezpieczenie powłoki lakierniczej w naszym samochodzie, by móc cieszyć się nim przez długie lata. Jest to naprawdę istotne, bowiem nowe, ekologiczne lakiery samochodowe są zdecydowanie mniej trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, niż te stosowane jeszcze kilkanaście lat temu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA