Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?
REKLAMA
REKLAMA
Proces odświeżania naszego lakieru i nadania mu upragnionego blasku wiąże się bezpośrednio z kompleksowym myciem jego nadwozia. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie powłoki lakierniczej tak, aby nie pozostały na niej żadne zabrudzenia. Poza tym pozostawienie piasku na powierzchni lakieru, może doprowadzić w trakcie jego polerowania, do jeszcze większych zniszczeń w jego strukturze.
REKLAMA
Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
Renowacja lakieru
Gdy nasze auto jest umyte, zdecydowanie łatwiej jest ocenić stan jego lakieru oraz zauważyć wszystkie rysy i ubytki na jego powierzchni. Aby pozbyć się tego typu uszkodzeń, należy w pierwszej kolejności ocenić skalę zniszczeń, tzn. sprawdzić jak szerokie i głębokie są rysy.
Zobacz galerię: Auta miejskie za 3000 zł
Jeśli mamy do czynienia z drobnymi zarysowaniami powłoki lakierniczej, możemy wykorzystać do ich usunięcia popularne pasty lekkościerne do lakierów jak chociażby Tempo. Niewielką ilość preparatu naniesioną na suchą gąbkę, rozcieramy kolistymi ruchami w miejscu, w którym zauważyliśmy ubytki. Po 30-sekundach przy pomocy suchej szmatki wykonanej z mikrofibry, dokładnie wycieramy pastę do chwili, aż znikną zmatowione powierzchnie na lakierze.
Zobacz też: Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?
Polerka obrotowa
REKLAMA
Jeśli rysy na naszym lakierze występują na większym obszarze, a lakier na poszczególnych elementach nadwozia jest wyraźnie zmatowiały, możemy spróbować podjąć się we własnym zakresie jego polerowania za pomocą polerki obrotowej. Wyposażona musi być ona w dwie nakładki, twardszą na którą nakładamy pastę polerską i kulistymi ruchami rozcieramy ją po zmatowiałym elemencie, oraz miększą służącą do polerowania powłoki lakierniczej płynnym regulatorem kolorów bądź płynem do jej wygładzania.
Czynność ta nie należy do najprostszych, bowiem wymaga od użytkownika dobrego wyczucia oraz sporych zdolności manualnych. Nieumiejętne posługiwanie się polerką obrotową może doprowadzić do przetarcia powłoki lakierniczej.
Jeśli nie chcemy ryzykować możemy zlecić tego typu naprawę fachowcom. Koszt takiej usługi waha się w przedziale od 200-500zł.
Zobacz też: Na co uważać przy polerowaniu samochodu?
Woskowanie powłoki lakierniczej
Gdy nasze auto jest umyte i pozbyliśmy się większych rys z jego nadwozia, możemy dodatkowo zabezpieczyć jego lakier, nakładając na jego powierzchnię warstwę wosku samochodowego. Oprócz walorów estetycznych wosk tworzy specjalną barierę ochronną, która zapobiega m.in. przywieraniu piasku, kurzu, ptasich odchodów czy asfaltu do lakieru. W rezultacie nasze auto dłużej wygląda świeżo a pozbycie się wcześniej trudnych do usunięcia zabrudzeń, przychodzi zdecydowanie prościej. Poza tym dobry wosk, którego powłokę na samochodzie odświeżamy min. 3 razy w roku, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień na jego powłoce lakierniczej, spowodowanych m.in. ptasimi odchodami. Co więcej, niektóre lakiery samochodowe(np. czerwony) dłużej zachowują świeżość i intensywność barw.
Rodzaje wosków samochodowych
Na rynku dostępne są woski samochodowe w postaci zarówno płynnej jak i stałej(twardy wosk). Te pierwsze są zdecydowanie łatwiejsze do nakładania(często można je nakładać nawet na mokrą powierzchnię), jednak nie zawsze ich trwałość jest równie duża co wosków twardych. Najlepsze bazują na wosku Carnauba, uważanego za najtwardszy na świecie. Wszystkie jednak należy nakładać w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza i zawsze zacienionym miejscu.
Zobacz też: Jakie są rodzaje wosków do polerowania?
Aby nałożyć wosk na samochód pamiętajmy, że auto musi być czyste. Przed woskowaniem możemy dodatkowo odtłuścić całą powierzchnię lakieru za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Następnie za pomocą czystej gąbki, nakładamy wosk kolistymi ruchami na wybranych elemencie. Po doczekaniu ok. 20 sekund przystępujemy do jego polerowania za pomocą ścierki z mikrofibry. Ważne jest by cały zabieg wykonywać krok po kroku, od jednego elementu do drugiego. Starajmy się przy tym, by wosk nie znalazł się na plastikowych częściach pojazdu, bo pozostawi na nich białe ślady(możemy je usunąć np. czernidłem).
Typowe błędy podczas woskowania powłoki lakierniczej na samochodzie:
- używanie brudnych i zapiaszczonych gąbek/ścierek;
- używanie tej samej szmatki do nakładania wosku i polerowania lakieru;
- niedokładne umycie auta;
- nakładanie wosku na elementy plastikowe karoserii;
- nakładanie wosku na mokre nadwozie(poza wyjątkami);
- nakładanie wosku na rozgrzany lakier(poza wyjątkami);
- woskowanie auta w pełnym słońcu(poza wyjątkami);
- nie odnawianie powłoki woskowej w sposób regularny(m.in. 3 razy w roku
Zobacz też: Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?
Kompleksowe mycie pojazdu, połączone z renowacją lakieru i późniejszym jego nawoskowaniem jest czynnością złożoną, która wymaga czasu i zaangażowania. Warto jednak poświecić jedno popołudnie na prawidłowe odświeżenie i zabezpieczenie powłoki lakierniczej w naszym samochodzie, by móc cieszyć się nim przez długie lata. Jest to naprawdę istotne, bowiem nowe, ekologiczne lakiery samochodowe są zdecydowanie mniej trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, niż te stosowane jeszcze kilkanaście lat temu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.