REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?

Wosk samochodowy zabezpiecza powłokę lakierniczą auta, nadając jej przy tym wyjątkowy połysk.
Wosk samochodowy zabezpiecza powłokę lakierniczą auta, nadając jej przy tym wyjątkowy połysk.

REKLAMA

REKLAMA

Rysy na lakierze samochodowym to zmora wielu kierowców. Podpowiadamy jak je usunąć i przywrócić autu żywy kolor.

Proces odświeżania naszego lakieru i nadania mu upragnionego blasku wiąże się bezpośrednio z kompleksowym myciem jego nadwozia. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie powłoki lakierniczej tak, aby nie pozostały na niej żadne zabrudzenia. Poza tym pozostawienie piasku na powierzchni lakieru, może doprowadzić w trakcie jego polerowania, do jeszcze większych zniszczeń w jego strukturze.

REKLAMA

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Renowacja lakieru

Gdy nasze auto jest umyte, zdecydowanie łatwiej jest ocenić stan jego lakieru oraz zauważyć wszystkie rysy i ubytki na jego powierzchni. Aby pozbyć się tego typu uszkodzeń, należy w pierwszej kolejności ocenić skalę zniszczeń, tzn. sprawdzić jak szerokie i głębokie są rysy.

Zobacz galerię: Auta miejskie za 3000 zł

Jeśli mamy do czynienia z drobnymi zarysowaniami powłoki lakierniczej, możemy wykorzystać do ich usunięcia popularne pasty lekkościerne do lakierów jak chociażby Tempo. Niewielką ilość preparatu naniesioną na suchą gąbkę, rozcieramy kolistymi ruchami  w miejscu, w którym zauważyliśmy ubytki. Po 30-sekundach przy pomocy suchej szmatki wykonanej z mikrofibry, dokładnie wycieramy pastę do chwili, aż znikną zmatowione powierzchnie na lakierze.

Zobacz też: Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polerka obrotowa

REKLAMA

Jeśli rysy na naszym lakierze występują na większym obszarze, a lakier na poszczególnych elementach nadwozia jest wyraźnie zmatowiały, możemy spróbować podjąć się we własnym zakresie jego polerowania za pomocą polerki obrotowej. Wyposażona musi być ona w dwie nakładki, twardszą na którą nakładamy pastę polerską i kulistymi ruchami rozcieramy ją po zmatowiałym elemencie, oraz miększą służącą do polerowania powłoki lakierniczej płynnym regulatorem kolorów bądź płynem do jej wygładzania.

Czynność ta nie należy do najprostszych, bowiem wymaga od użytkownika dobrego wyczucia oraz sporych zdolności manualnych. Nieumiejętne posługiwanie się polerką obrotową może doprowadzić do przetarcia powłoki lakierniczej.

Jeśli nie chcemy ryzykować możemy zlecić tego typu naprawę fachowcom. Koszt takiej usługi waha się w przedziale od 200-500zł.

Zobacz też: Na co uważać przy polerowaniu samochodu?

Woskowanie powłoki lakierniczej

Gdy nasze auto jest umyte i pozbyliśmy się większych rys z jego nadwozia, możemy dodatkowo zabezpieczyć jego lakier, nakładając na jego powierzchnię warstwę wosku samochodowego. Oprócz walorów estetycznych wosk tworzy specjalną barierę ochronną, która zapobiega m.in. przywieraniu piasku, kurzu, ptasich odchodów czy asfaltu do lakieru. W rezultacie nasze auto dłużej wygląda świeżo a pozbycie się wcześniej trudnych do usunięcia zabrudzeń, przychodzi zdecydowanie prościej. Poza tym dobry wosk, którego powłokę na samochodzie odświeżamy min. 3 razy w roku, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień na jego powłoce lakierniczej, spowodowanych m.in. ptasimi odchodami. Co więcej, niektóre lakiery samochodowe(np. czerwony) dłużej zachowują świeżość i intensywność barw.

Rodzaje wosków samochodowych

Na rynku dostępne są woski samochodowe w postaci zarówno płynnej jak i stałej(twardy wosk). Te pierwsze są zdecydowanie łatwiejsze do nakładania(często można je nakładać nawet na mokrą powierzchnię), jednak nie zawsze ich trwałość jest równie duża co wosków twardych. Najlepsze bazują na wosku Carnauba, uważanego za najtwardszy na świecie. Wszystkie jednak należy nakładać w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza i zawsze zacienionym miejscu.

Zobacz też: Jakie są rodzaje wosków do polerowania?

Aby nałożyć wosk na samochód pamiętajmy, że auto musi być czyste. Przed woskowaniem możemy dodatkowo odtłuścić całą powierzchnię lakieru za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Następnie za pomocą czystej gąbki, nakładamy wosk kolistymi ruchami na wybranych elemencie. Po doczekaniu ok. 20 sekund  przystępujemy do jego polerowania za pomocą ścierki z mikrofibry. Ważne jest by cały zabieg wykonywać krok po kroku, od jednego elementu do drugiego. Starajmy się przy tym, by wosk nie znalazł się na plastikowych częściach pojazdu, bo pozostawi na nich białe ślady(możemy je usunąć np. czernidłem).

Typowe błędy podczas woskowania powłoki lakierniczej na samochodzie:

  • używanie brudnych i zapiaszczonych gąbek/ścierek;
  • używanie tej samej szmatki do nakładania wosku i polerowania lakieru;
  • niedokładne umycie auta;
  • nakładanie wosku na elementy plastikowe karoserii;
  • nakładanie wosku na mokre nadwozie(poza wyjątkami);
  • nakładanie wosku na rozgrzany lakier(poza wyjątkami);
  • woskowanie auta w pełnym słońcu(poza wyjątkami);
  • nie odnawianie powłoki woskowej w sposób regularny(m.in. 3 razy w roku

Zobacz też: Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?

Kompleksowe mycie pojazdu, połączone z renowacją lakieru i późniejszym jego nawoskowaniem jest czynnością złożoną, która wymaga czasu i zaangażowania. Warto jednak poświecić jedno popołudnie na prawidłowe odświeżenie i zabezpieczenie powłoki lakierniczej w naszym samochodzie, by móc cieszyć się nim przez długie lata. Jest to naprawdę istotne, bowiem nowe, ekologiczne lakiery samochodowe są zdecydowanie mniej trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, niż te stosowane jeszcze kilkanaście lat temu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA