REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd szyby czołowej – na co zwrócić uwagę?

Niewielkie ubytki szyby czołowej można łatwo usunąć w profesjonalnym serwisie. Poważniejsze uszkodzenia mogą wymagać wymiany całego elementu.
Niewielkie ubytki szyby czołowej można łatwo usunąć w profesjonalnym serwisie. Poważniejsze uszkodzenia mogą wymagać wymiany całego elementu.
NordGlass

REKLAMA

REKLAMA

Dokonując rutynowego przeglądu auta, np. po zimie, kierowcy często zapominają o kluczowym dla bezpieczeństwa elemencie samochodu jakim jest szyba czołowa. Doradzamy na co zwrócić uwagę przygotowując auto do sezonu letniego.

Zima to okres, w którym przednia szyba naszego pojazdu jest szczególnie narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. Skrobanie, używanie wycieraczek z niesprawnymi piórami oraz zalegające na drogach piasek i sól nie pozostają bez wpływu na stan szyby czołowej, która po zimie może nie być już tak przejrzysta jak kilka miesięcy wcześniej.

REKLAMA

Zobacz też: Jak pozbyć się problemu parujących szyb?

REKLAMA

Wszelkie pęknięcia i zarysowania szybko dadzą o sobie znać obniżając komfort jazdy i jednocześnie negatywnie wpływając na bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że każdy ubytek lub pęknięcie w tafli szyby obniża jej wytrzymałość, która jest kluczowa dla ochrony kierowcy oraz pasażerów auta. Zniszczona szyba (nie tylko czołowa) może być także w skrajnym przypadku podstawą do wystawienia przez policję mandatu lub zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu szyb w naszym aucie, o czym niestety wielu kierowców zapomina.

Przeglądu stanu szyb powinno się dokonywać co roku, po sezonie zimowym lub co 10 tys. kilometrów – radzi Jarosław Kuciński, ekspert NordGlass – można zrobić to we własnym zakresie lub zgłosić się do profesjonalnego serwisu. Taki przegląd specjaliści z naszych punktów wykonują za darmo.

Zobacz też: Czy warto wymienić szybę na nową a jeśli tak, to kiedy to zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podejmując się samodzielnie przeglądu szyb warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy szybę dokładnie umyć, także od wewnątrz (od tej strony też się brudzi!), a następnie ocenić jej przejrzystość. Jeżeli jest ona niewystarczająca – szyba wydaje się szara, matowa, a dłuższe patrzenie przez nią sprawia dyskomfort – oznacza to, że osiągnęła ona kres swojej użyteczności i wymaga wymiany. Kolejnym krokiem jest dokładna inspekcja powierzchni szyby z zewnątrz. Wszelkie wyraźne zarysowania, a co gorsza ubytki w tafli szkła, powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym, gdyż nawet niewielkie uszkodzenie jej struktury może się szybko powiększyć, chociażby w wyniku drgań nadwozia. Nie należy jednak popadać w panikę, ponieważ małe uszkodzenia, nieprzekraczające 24 mm, można łatwo i szybko naprawić w profesjonalnym serwisie.

Zobacz też: Czy płaskie wycieraczki są lepsze? Jak kupić odpowiednią wycieraczkę?

Oprócz dobrego stanu szyb na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy wpływ ma także ich czystość. Dlatego przed wyruszeniem w każdą dłuższą podróż powinno się zadbać, aby szyby były czyste z obu stron, pióra wycieraczek w dobrym stanie, a płyn do spryskiwaczy uzupełniony. Od niedawna można także skorzystać z dobrodziejstw najnowszej technologii – tzw. niewidzialnej wycieraczki, czyli powłoki hydrofobowej, która po nałożeniu na szybę czołową uniemożliwia przyleganie wody oraz zanieczyszczeń do jej powierzchni. W efekcie, podczas jazdy w deszczu z prędkością powyżej 80 km/h można zrezygnować z używania wycieraczek. Nałożenie takiej powłoki to obecnie koszt ok. 50 zł (usługę wykonuje np. NordGlass).

Źródło: NordGlass

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA