REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cała prawda o kolektorze dolotowym

Piotr Dziedzic
Zaniedbane kolektory dolotowe, mogą powodować liczne problemy.  Fot. Fotolia
Zaniedbane kolektory dolotowe, mogą powodować liczne problemy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kolektor dolotowy jest ważnym elementem silnika i jego uszkodzenie może mieć opłakane skutki dla auta. W naszym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat kolektora dolotowego.

Czym jest kolektor?

REKLAMA

Ogólnie kolektor dolotowy doprowadza dowolny czynnik gazowy lub ciekły do silnika. Kolektor dolotowy ma zwykle za zadanie połączenie urządzeń pomocniczych (filtr, chłodnica, nagrzewnica) z silnikiem, a w niektórych przypadkach także odpowiednie przyspieszenie czynnika (konfuzor), spowolnienie (dyfuzor), zawirowanie, zwiększenie lub zmniejszenie turbulencji, nadanie odpowiedniego kierunku napływu, i inne.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

W silnikach kolektor ssący jest przewodem wykonanym z metalu bądź tworzywa sztucznego, podłączanym do głowicy. Służy do doprowadzenia powietrza lub mieszanki paliwowej do cylindra. Należy pamiętać, że  konstrukcja kolektorów bywa różna. Można ją podzielić ze względu na liczbę rur zależnej od liczby cylindrów, sposób zasilania silnika, miejsce usytuowania gaźnika i układu wtrysku paliwa.

Jest on bardzo ważnym elementem w silniku, ponieważ zapewnia dostarczenie odpowiedniej mieszanki do silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Audi A3 8L 1.9 TDI: czyszczenie kolektora ssącego

Problemy z kolektorami:

REKLAMA

Zaniedbany kolektor dolotowy przysparza ogromnego problemu użytkownikom aut. Z biegiem czasu, za sprawą przedmuchów ze skrzyni korbowej, luzów w łożyskowaniu turbosprężarki i pracy systemu recyrkulacji spalin EGR, w kolektorze dolotowym systematycznie narasta coraz grubsza warstwa nagaru. W skrajnych sytuacjach zanieczyszczenia te mogą doprowadzić do całkowitego zatkania kolektora i kanałów ssących w głowicy oraz zaworu EGR. Właśnie dlatego niezmiernie istotne jest systematyczne czyszczenie tych elementów.

Kolejnym problemem jest rozszczelnienie się uszczelek pod kolektorem. Może to powodować  wpadanie „lewego” powietrza do silnika, a to skutkuje nierówną pracą silnik na biegu jałowym, słabszymi osiągami, czy „syczeniem” z okolic kolektora. Aby sprawdzić, czy na pewno powietrze dostaje się poza kolektorem, można uszczelkę polewać wodą, najlepiej gorącą, a wtedy ujrzymy miejsce nieszczelne.

Ciekawy jest fakt, że niektóre modele są fabrycznie wyposażone w wadliwy kolektor ssący. Toyota Corolla e12, jest jednym z nich. Objawia się to bardzo głośnym klekotaniem kolektora, przez co slnik vvt-i (benzynowy) może brzmieć jak diesel. Inne objawy w przypadku uszkodzenia są te, opisane powyżej. Niestety ceny oryginalnych części w ASO są nadal bardzo wysokie, sięgają nawet 1500 zł.

Zobacz też: Jak zdejmować i zakładać kolektor dolotowy i wydechowy?

Inny problem dotyczy samochodów wyposażonych w instalacje LPG. W przypadku złego montażu, czy niewłaściwego dobrania technologii, może dojść do uszkodzenia kolektora lub nawet silnika. W przypadku plastikowych kolektorów (obecnie coraz więcej samochodów je posiada) i montażu taniej jednopunktowej instalacji, może dochodzić do wybuchów, co może spowodować rozerwanie kolektora. Odpowiedni dobór elementów i fachowe wykonanie, praktycznie eliminują możliwe uszkodzenie kolektora przez instalację LPG.

Jak dbać o kolektory?

REKLAMA

Aby kolektor prawidłowo funkcjonował, należy szybko reagować na objawy możliwego uszkodzenia tego elementu. Obecnie produkuje się preparaty, które ułatwiają czyszczenie kolektora, bez konieczności demontażu całego elementu. Jednak dotyczy to tylko silników diesla.

Podczas demontażu należy uważać na śruby, które się odkręca: nie można uszkodzić ich główek oraz nakrętek. Dlatego nie należy do tej czynności używać zwykłych otwartych kluczy płaskich, lecz jedynie klucze oczkowe lub nasadowe.

Zobacz też: Co zrobić z pękniętym kolektorem wydechowym?

Zakładając kolektory należy zawsze pamiętać o konieczności użycia odpowiednich uszczelek. Uszczelki kolektora dolotowego są miękkie i łatwo przylegające do drobnych nierówności samego kolektora jak i miejsc na głowicy silnika, z którymi on się styka. Przed montażem nie należy smarować ich silikonową masą uszczelniającą, ponieważ jest ona mało odporna na działanie paliwa i po pewnym czasie mogą powstać pewne nieszczelności w miejscach, z których zostanie ona wypłukana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA