REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ferrari 458 Italia


Po modelach 360 Maranello i będącym jego ewolucją 430 Modena przyszła pora na gruntowne odmłodzenie najmniejszego Ferrari. Ubiegłoroczna nowość otrzymała nazwę 458 Italia.

Ferrari 288 GTO


Lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia to jeden z najbardziej ekscytujących okresów w historii motoryzacji. Wystarczy spojrzeć choćby na to, co wówczas oferowało Ferrari.

Ferrari 250 GTO


Ferrari 250 powstał w liczbie zaledwie 36 sztuk i jest obecnie najbardziej poszukiwanym przez kolekcjonerów modelem z Maranello. Zachowane do dziś egzemplarze wyceniane są na ponad 20 milionów euro.

Toyota Avensis I: wymiana świec żarowych

W poradniku tym, pokażemy jak wymienić świece żarowe w Toyocie Avensis I z silnikiem 2.0 D4D. Cała operacja jest prosta i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie. Kod silnika to 1CD – FTV.

REKLAMA

Subaru Outback


Subaru Outback po raz pierwszy pojawiło się na rynku motoryzacyjnym w 1995 roku. Jest samochodem typu crossover. Japończycy stworzyli Outbacka wzorując się na Legacy, wprowadzili jednak pewne modyfikacje.

Hyundai i20 – drogi średniak

Każdy z nas miał okazję usłyszeć hasło, że rozmiar nie jest najważniejszy. W przypadku samochodów klasy B to nie do końca prawda – tu każdy centymetr może zdecydować o tym jak komfortowo podróżujemy.

Skoda Octavia I: wymiana intercoolera

W poradniku tym pokażemy, jak samodzielnie wymienić intercooler w Skodzie Octavii I.

Subaru Justy

Subaru Justy to auto subkompaktowe produkowane od 1984 roku, występuje też, w niektórych krajach, pod nazwą Subaru Trendy (a w Tajwanie sprzedawane jest pod nazwą Tutto).

REKLAMA

Hyundai i40 zastąpi Sonatę


Hyundai i40cw zostanie zaprezentowany podczas najbliższej wystawy branżowej w Genewie, która odbędzie się wiosną 2011 roku.

Lancia Kappa


Lancia Kappa to samochód luksusowy, którego pierwszy egzemplarz wyjechał z fabryki w 1994 roku. Kappa zastąpiła Lancię Themę. Często nazwę Lancia Kappa skracano do Lancia K.

Lancia Thema

Lancia Thema to włoski samochód klasy wyższej produkowany w latach 1984–1994. Samochód powstał dzięki współpracy Alfa Romeo (164), Fiata (Croma), Saaba (9000) oraz Lancii.

Lancia Lybra


Lancia Lybra była następcą Lancii Dedry, należy ona do tej samej klasy samochodów, co Audi A4, Mercedes klasy C, BMW serii 3 i Jaguar X-Type.

Lancia Delta

Włoski koncern samochodowy wprowadził w 2008 roku kolejny model Lancii. Kompaktowa Delta swym wyposażeniem i poziomem komfortu aspiruje do aut luksusowych.

Nowa Octavia za 39 900 złotych


Skoda Auto Polska przygotowała promocję, która dotyczy modelu Octavia Tour. Dla klientów, którzy złożą zamówienie do końca tego roku (tj. do 31 grudnia 2010) Octavia jest dostępna za 39 900 złotych.

Chrysler Voyager

Przestronny? Mało powiedziane! Wygodny? Tak, wręcz komfortowy. Niedopracowany i awaryjny? Być może – sprawdźmy to.

Mercedesy z dieslami Renault?

Mercedes zamierza wymieniać się silnikami z Renault i Nissanem. Do mniejszych Mercedesów mają trafić 128 konne turbodiesle o pojemności 1,6 litra, konstrukcja ta jest wynikiem kooperacji Renault i Nissana, a w zamian niemiecki producent proponuje dwulitrową jednostkę benzynową oraz silniki V6 i V8.

Ford C-Max i Grand C-Max

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo nowych vanów. Ford, choć ma w swojej ofercie modele Galaxy i S-Max, postanowił wypuścić na rynek auta które można sklasyfikować pomiędzy kategorią vanów i aut kompaktowych.

Tata Aria

Hindusi wprowadzają na rynek kolejne auto, które ma trafić w gusta jak najszerszego grona klientów. Model Aria to crossover, który łączy w sobie cechy rodzinnego 7-osobowego vana i auta terenowego.

Tata Safari

Koncern Tata Motors skupia się na produkcji aut, które cieszą się na rynku dużą popularnością. Dlatego też w ofercie indyjskiego producenta znalazło się miejsce dla SUVa o nazwie Safari.

Tata Xenon

Auta z logo Tata to nie tylko małe miejskie samochody. Hindusi oferują w sprzedaży również model Xenon, który ma zyskać klientów w popularnym ostatnio segmencie tanich pick-upów.

Tata Indigo

W ofercie indyjskiego koncernu Tata Motors znajduje się auto, które ma pasować do miasta, jednocześnie oferując podróżującym trochę więcej przestrzeni. Model Indigo to Indica Vista w wersji kombi.

Tata Indica

Pierwszym wyprodukowanym w całości przez koncert Tata był model Indica. Choć trafił on do sprzedaży w 1997 roku, w Polsce można go kupić dopiero od 2008 roku.

Tata Indica Vista

Indica Vista to następca wysłużonej Indicy. Indyjski koncern uważa, że niska cena oraz dobra zwrotność sprawią, że 5-drzwiowa Vista będzie konkurencyjnym graczem w segmencie B.

Volvo S40/V40 czy Mitsubishi Carisma?

Co wybrać? Szwedzkie, w domyśle niezawodne, auto klasy średniej, czy samochód japoński, a więc równie bezawaryjny? W przypadku Volvo S40/V40 i Mitsubishi Carisma dostaniemy prawie to samo, na dodatek wyprodukowane w Holandii. Często z francuskim silnikiem.

MINI Countryman

To pierwsze czterodrzwiowe MINI jakie zostało wprowadzone do sprzedaży. Nie sugerujcie się jednak nazwą! „Wieśniak” wbrew pozorom nie jest typowym Crossoverem, producent nalega, aby nazywać go mini-SUVem..

Zmodernizowana jednostka 1,6 MPI powraca

Silnik MPI o pojemności 1,6 litra, który generuje moc 102 KM wraca do oferty producenta - będzie dostępny dla Octavii i Nowej Octavii Tour.

Nissan Leaf - Europejskie auto roku 2011

Wygląda nieco jak uśmiechnięty elektryczny węgorz. Nagrody European Car of the Year nie dają jednak za ładny uśmiech. Tymczasem Nissan Leaf został nim uhonorowany.

Ile kosztuje Tata Nano?

Miał być tani. Tylko o tym myśleli projektanci Taty Nano. Dlatego też w kontekście tego samochodu ciężko dyskutować o wyposażeniu, wyglądzie czy osiągach. Powinniśmy skupić się przede wszystkim na cenie.

Toyota RAV4

RAV4 pierwszej generacji była autem przełomowym – pierwszym lekkim SUV-em. Czy druga jest godną następczynią?

VW Garbus czy Citroen 2CV?

Dwa klasyki, które leżą w zasięgu możliwości finansowych każdego kierowcy. Czy pierwsza przygoda ze starymi autami musi oznaczać niewygodę i wyrzeczenia?

Skąd biorą się problemy z przyspieszeniem?

Winny takich objawów może być zatkany katalizator. Niestety, bardzo trudno zdiagnozować to samodzielnie.

Co jest przyczyną drgań na tzw. luzie?

Jeśli odczuwany wibracje na biegu jałowym  połączoneze słabą mocą silnika i tym samym kiepskim przyśpieszeniem, nasze podejrzenia kierujemy na katalizator.

Mieszanie płynów eksploatacyjnych

Choć powszechnie wiadomo, że nie można mieszać większości płynów eksploatacyjnych, możemy znaleźć się w sytuacji, gdy nie będziemy mieli innego wyjścia.

Wymiana oleju silnikowego i filtra oleju

Każdy kierowca prędzej czy później musi wymienić olej silnikowy oraz jego filtr. Nie jest to skomplikowane, więc możemy zaoszczędzić na warsztacie oraz lepiej poznać swój samochód. Oto jak wymienić olej silnikowy i filtr oleju,

Czym różni się kompresor od turbosprężarki?


Zarówno kompresor, jak i turbosprężarkę montuje się w samochodach w celu zwiększenia mocy i momentu obrotowego silnika.

Czym jest turbodziura?


Turbodziura to czas, jaki upływa od wciśnięcia pedału gazu to wkręcenia się turbosprężarki w pełne obroty. Turbodziura odczuwalna jest we wszystkich autach z turbosprężarką. Po wciśnięciu gazu trzeba chwilę zaczekać, aż auto zacznie przyspieszać.

Jak działa filtr cząstek stałych?

Filtr cząstek stałych montowany jest w samochodach z silnikami Diesla. To dzięki niemu te silniki mogą spełniać ekologiczną normę Euro 4, a zatem być ciągle w użyciu. Podpowiadamy, jak działa taki filtr.

Opel Zafira A (1999-2005)

Bazując na podzespołach Astry II, Opel zbudował auto do konkurowania z przebojowym Renault Scenic. Udało się?

Jak przygotować się do trudnych zimowych rozruchów silnika?

Zima to trudny okres dla naszych pojazdów. Zwłaszcza dla zamontowanych w nich urządzeń elektrycznych. Trzeba o nie zawczasu troskliwie zadbać. Podpowiadamy, jak uniknąć trudnych zimowych rozruchów silnika.

Nowy Nissan GT-R na 2011

Nissan pokazał nowego GT-R'a na 2011 rok. Postawił jednak nie na zmianę wyglądu zewnętrznego, a na cały szereg drobnych modyfikacji mających poprawić właściwości jezdne auta.

BMW 3 czy Audi A4?

Niemieckie auta klasy średniej – dopracowane, niemal perfekcyjne. O tym, które z nich zwycięży zdecydują detale. Wybrać BMW serii 3, czy Audi A4?

Dlaczego auta z silnikami diesla powinny jeździć na długich trasach?

Nowoczesne samochody z silnikami wysokoprężnymi wymagają dłuższych podróży zwłaszcza w zimie. Inaczej bardzo szybko zużywają się świece żarowe i zapychają się filtry cząstek stałych.

Dlaczego nie warto dopuszczać do przegrzania silnika?

Płyn chłodniczy znajduje się pod dużym ciśnieniem, dlatego niewielka nieszczelność układu chłodzenia grozi jego szybką utratą i poważnymi konsekwencjami, jak deformacja głowicy czy urwanie wałków rozrządu.

Opel: prawidłowa regulacja napięcia paska w silniku

Specjaliści z General Motors apelują o przestrzeganie specjalnych zaleceń dotyczących regulacji napięcia podczas wymiany paska zębatego. Błędy w montażu mogą skutkować nawet uszkodzeniem silnika.

Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Czyszczenie chłodnicy powietrza może być brane pod uwagę, jeżeli jedynym problemem jest zebranie się oleju w chłodnicy. Niestety, w praktyce jednak przepłukiwanie jest bardzo skomplikowane.

Dlaczego regularna wymiana oleju obniża zużycie silnika?

Zbyt długie okresy między wymianą oleju i taka pozorna oszczędność może być w efekcie bardzo droga, bo prowadzi w prostej linii do znacznie zwiększonego zużycia silnika.

Jak bezpiecznie zdemontować świece żarowe i wtryskiwacze?

Nowe silniki wysokoprężne z wtryskiem w technologii common rail są wyposażone w długie świece żarowe. W trakcie nieumiejętnego demontażu lub użycia zbyt dużego momentu do odkręcenia, gwint świecy żarowej może ulec zerwaniu. Jest na to sposób.

Jak wybrać elastyczne koło pasowe?

Według zaleceń, elastyczne koła pasowe powinno być kontrolowane, co ok. 90.000 km i wymieniane bezwzględnie wraz z układem paska wielorowkowego. Doświadczenia mechaników przekonują, że nie warto w tym przypadku zawracać sobie głowy dostępnymi na rynku imitacjami.

Opel Corsa po liftingu

W nowy rok modelowy miejski Opel wjeżdza po lekkim retuszu. Jest to już drugie podejście producenta do liftingu tego modelu. Pierwsze zmiany w Corsie miały miejsce na początku 2010 roku.

Jak dobrać olej do norm producenta samochodu?

Po pierwsze, najpierw trzeba przebrnąć przez wiele tajemniczych oznakowań na opakowaniu oleju, a po drugie wiedzieć czy wybrany produkt znajduje się wśród zalecanych przez producenta samochodu.

REKLAMA