REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nissan Leaf - Europejskie auto roku 2011

REKLAMA

REKLAMA

Wygląda nieco jak uśmiechnięty elektryczny węgorz. Nagrody European Car of the Year nie dają jednak za ładny uśmiech. Tymczasem Nissan Leaf został nim uhonorowany.

Leaf to po angielsku po prostu liść. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. LEAF to również bakronim (nie, to nie literówka) od "Leading, Environmentally friendy, Affordable Family car". Krótko rzecz biorąc, ma być Wiodący, Przyjazny środowisku, Tani i Rodzinny. Ma być, ponieważ prawie nikt w Europie (poza niektórymi dziennikarzami) jeszcze nim nie jeździł: sprzedaż ma ruszyć na przełomie 2010/2011 roku, w zależności od kraju.

REKLAMA

Podłącz go do gniazdka

Nissan Leaf to auto elektryczne pełną gębą. Nie ma tu ukrytego silnika spalinowego, który cichaczem ładuje baterię. Jest tylko i wyłącznie silnik elektryczny o mocy 109 KM i momencie obrotowym 280 Nm. Zasilany jest litowo-jonowymi bateriami, umieszczonymi pod fotelami i podłogą. Zasięg wynosi 160 kilometrów: niezbyt dużo. Ładować można go na dwa sposoby. Pierwszy to podłączenie auta do zwykłego elektrycznego gniazdka. Na naładowanie trochę zaczekamy, pełny cykl ładowania wynosi aż 8 godzin. Auto podczas normalnej jazdy zużywa około 34 kilowatogodzin prądu na sto kilometrów. Energetyczny odpowiednik zużycia paliwa to 2,4 litra benzyny na sto kilometrów.

Zobacz również: Chevrolet Cruze – klasa ekonomiczna

REKLAMA

Alternatywnie auto można naładować ze specjalnego trójfazowej ładowarki, dostarczającej prąd o napięciu 500 volt. Nissan stworzył specjalne urządzenie do tego celu. Kosztuje ono, bagatela, 17 tysięcy dolarów. Takie ładowanie obniża nieco pojemność baterii: o 10 procent przez 10 lat. Oszczędność czasu przy ładowaniu jest jednak znacząca, zamiast czekać 8 godzin, możemy naładowac baterie do 80 procent ich pojemności w 30 minut. Być może za kilka-kilkanaście lat powstanie sieć takich stacji ładowania, na razie Nissan zamierza zainstalować około 200 takich ładowarek u dealerów... w Japonii. Gwarancja na baterie ma obejmować 8 lat lub 160 tysięcy kilometrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prędkość maksymalna nie jest imponująca: 150 km/h. Do jazdy miejskiej wystarczy. Niezwykłe jak na tego typu auto jest za to przyspieszenie: od zera do stu kilometrów na godzinę Leaf przyspiesza w 7 sekund (wg. nieoficjalnych danych).

Skomplikowany jak... komputer

Systemami Leafa zarządzać ma skomplikowany system komputerowy. Oprócz wyświetlania danych odnośnie zasięgu, Leaf ma tez pokazywać lokalizację najbliższych stacji ładujących. W Polsce nie będzie to zbyt długa lista. Ciekawym dodatkiem jest możliwość sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem poprzez telefon komórkowy. To dobra rzecz na mróz (bądź upał): 10 minut przed wyjściem "dzwonimy" do naszego auta, które za chwilę powita nas ciepłym (lub miło schłodzonym) wnętrzem.

Zobacz również: Ekologia na niby

REKLAMA

Auta elektryczne są podczas jazdy prawie bezgłośne: silnik w końcu prawie nie hałasuje. To zaleta ale również i problem dla przechodniów, przyzwyczajonych, że auto można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć. Nissan stworzył w tym celu system Vehicle Sound for Pedestrians (Dźwięk Pojazdu dla Przechodniów). Jadąc z niską prędkością Leaf generuje dźwięk

Cena nie jest jeszcze znana, Nissan obiecuje jednak, że auto nie będzie droższe od dobrze wyposażonych aut segmentu C. Niektóre kraje dodatkowo oferują specjalne ulgi podatkowe, dzięki czemu auto będzie tańsze. Auto produkowane jest w Japonii i USA, zaś akumulatory w USA, Wielkiej Brytanii i Portugalii.

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Nissan Leaf
Leaf to kompakt, który może pokonać "na raz" około 160 kilometrów, w zależności od stylu jazdy i używanych urządzeń pokładowych. Ładowanie litowo jonowych baterii z domowego gniazdka trwa 8 godzin.
Leaf to kompakt, który może pokonać "na raz" około 160 kilometrów, w zależności od stylu jazdy i używanych urządzeń pokładowych. Ładowanie litowo jonowych baterii z domowego gniazdka trwa 8 godzin.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA