REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nissan Leaf - Europejskie auto roku 2011

REKLAMA

REKLAMA

Wygląda nieco jak uśmiechnięty elektryczny węgorz. Nagrody European Car of the Year nie dają jednak za ładny uśmiech. Tymczasem Nissan Leaf został nim uhonorowany.

Leaf to po angielsku po prostu liść. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. LEAF to również bakronim (nie, to nie literówka) od "Leading, Environmentally friendy, Affordable Family car". Krótko rzecz biorąc, ma być Wiodący, Przyjazny środowisku, Tani i Rodzinny. Ma być, ponieważ prawie nikt w Europie (poza niektórymi dziennikarzami) jeszcze nim nie jeździł: sprzedaż ma ruszyć na przełomie 2010/2011 roku, w zależności od kraju.

REKLAMA

Podłącz go do gniazdka

Nissan Leaf to auto elektryczne pełną gębą. Nie ma tu ukrytego silnika spalinowego, który cichaczem ładuje baterię. Jest tylko i wyłącznie silnik elektryczny o mocy 109 KM i momencie obrotowym 280 Nm. Zasilany jest litowo-jonowymi bateriami, umieszczonymi pod fotelami i podłogą. Zasięg wynosi 160 kilometrów: niezbyt dużo. Ładować można go na dwa sposoby. Pierwszy to podłączenie auta do zwykłego elektrycznego gniazdka. Na naładowanie trochę zaczekamy, pełny cykl ładowania wynosi aż 8 godzin. Auto podczas normalnej jazdy zużywa około 34 kilowatogodzin prądu na sto kilometrów. Energetyczny odpowiednik zużycia paliwa to 2,4 litra benzyny na sto kilometrów.

Zobacz również: Chevrolet Cruze – klasa ekonomiczna

REKLAMA

Alternatywnie auto można naładować ze specjalnego trójfazowej ładowarki, dostarczającej prąd o napięciu 500 volt. Nissan stworzył specjalne urządzenie do tego celu. Kosztuje ono, bagatela, 17 tysięcy dolarów. Takie ładowanie obniża nieco pojemność baterii: o 10 procent przez 10 lat. Oszczędność czasu przy ładowaniu jest jednak znacząca, zamiast czekać 8 godzin, możemy naładowac baterie do 80 procent ich pojemności w 30 minut. Być może za kilka-kilkanaście lat powstanie sieć takich stacji ładowania, na razie Nissan zamierza zainstalować około 200 takich ładowarek u dealerów... w Japonii. Gwarancja na baterie ma obejmować 8 lat lub 160 tysięcy kilometrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prędkość maksymalna nie jest imponująca: 150 km/h. Do jazdy miejskiej wystarczy. Niezwykłe jak na tego typu auto jest za to przyspieszenie: od zera do stu kilometrów na godzinę Leaf przyspiesza w 7 sekund (wg. nieoficjalnych danych).

Skomplikowany jak... komputer

Systemami Leafa zarządzać ma skomplikowany system komputerowy. Oprócz wyświetlania danych odnośnie zasięgu, Leaf ma tez pokazywać lokalizację najbliższych stacji ładujących. W Polsce nie będzie to zbyt długa lista. Ciekawym dodatkiem jest możliwość sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem poprzez telefon komórkowy. To dobra rzecz na mróz (bądź upał): 10 minut przed wyjściem "dzwonimy" do naszego auta, które za chwilę powita nas ciepłym (lub miło schłodzonym) wnętrzem.

Zobacz również: Ekologia na niby

REKLAMA

Auta elektryczne są podczas jazdy prawie bezgłośne: silnik w końcu prawie nie hałasuje. To zaleta ale również i problem dla przechodniów, przyzwyczajonych, że auto można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć. Nissan stworzył w tym celu system Vehicle Sound for Pedestrians (Dźwięk Pojazdu dla Przechodniów). Jadąc z niską prędkością Leaf generuje dźwięk

Cena nie jest jeszcze znana, Nissan obiecuje jednak, że auto nie będzie droższe od dobrze wyposażonych aut segmentu C. Niektóre kraje dodatkowo oferują specjalne ulgi podatkowe, dzięki czemu auto będzie tańsze. Auto produkowane jest w Japonii i USA, zaś akumulatory w USA, Wielkiej Brytanii i Portugalii.

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Nissan Leaf
Leaf to kompakt, który może pokonać "na raz" około 160 kilometrów, w zależności od stylu jazdy i używanych urządzeń pokładowych. Ładowanie litowo jonowych baterii z domowego gniazdka trwa 8 godzin.
Leaf to kompakt, który może pokonać "na raz" około 160 kilometrów, w zależności od stylu jazdy i używanych urządzeń pokładowych. Ładowanie litowo jonowych baterii z domowego gniazdka trwa 8 godzin.
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA