Jak działa filtr cząstek stałych?
REKLAMA
REKLAMA
Co to są cząstki stałe?
REKLAMA
Cząstki stałe to część spalin, wydychanych przez silnik podczas jego pracy. Jest to sadza, powstająca w wyniku spalania oleju napędowego, uznana jako jeden z najbardziej niebezpiecznych składników spalin samochodu napędzanego jednostką wysokoprężną.
Zobacz również: Jak zmniejszyć toksyczność spalin w silniku benzynowym?
Jak jest zbudowany?
Filtr zbudowany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest wytrzymały i nie ulega szybkiej degradacji. W jego wnętrzu znajduje się wkładka, wykonana z węglanu krzemu i jego związków, dzięki której sadza zatrzymywana jest na filtrze.
Zobacz również: Czy mycie silnika to konieczność? Jeśli tak, to jak to zrobić?
Jak działa?
REKLAMA
Jego działanie jest proste. Wkładka we wnętrzu stalowej obudowy zatrzymuje stałe cząstki spalin, czyli sadzę. Oczyszczenie filtra następuje różnie, w zależności od jego rodzaju. Jeden z nich oczyszcza się właściwie sam. Pod wpływem wysokiej temperatury, cząstki sadzy utleniają się i filtr samoczynnie się oczyszcza. Drugi rodzaj filtra wymaga dolania do paliwa specjalnego preparatu co około 80 tys przejechanych kilometrów.
Jeśli jeździmy samochodem na krótkich dystansach a wiemy, że nasz filtr należy do tych samoczyszczących, pamiętajmy, że może on nie rozgrzać się do wymaganej temperatury i również będziemy musieli go oczyścić specjalnym preparatem, wtryskiwanym bezpośrednio do filtra.
REKLAMA
REKLAMA