REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przegląd samochodu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Jak przygotować się na awarię samochodu podczas podróży?

Awarie samochodu zdarzają się nawet wtedy, gdy pojazd jest stosunkowo nowy. Jeśli wybieramy się w daleką podróż, powinniśmy być przygotowani na taką sytuację.

Jak często sprawdzać poziom oleju?

Nawet nowe samochody wymagają tego, by od czasu do czasu zajrzeć pod ich maskę. Poniżej przybliżymy jak często sprawdzać poziom oleju w silniku.

Jak samodzielnie przeprowadzić wiosenny przegląd oświetlenia? Poradnik

Im zimniej tym częściej światła narażone są na wszelkiego rodzaju usterki. Po ostatnich mrozach warto, więc przyjrzeć się oświetleniu naszego samochodu

REKLAMA

Co zrobić, kiedy zgubimy prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta?

Zdarza się, że z jakichś przyczyn, np. kradzieży lub zaginięcia, pozbawieni zostajemy naszego dokumentu prawa jazdy. Giną także dowody rejestracyjne aut. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Jakie są najczęstsze usterki silnika?

Nieprawdą jest, że naprawa silnika jest kosztowna wyłącznie dla posiadaczy starych samochodów. W tych nowoczesnych, zastosowano tak zaawansowane technologie, że ich wymiana lub remont również będzie wymagał głębszego sięgnięcia do portfela.

Dlaczego pasek klinowy piszczy?

Pierwsze niepokojące dźwięki uwagę nawet niedoświadczonych kierowców zwracają ku paskowi klinowemu. Słusznie, choć przyczynę piszczenia zdiagnozować już zdecydowanie trudniej.

Jak zużyte amortyzatory wpływają na drogę hamowania?

Im gorsze warunki atmosferyczne tym większe znaczenie ma poziom wyeksploatowania naszych amortyzatorów. Wydłużenie drogi hamowania udowodniono doświadczalnie.

REKLAMA

Jakie zadania ma sonda lambda?

Kierowcy przypominają sobie o sondzie lambda, gdy zauważą znaczny wzrost zużycia paliwa lub obniżenie mocy. Mało, kto kontroluję sondę zgodnie z zaleceniami.

Czym jest spowodowana wyższa cena "zimówek" niż opon letnich?

Eksploatacja samochodu podczas zimowych miesięcy jest droższa niż podczas lata. O cenie opon decyduje głównie rodzaj mieszanki stosowany podczas ich produkcji.

Dlaczego „zimówki” są droższe od opon letnich?

Generalnie użytkowanie samochodu w trakcie miesięcy zimowych jest droższe niż w ciągu lata. O cenie opon decyduje rodzaj mieszanki stosowany podczas produkcji.

Co powoduje przeciążenie termiczne uszczelki głowicy cylindrów?

Mocno napęczniały materiał miękki przy kanałach wody w uszczelce pod głowicą może być efektem niedostatecznego odpowietrzenia systemu chłodzenia silnika. Może to prowadzić do uszkodzenia uszczelki pod głowicą cylindrów.

Czym różnią się silniki OHC od OHV i SOHC od DOHC?

W nowoczesnych silnikach stosowane są różne rozwiązania dotyczące rozrządu, sterującego pracą zaworów wtryskowych i wydechowych. Podpowiadamy, czym różnią się te rozwiązania.

Wady i zalety silnika czterosuwowego

Silnik czterosuwowy to obecnie najpopularniejsza jednostka napędowa dla samochodów osobowych. Podpowiadamy, jak działa taki motor.

Jak często kontrolować ciśnienie w oponach?

Według ekspertów aż trzy czwarte Polaków jeździ, na co dzień z nieprawidłowym ciśnieniem w oponach. Szkoda, bo to ciśnienie tak naprawdę utrzymuje ciężar samochodu.

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Wielu kierowców zdziwi się, że w ogóle trzeba, ale są pierwszymi do narzekań, gdy podczas upałów klimatyzacja nie działa efektywnie. Tymczasem jak każdy element wyposażenia wymaga zainteresowania.

Renault Kangoo: wymiana klocków

Proces wymiany przednich klocków jest na tyle prosty, że poświęcony czas na znalezienie warsztatu i wymianę na pewno przewyższy wykonanie tego zadania samemu, poświęcając maksymalnie półgodziny na każde kolo.

Jak wymienić olej w układzie wspomagania w Mercedesie W210?

Wymiana oleju pompy wspomagania układu kierowniczego powinna nastąpić średnio co 100 tysięcy kilometrów.

Czyszczenie termostatu w Fordzie Focus 1.6 - jak to zrobić?

Czyszczenie termostatu w Fordzie Focusie 1,6 wbrew pozorom nie jest tak trudne. Każdy z podstawowym zestawem narzędzi może sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić taką operację.

Jak wymienić końcówkę drążka w Oplu Astra G?


Przyczyną drgań układu kierowniczego podczas jazdy może być zużyta końcówka drążka kierowniczego.

Toyota Corolla E10: wymiana tylnych amortyzatorów

Wydawać by się mogło, że taka czynność może być trudna, czasochłonna i niemożliwa dla przeciętnego użytkownika auta. Jak jest naprawdę? Czy możemy pokusić się o samodzielną wymianę?

Fiat Punto II: regeneracja przednich zacisków hamulcowych

Jeśli hamulce w naszym Fiacie Punto II nie odpuszczają lub po mocniejszym hamowaniu czuć jakby jeszcze przez jakiś czas hamowały same, to oznacza, że potrzebna jest regeneracja.

Co zrobić w razie awarii ABS?

Gdy na naszym pulpicie zapala się kontrolka ABS, całkowicie bezradni udajemy się do najbliższego ASO w celu zdiagnozowania usterki. Na szczęście możemy poradzić sobie z tym sami i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jak są zbudowane zawory w wysilonych silnikach?

Zawory w silnikach samochodowych pracują w bardzo ciężkich warunkach, głównie ze względu na bardzo wysoką temperaturę oraz na dużą częstotliwość udarów mechanicznych, spowodowanych uderzaniem grzybka zaworu w przylgnię.

Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)?

Pierścienie osadcze sprężynujące, zwane także pierścieniami Segera lub segeringami służą do zabezpieczanie przed osiowym przesuwaniem się różnych sworzni, łożysk i podobnych do nich części maszyn. Oto jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze.

Jak wymienić linkę licznika prędkościomierza?

Wymiana linki licznika prędkościomierza nie jest czynnością skomplikowaną, choć wymaga demontażu deski rozdzielczej, aby zapewnić sobie dostęp do tylnej części licznika. Demontaż należy przeprowadzić przy odłączonej ujemnej klemie akumulatora z uwagi na potencjalną możliwość zwarcia przewodów podczas wymiany linki licznika prędkościomierza.

Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)?

Istotną rolę w uszczelnieniu zarówno silnika, jak i skrzyni biegów oraz innych podzespołów, w których elementami pracującymi są wałki lub czopy obrotowe, są pierścienie Simmera, zwane też simmeringami. Oto jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera?

Co może być przyczyną hałasu w kabinie kierowcy?

Tak naprawdę źródeł drażniących i niepokojących nasz aparat słuchowych dźwięków może być wiele. Często przypisuje się to nieprawidłowej pracy lub usterkom amortyzatorów.

Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC? Poradnik

Na wypłatę pieniędzy z tytułu ubezpieczenia OC i AC nie warto liczyć przede wszystkim, gdy zainteresowany odkryje, że właściciel samochodu wyrządził szkodę sam sobie, ale powodów odmowy może być, co najmniej kilka.

Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Jak odzyskać pieniądze od zarządcy drogi za uszkodzone auto?


Najważniejsze to dobrze zebrać dowody i udokumentować, że szkoda faktycznie spowodowana jest niedoskonałością jezdni.

Mercedes W202: wymiana oleju w układzie wspomagania

W poradniku tym podpowiemy jak poprawnie wymienić olej w układzie wspomagania w Mercedesie W202. Wymiana nie należy do trudnych, dlatego warto ją wykonać samemu.

Jaki tuning ma sens?


Rynek samochodowy zapewnia szeroki wachlarz produktów i rozwiązań do modyfikacji samochodów. Jakie zabiegi mają sens? Co tak naprawdę warto zmieniać, a o czym lepiej zapomnieć? Oto kilka sugestii.

Jak uszczelnić układ wydechowy?


Czasami dochodzi do rozszczelnienia układu wydechowego i wówczas wzrasta poziom hałasu, do wnętrza kabiny pasażerskiej mogą się przedostawać spaliny.

Co smarować w samochodzie?

Producenci samochodów podają w instrukcjach obsługi, jakie elementy w jaki sposób powinny być okresowo smarowane, aby zapewnić ich niezawodność i długotrwałą żywotność.

Jak zdiagnozować różne niepokojące objawy w zachowaniu samochodu?

Kierując samochodem niejednokrotnie mamy uczucie, że zachowuje się on dziwnie. Po stwierdzeniu, że przyczyny tego nie leżą po stronie jakości drogi, oraz po stronie przyrody, usterek należy szukać w samochodzie.

Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów i mechanizmie różnicowym?

Skrzynie biegów są w samochodach z przednim napędem, lub z silnikiem z tyłu, zintegrowane z mechanizmem różnicowym. W samochodach, w których napęd na tylne koła przenoszony jest wałem, mechanizm różnicowy znajduje się pośrodku tylnej osi w metalowej obudowie.

Jak wybrać sportowe auto?


Sportowe auto jest niczym gadżet. Nie jest zbyt komfortowe ani ekonomiczne, ale zapewnia wielką frajdę z jazdy, a także w pewnym sensie jest wyrazem naszej osobowości. Oto kilka porad, jak odszukać idealny dla nas model.

Jak rozpoznać oszustwo dotyczące przebiegu auta?


Gdy kupujemy używany samochód, chcielibyśmy móc zaufać sprzedającemu i wszystkim innym poprzednim właścicielom. Niestety, coraz częstszą praktyką jest oszukiwanie w kwestii przebiegu auta, czyli tak zwane „kręcenie licznika”. Podpowiadamy, jak rozpoznać to oszustwo.

Jak przygotować się do dalekiej podróży?


Gdy wybieramy się w długą podroż, warto zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa, przygotowując odpowiednio auto. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jak określić stopień zużycia silnika?

Określenie stopnia zużycia silnika samochodowego jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala na dostatecznie wczesne wykrycie możliwości wystąpienia usterek i awarii. Po drugie – podczas kupna używanego samochodu umożliwia stwierdzenie jego stanu, związanego z przebiegiem lub z rodzajem eksploatacji.

Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?

Nieposiadanie przy sobie któregokolwiek z obowiązkowych dokumentów podczas kierowania pojazdem, co prawda nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, jednak lepiej zawsze mieć przy sobie wymagane uprawnienia.

Dokumenty niezbędne do zarejestrowania auta sprowadzonego z zagranicy

Przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystycznie przestrzegane i nieposiadanie chociażby jednego z wymaganych dokumentów będzie skutkowało niemożnością rejestracji pojazdu w kraju.

Jak sprawdzić układ zapłonowy w starszych typach samochodów?

Bardzo często przyczyną trudności z uruchomieniem silnika, jego nierównomiernej pracy albo braku dostatecznej mocy jest uszkodzenie układu zapłonowego.

Brak ważnego przeglądu technicznego a odszkodowanie

Każde auto powinno mieć ważny przegląd techniczny. Co się jednak stanie, jeśli jeden z uczestników stłuczki lub wypadku nie ma ważnego badania technicznego?

Jak czytać samochodowe kontrolki?

Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. Podpowiadamy zatem, jak czytać samochodowe kontrolki.

Jak przygotować się do jazdy?

Kierowcy zwykle dość starannie przygotowują się do wyjazdu w dłuższą trasę, natomiast nagminnie zapominają o codziennym przeglądzie auta, który jest równie ważny.

Jak dobrać olej do auta i jak często trzeba go wymieniać?

W instrukcji obsługi każdego pojazdu znajdziemy informacje, jaki olej stosować. Rady producentów mogą być jednak rozbieżne, mimo podobnych silników. Podpowiemy, w jaki sposób dobrać olej i kiedy go wymienić.

Oklejanie aut folią - porady

Jak wyróżnić swoje auto z tłumu identycznych, bezimiennych blaszanych pudełek? Może karbonowa maska i dach? Drogo i kłopotliwie. A jakby tak to wszystko... nakleić?

Czy wolno przyciemniać szyby i klosze lamp?

Ciemne klosze lamp i szyby „dymki” – warto dokładnie sprawdzić co wolno a czego nie. Inaczej narażamy się na niepotrzebne reperkusje ze strony policjantów i diagnostów.

REKLAMA