Brak ważnego przeglądu technicznego a odszkodowanie
REKLAMA
REKLAMA
Posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek dokonywania okresowych przeglądów stanu technicznego swojego pojazdu. W przypadku zakupu nowego auta, pierwszy obowiązkowy przegląd należy wykonać po upływie trzech lat, kolejny po dwóch latach i następne co roku od momentu, gdy auto jest już pięcioletnie.
REKLAMA
Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?
Praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wskazują jako obowiązek posiadacza pojazdu zapewnienie należytego stanu technicznego potwierdzonego odpowiednim badaniem technicznym dokonanym w Stacji Kontroli Pojazdów.
Brak badania
W przypadku niedopełnienia powyższego obowiązku, możemy zostać pociągnięci do dość kosztownych konsekwencji. Pierwszą z nich będzie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i konieczność przeprowadzenia badań. W zdecydowanie gorszej sytuacji będziemy, gdy staniemy się uczestnikiem bądź sprawcą kolizji lub wypadku drogowego.
Zobacz również: Odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
W przypadku, gdy jesteśmy sprawcą zdarzenia i posiadamy obowiązkowe ubezpieczenie OC, wówczas nasz ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu należne odszkodowanie. Negatywną konsekwencją tego przypadku jest możliwość dochodzenia przez ubezpieczyciela zwrotu poniesionych kosztów na wypłatę odszkodowania od sprawcy. W przypadku, gdy zostanie nam udowodnione, że zły stan techniczny naszego pojazdu mógł się przyczynić do powstania szkody, wówczas będziemy zobowiązani do zwrotu należności. Wynika to bezpośrednio z prawa regresu, które przysługuje ubezpieczycielowi.
Poszkodowany nieubezpieczony
REKLAMA
Sytuacja poszkodowanego, który nie posiada ważnego badania technicznego również nie jest komfortowa. Analogicznie jak w przypadku sprawcy, stan techniczny jego pojazdu może zostać uznany za stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i w przypadku udowodnienia, że mógł on wpłynąć na zaistnienie zdarzenia, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnego odszkodowania.
Analogiczna sytuacja może wystąpić również w przypadku ubezpieczenia AC. Jeśli sprawca wypadku lub kolizji miał wykupioną powyższą polisę, ubezpieczyciel może uznać jego pojazd za niebezpieczny dla ruchu drogowego i odmówić wypłaty odszkodowania.
REKLAMA
REKLAMA