Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?
REKLAMA
REKLAMA
Zdarzenie należy jak najszybciej zgłosić u ubezpieczyciela sprawcy. Można to zrobić przez telefon, musimy jedynie pozyskać numer szkody, którym będziemy posługiwać się w dalszym postępowaniu. Następnie trzeba osobiście stawić się w oddziale ubezpieczyciela, aby wypełnić niezbędne dokumenty. Jeśli nasze auto było holowane, warto mieć przy sobie paragon lub fakturę za tą usługę.
REKLAMA
Zobacz również: Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?
Jeśli pojazd jest technicznie sprawny, polecamy już podczas zgłaszania szkody umówić się na oględziny i dokumentację uszkodzeń przez rzeczoznawcę tak, aby obie sprawy mieć za sobą przy okazji jednej wizyty w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli samochód jest unieruchomiony, musimy ustalić z ubezpieczycielem termin i adres oględzin. Nie powinniśmy rozpoczynać naprawy przed wizytą rzeczoznawcy, ponieważ może to skutkować komplikacjami przy ustalaniu należnej nam kwoty odszkodowania.
Naprawa
Organizację naprawy możemy pozostawić firmie ubezpieczeniowej, wtedy ureguluje ona rachunek za naprawę bezpośrednio z warsztatem, jednak nie wszystkie placówki mają możliwość bezgotówkowej obsługi. To oznacza, że warsztat wybierze ubezpieczyciel. Możemy też zdecydować się na samodzielną likwidację szkody. Wtedy mamy zupełną dowolność w kwestii wyboru miejsca naprawy, a pieniądze powinny trafić do nas w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciel może też ocenić, że koszt naprawy przekroczy wartość samochodu. Wtedy zazwyczaj otrzymamy odszkodowanie w wysokości 70% wartości naszego pojazdu, a pozostałe 30% możemy odzyskać jedynie sprzedając to, co pozostało po naszym aucie.
Zobacz również: Brak ważnego przeglądu technicznego a ubezpieczenie
REKLAMA
Jeśli to my spowodowaliśmy kolizję, musimy niestety sami pokryć koszty holowania i naprawy lub skorzystać z polisy Assistance i Auto Casco, o ile takie wykupiliśmy. W przypadku polisy AC, procedura likwidowania szkody jest podobna, jak przy korzystaniu z polisy OC innego kierowcy. W takim przypadku jednak likwidujemy szkodę u naszego ubezpieczyciela.
Niewielu właścicieli aut wie, że oprócz odszkodowania przeznaczonego na naprawę auta, możemy domagać się również zwrotu różnicy w wartości naszego pojazdu sprzed stłuczki i po niej. Musimy jednak liczyć się z tym, że odzyskanie owej różnicy może być problematyczne i najpewniej będzie wymagało pomocy prawnika.
W przypadku uszkodzenia naszego auta w kolizji, gdy nie jesteśmy jej sprawcami lub wykupiliśmy polisę AC, należy nam się odszkodowanie. Wszelkie formalności warto załatwić jak najszybciej, odzyskamy wtedy sprawne auto lub pieniądze. Jeśli będziemy postępować zgodnie z procedurami, nie będziemy narażeni na dodatkowe problemy ani opóźnienia.
REKLAMA
REKLAMA