Jakie uprawnienia ma Policja?
REKLAMA
REKLAMA
Kontrola policyjna
REKLAMA
Policja ma prawo zatrzymać nasz pojazd i skontrolować, czy jest on sprawny technicznie oraz czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dowód zakupu polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC). Policja sprawdzi też czy te dokumenty są ważne i czy nasz samochód ma ważny przegląd. Może również nas wylegitymować, a także dokładnie zbadać pojazd i jego obciążenie. Jeśli jego stan będzie nieprawidłowy, zatrzyma dowód rejestracyjny i uniemożliwi kontynuowanie jazdy.
Zobacz również: Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?
Podczas kontroli ma prawo przebadać nas na obecność alkoholu we krwi lub innych środków, działających podobnie do alkoholu (w tym również leków). Jeśli wynik będzie dla nas niekorzystny, Policjant zatrzyma nasze prawo jazdy. Nie będziemy mogli kontynuować jazdy również wtedy, gdy ubezpieczenie OC nie będzie ważne. Do tego ma prawo wystawić odpowiedni mandat w celu ukarania kierowcy za złamanie przepisów o ruchu drogowym lub brak odpowiednich dokumentów.
Zobacz również: Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?
Jak się zachować
Podczas kontroli policyjnej powinniśmy zatrzymać się we wskazanym przez Policjanta miejscu, wyłączyć silnik i otworzyć szybę. Powinniśmy pozostać w samochodzie, o ile Policjant nie wyda nam polecenia aby go opuścić. Może to zrobić, jeśli np. nasze wykroczenie zostało nagrane kamerą video. W takim przypadku powinniśmy je obejrzeć i w tym celu musimy udać się do radiowozu.
Pamiętajmy, że umundurowany Policjant ma prawo wydawać nam polecenia i kontrolować nasze dokumenty w celu ustalenia tożsamości.
REKLAMA
REKLAMA