REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty. fot. Newspress
Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Po drogach całej Europy porusza się duża liczba Polaków, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty.

Przed wyruszeniem w zagraniczną podróż powinniśmy sprawdzić czy posiadamy komplet dokumentów, niezbędnych do poruszania się pojazdem po danym kraju. Najważniejszym dokumentem jest oczywiście prawo jazdy, bez którego nie możemy prowadzić samochodu. Warto jednak sprawdzić czy w kraju, przez który będziemy przejeżdżać, nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Dokument taki uzyskujemy poprzez złożenie wniosku do organu wydającego prawa jazdy. Ważną informacją jest, że nie musi być to organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskującego. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

REKLAMA

Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie dokumentu – 30 zł, wyraźną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy oraz kserokopię posiadanego krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na okres nie dłuższy, niż 3 lata i nie może być on dłuższy od okresu ważności krajowego prawa jazdy.

Niezbędnymi dokumentami są: dowód rejestracyjny z ważnymi badaniami technicznymi oraz dokument poświadczający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego.

Jeśli podróżujemy samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami, warto również posiadać upoważnienie do używania pojazdu wystawione przez właściciela wskazanego w dowodzie rejestracyjnym. O ile podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, prawdopodobieństwo kontroli powyższego dokumentu jest niewielkie, jednak kiedy wybieramy się na wschód bez powyższego dokumentu możemy nie zostać przepuszczeni przez granicę kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości krajów nie ma określonego wzoru takiego upoważnienia. Warto zatroszczyć się, aby dokument taki wyglądał urzędowo, a nie był napisanym na kartce oświadczeniem, gdyż może to podważać jego wiarygodność.

Powinien on zawierać dane właściciela, dane osoby upoważnionej do kierowania pojazdem oraz dane pojazdu. Wskazane jest, aby posiadał pieczęć automobilklubu, komisariatu policji, notariusza lub ambasady kraju, do którego się wybieramy. W przypadku, gdy pojazd jest własnością firmy leasingowej bądź jakiegoś przedsiębiorstwa, upoważnienie powinno być sporządzone na papierze firmowym i posiadać dokładną informację, że właściciel wyraża zgodę na poruszanie się danym pojazdem poza granicami kraju. Upoważnienie powinno być sporządzone w powszechnie znanym języku – najlepiej angielskim, a podczas podróży na wschód również w języku rosyjskim.

Zobacz również: Przywóz przedmiotów osobistego użytku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA