REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty. fot. Newspress
Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Po drogach całej Europy porusza się duża liczba Polaków, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty.

Przed wyruszeniem w zagraniczną podróż powinniśmy sprawdzić czy posiadamy komplet dokumentów, niezbędnych do poruszania się pojazdem po danym kraju. Najważniejszym dokumentem jest oczywiście prawo jazdy, bez którego nie możemy prowadzić samochodu. Warto jednak sprawdzić czy w kraju, przez który będziemy przejeżdżać, nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Dokument taki uzyskujemy poprzez złożenie wniosku do organu wydającego prawa jazdy. Ważną informacją jest, że nie musi być to organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskującego. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

REKLAMA

Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie dokumentu – 30 zł, wyraźną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy oraz kserokopię posiadanego krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na okres nie dłuższy, niż 3 lata i nie może być on dłuższy od okresu ważności krajowego prawa jazdy.

Niezbędnymi dokumentami są: dowód rejestracyjny z ważnymi badaniami technicznymi oraz dokument poświadczający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego.

Jeśli podróżujemy samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami, warto również posiadać upoważnienie do używania pojazdu wystawione przez właściciela wskazanego w dowodzie rejestracyjnym. O ile podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, prawdopodobieństwo kontroli powyższego dokumentu jest niewielkie, jednak kiedy wybieramy się na wschód bez powyższego dokumentu możemy nie zostać przepuszczeni przez granicę kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości krajów nie ma określonego wzoru takiego upoważnienia. Warto zatroszczyć się, aby dokument taki wyglądał urzędowo, a nie był napisanym na kartce oświadczeniem, gdyż może to podważać jego wiarygodność.

Powinien on zawierać dane właściciela, dane osoby upoważnionej do kierowania pojazdem oraz dane pojazdu. Wskazane jest, aby posiadał pieczęć automobilklubu, komisariatu policji, notariusza lub ambasady kraju, do którego się wybieramy. W przypadku, gdy pojazd jest własnością firmy leasingowej bądź jakiegoś przedsiębiorstwa, upoważnienie powinno być sporządzone na papierze firmowym i posiadać dokładną informację, że właściciel wyraża zgodę na poruszanie się danym pojazdem poza granicami kraju. Upoważnienie powinno być sporządzone w powszechnie znanym języku – najlepiej angielskim, a podczas podróży na wschód również w języku rosyjskim.

Zobacz również: Przywóz przedmiotów osobistego użytku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA