Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?
REKLAMA
REKLAMA
Przed wyruszeniem w zagraniczną podróż powinniśmy sprawdzić czy posiadamy komplet dokumentów, niezbędnych do poruszania się pojazdem po danym kraju. Najważniejszym dokumentem jest oczywiście prawo jazdy, bez którego nie możemy prowadzić samochodu. Warto jednak sprawdzić czy w kraju, przez który będziemy przejeżdżać, nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Dokument taki uzyskujemy poprzez złożenie wniosku do organu wydającego prawa jazdy. Ważną informacją jest, że nie musi być to organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskującego. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi maksymalnie 3 dni.
REKLAMA
Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie
REKLAMA
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie dokumentu – 30 zł, wyraźną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy oraz kserokopię posiadanego krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na okres nie dłuższy, niż 3 lata i nie może być on dłuższy od okresu ważności krajowego prawa jazdy.
Niezbędnymi dokumentami są: dowód rejestracyjny z ważnymi badaniami technicznymi oraz dokument poświadczający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego.
Jeśli podróżujemy samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami, warto również posiadać upoważnienie do używania pojazdu wystawione przez właściciela wskazanego w dowodzie rejestracyjnym. O ile podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, prawdopodobieństwo kontroli powyższego dokumentu jest niewielkie, jednak kiedy wybieramy się na wschód bez powyższego dokumentu możemy nie zostać przepuszczeni przez granicę kraju.
W większości krajów nie ma określonego wzoru takiego upoważnienia. Warto zatroszczyć się, aby dokument taki wyglądał urzędowo, a nie był napisanym na kartce oświadczeniem, gdyż może to podważać jego wiarygodność.
Powinien on zawierać dane właściciela, dane osoby upoważnionej do kierowania pojazdem oraz dane pojazdu. Wskazane jest, aby posiadał pieczęć automobilklubu, komisariatu policji, notariusza lub ambasady kraju, do którego się wybieramy. W przypadku, gdy pojazd jest własnością firmy leasingowej bądź jakiegoś przedsiębiorstwa, upoważnienie powinno być sporządzone na papierze firmowym i posiadać dokładną informację, że właściciel wyraża zgodę na poruszanie się danym pojazdem poza granicami kraju. Upoważnienie powinno być sporządzone w powszechnie znanym języku – najlepiej angielskim, a podczas podróży na wschód również w języku rosyjskim.
Zobacz również: Przywóz przedmiotów osobistego użytku
REKLAMA
REKLAMA