REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?

Mateusz Mirkiewicz
Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?
Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?

REKLAMA

REKLAMA

Nieposiadanie przy sobie któregokolwiek z obowiązkowych dokumentów podczas kierowania pojazdem, co prawda nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, jednak lepiej zawsze mieć przy sobie wymagane uprawnienia.

REKLAMA

Przepisy kodeksu drogowego szczegółowo wskazują dokumenty jakie powinien posiadać ze sobą kierujący pojazdem, są nimi:
1) uprawnienie do kierowania danym pojazdem – prawo jazdy
2) dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu – dowód rejestracyjny (brak obowiązku od 2019 roku)
3) poświadczenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego lub poświadczenie opłacenia składki na takie ubezpieczenie (brak obowiązku od 2019 roku)

REKLAMA

Kierowca powinien przede wszystkim posiadać stosowną kategorię prawa jazdy, która będzie uprawniała do prowadzenia danego rodzaju pojazdu. Alternatywą może być zaświadczenie uzyskane od policji, które jest wydawane w przypadku zatrzymania dokumentu na skutek stwierdzenia jego zniszczenia uniemożliwiającego odczyt, w sytuacji upływu jego ważności lub przypuszczeniu o jego podrobieniu. Zaświadczenie takie jest ważne przez 7 dni i do upływu tego terminu możemy legalnie kierować pojazd. Nie uprawnia nas do prowadzenia potwierdzenie zgłoszenia kradzieży dokumentu lub też potwierdzenie przyjęcia wniosku o wydanie wtórnika. W takim przypadku, będziemy mogli kierować pojazdem dopiero w momencie wyrobienia nowego dokumentu.

Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem poświadczającym dopuszczenie pojazdu do ruchu. Powinna się w nim znaleźć stosowna pieczątka potwierdzająca przeprowadzenie wymaganego badania technicznego. W przypadku, gdy funkcjonariusz policji stwierdzi brak badań technicznych, różnice stanu faktycznego od wskazanego w dowodzie rejestracyjnym, albo będzie miał podejrzenia o podrobieniu wpisów, wówczas za pokwitowaniem zatrzyma dowód rejestracyjny. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy, pokwitowanie takie będzie uprawniało do poruszania się pojazdem przez okres 7 dni. Ma to na celu umożliwienie posiadaczowi pojazdu usunięcia usterek, bądź przeprowadzenie wymaganych badań technicznych.

Zobacz również: Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Brak potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego do niedawna wiązało się z koniecznością odholowania pojazdu na parking policyjny. Wprowadzona niedawno nowelizacja zniosła ten zapis. W chwili obecnej w przypadku stwierdzenia braku takiego zaświadczenia, funkcjonariusz Policji ukarze nas mandatem karnym i poinformuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o zaistniałej sytuacji. W przypadku nieposiadania ubezpieczenia zostanie na nas nałożona kara przez UFG.

Za brak któregokolwiek z powyższych wymaganych dokumentów nałożony będzie na kierowcę mandat karny w wysokości 50 zł za każdy z dokumentów. Od roku 2019 nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu czy potwierdzenia wykupienia polisy OC. Policja może sprawdzić wszystkie dane auta w bazie na podstawie numeru rejestracyjnego. Od tego momentu ewentualne odebranie dowodu rejestracyjnego odbywa się wirtualnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA