Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy kodeksu drogowego szczegółowo wskazują dokumenty jakie powinien posiadać ze sobą kierujący pojazdem, są nimi:
1) uprawnienie do kierowania danym pojazdem – prawo jazdy
2) dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu – dowód rejestracyjny (brak obowiązku od 2019 roku)
3) poświadczenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego lub poświadczenie opłacenia składki na takie ubezpieczenie (brak obowiązku od 2019 roku)
REKLAMA
Kierowca powinien przede wszystkim posiadać stosowną kategorię prawa jazdy, która będzie uprawniała do prowadzenia danego rodzaju pojazdu. Alternatywą może być zaświadczenie uzyskane od policji, które jest wydawane w przypadku zatrzymania dokumentu na skutek stwierdzenia jego zniszczenia uniemożliwiającego odczyt, w sytuacji upływu jego ważności lub przypuszczeniu o jego podrobieniu. Zaświadczenie takie jest ważne przez 7 dni i do upływu tego terminu możemy legalnie kierować pojazd. Nie uprawnia nas do prowadzenia potwierdzenie zgłoszenia kradzieży dokumentu lub też potwierdzenie przyjęcia wniosku o wydanie wtórnika. W takim przypadku, będziemy mogli kierować pojazdem dopiero w momencie wyrobienia nowego dokumentu.
Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
Dowód rejestracyjny jest dokumentem poświadczającym dopuszczenie pojazdu do ruchu. Powinna się w nim znaleźć stosowna pieczątka potwierdzająca przeprowadzenie wymaganego badania technicznego. W przypadku, gdy funkcjonariusz policji stwierdzi brak badań technicznych, różnice stanu faktycznego od wskazanego w dowodzie rejestracyjnym, albo będzie miał podejrzenia o podrobieniu wpisów, wówczas za pokwitowaniem zatrzyma dowód rejestracyjny. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy, pokwitowanie takie będzie uprawniało do poruszania się pojazdem przez okres 7 dni. Ma to na celu umożliwienie posiadaczowi pojazdu usunięcia usterek, bądź przeprowadzenie wymaganych badań technicznych.
Zobacz również: Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC
REKLAMA
Brak potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego do niedawna wiązało się z koniecznością odholowania pojazdu na parking policyjny. Wprowadzona niedawno nowelizacja zniosła ten zapis. W chwili obecnej w przypadku stwierdzenia braku takiego zaświadczenia, funkcjonariusz Policji ukarze nas mandatem karnym i poinformuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o zaistniałej sytuacji. W przypadku nieposiadania ubezpieczenia zostanie na nas nałożona kara przez UFG.
Za brak któregokolwiek z powyższych wymaganych dokumentów nałożony będzie na kierowcę mandat karny w wysokości 50 zł za każdy z dokumentów. Od roku 2019 nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu czy potwierdzenia wykupienia polisy OC. Policja może sprawdzić wszystkie dane auta w bazie na podstawie numeru rejestracyjnego. Od tego momentu ewentualne odebranie dowodu rejestracyjnego odbywa się wirtualnie.
REKLAMA
REKLAMA