REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?

Mateusz Mirkiewicz
Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?
Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?

REKLAMA

REKLAMA

Nieposiadanie przy sobie któregokolwiek z obowiązkowych dokumentów podczas kierowania pojazdem, co prawda nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, jednak lepiej zawsze mieć przy sobie wymagane uprawnienia.

REKLAMA

Przepisy kodeksu drogowego szczegółowo wskazują dokumenty jakie powinien posiadać ze sobą kierujący pojazdem, są nimi:
1) uprawnienie do kierowania danym pojazdem – prawo jazdy
2) dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu – dowód rejestracyjny (brak obowiązku od 2019 roku)
3) poświadczenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego lub poświadczenie opłacenia składki na takie ubezpieczenie (brak obowiązku od 2019 roku)

REKLAMA

Kierowca powinien przede wszystkim posiadać stosowną kategorię prawa jazdy, która będzie uprawniała do prowadzenia danego rodzaju pojazdu. Alternatywą może być zaświadczenie uzyskane od policji, które jest wydawane w przypadku zatrzymania dokumentu na skutek stwierdzenia jego zniszczenia uniemożliwiającego odczyt, w sytuacji upływu jego ważności lub przypuszczeniu o jego podrobieniu. Zaświadczenie takie jest ważne przez 7 dni i do upływu tego terminu możemy legalnie kierować pojazd. Nie uprawnia nas do prowadzenia potwierdzenie zgłoszenia kradzieży dokumentu lub też potwierdzenie przyjęcia wniosku o wydanie wtórnika. W takim przypadku, będziemy mogli kierować pojazdem dopiero w momencie wyrobienia nowego dokumentu.

Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem poświadczającym dopuszczenie pojazdu do ruchu. Powinna się w nim znaleźć stosowna pieczątka potwierdzająca przeprowadzenie wymaganego badania technicznego. W przypadku, gdy funkcjonariusz policji stwierdzi brak badań technicznych, różnice stanu faktycznego od wskazanego w dowodzie rejestracyjnym, albo będzie miał podejrzenia o podrobieniu wpisów, wówczas za pokwitowaniem zatrzyma dowód rejestracyjny. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy, pokwitowanie takie będzie uprawniało do poruszania się pojazdem przez okres 7 dni. Ma to na celu umożliwienie posiadaczowi pojazdu usunięcia usterek, bądź przeprowadzenie wymaganych badań technicznych.

Zobacz również: Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

REKLAMA

Brak potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego do niedawna wiązało się z koniecznością odholowania pojazdu na parking policyjny. Wprowadzona niedawno nowelizacja zniosła ten zapis. W chwili obecnej w przypadku stwierdzenia braku takiego zaświadczenia, funkcjonariusz Policji ukarze nas mandatem karnym i poinformuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o zaistniałej sytuacji. W przypadku nieposiadania ubezpieczenia zostanie na nas nałożona kara przez UFG.

Za brak któregokolwiek z powyższych wymaganych dokumentów nałożony będzie na kierowcę mandat karny w wysokości 50 zł za każdy z dokumentów. Od roku 2019 nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu czy potwierdzenia wykupienia polisy OC. Policja może sprawdzić wszystkie dane auta w bazie na podstawie numeru rejestracyjnego. Od tego momentu ewentualne odebranie dowodu rejestracyjnego odbywa się wirtualnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA