Czy można odmówić badania alkomatem?
REKLAMA
REKLAMA
W polskich przepisach przewidziane są następujące normy zawartości alkoholu we krwi:
- 0,2-0,5 promila alkoholu – wówczas kierowca jest w stanie po użyciu alkoholu. Jest to równoznaczne z popełnieniem wykroczenie, za które przewidziana jest kara aresztu albo grzywny
- powyżej 0,5 promila alkoholu – prowadzenie pojazdu w takim stanie jest równoznaczne z popełnieniem przestępstwa, za które przewidziana jest kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W obu przypadkach orzekany jest również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
REKLAMA
Funkcjonariusze Policji mają prawo do badania trzeźwości kierowców w każdym wypadku, w którym mają podejrzenia, iż kierujący pojazdem jest nietrzeźwy. Podstawowym narzędziem używanym do przeprowadzania badania jest alkomat, który służy do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
Zobacz również: Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca
Odmówić przeprowadzanie takiego badania możemy tylko wówczas, gdy jest to spowodowane naszym stanem zdrowia, np. chorujemy na astmę i w takim przypadku niemożliwe jest wykonanie pomiaru w wydychanym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że zawartość alkoholu nie zostanie wówczas zmierzona. Zostaniemy przewiezieni do szpitala, w celu przeprowadzenia badania krwi. Badanie krwi jest dokładniejsze, dlatego jest również dopuszczalne podważenie wskazanego przez alkomat wyniku. Jeśli jesteśmy przekonani o swojej trzeźwości, a pomimo tego elektroniczne urządzenie wskazało przekroczenie normy, możemy zakwestionować uzyskany wynik i poddać się laboratoryjnemu badaniu krwi.
Zobacz również: Odpowiedzialność kursanta nauki jazdy
Podsumowując nie ma możliwości całkowitej odmowy przeprowadzenia badania, istnieje jedynie możliwość odmowy przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale jest to jednoznaczne z koniecznością przeprowadzenia badania laboratoryjnego krwi, którego wyniku nie da się podważyć.
REKLAMA
REKLAMA