REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Geometria kół w 3D. Jak to działa?

Ustawianie zbieżności kół i osi jezdnych auta w technologii trójwymiarowego modelowania zapewnia, szybki (poniżej 5 minut) i dokładny pomiar w bezkablowym systemie. Klient ma możliwość obserwowania pracy mechanika przy regulacji geometrii kół w 3D i wyświetlanych na bieżąco kątów na ekranie udostępnionym w biurze serwisu.

Nowe etykiety na oponach zaczną obowiązywać w listopadzie, jak je czytać?

Tym samym od pierwszego listopada 2012 r. na każdej sprzedawanej oponie będzie musiała znaleźć się etykieta informująca o osiągach konkretnego modelu opony.

Czy Polacy zmieniają opony przed zimą? Kto powinien skorzystać z opon całorocznych?

Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla Michelin Polska, polscy kierowcy w większości zmieniają opony sezonowo, jednak w mniejszości są ci, którzy wiedzą kiedy zmieniać opony z letnich na zimowe i odwrotnie.

Na jakich oponach jeżdżą Polacy?

Większość polskich kierowców zmienia opony z letnich na zimowe, jednak tylko nieco ponad 25 proc. badanych wie, kiedy należy to zrobić. Przedstawiamy wyniki badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Michelin – organizatora ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą”.

REKLAMA

Wentyle - rodzaje wentyli w oponach

Wentyl w oponie najczęściej kojarzy się z gumowym wypustkiem z nakrętką. Jednak rynek oferuje więcej rodzajów wentyli, po to by dobrać odpowiedni rodzaj do obręczy koła.

Czy zmiana opon będzie obowiązkowa?

Wobec ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który moment na zmianę opon z letnich na zimowe jest najlepszy. Projekt nowej ustawy zakłada nakaz jazdy na oponach zimowych od 1 listopada.

Opony zimowe starczą na cały rok?

W polskim klimacie, ze względu na występowanie czterech pór roku, właściciele samochodów powinni posiadać dwa komplety opon - letnich i zimowych. Coraz częściej spotkać można auta, które cały rok poruszają się na oponach zimowych.

Samopompujące się opony Goodyear!

Nowe opony firmy Goodyaer będą posiadały system utrzymujący w sposób automatyczne ich prawidłowe ciśnienie .

REKLAMA

Ciśnienie w oponach sprawdzaj na zimno

Zalecane przez producenta ciśnienie w ogumieniu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Tylko, który wynik jest właściwy - pomiaru dokonywanego na rozgrzanych, czy zimnych oponach. czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Pianka do opon

Pianki do opon to preparaty konserwujące. Chronią ogumienie przed pękaniem i nabłyszczają.

Czy źle dobrane opony mogą mieć negatywny wpływ na działanie systemów ESP czy TC?

Zarówno rozmiar kół jak i rodzaj opon w danym modelu auta jest ściśle powiązany z działaniem elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Czy zmiana rozmiaru opon może zakłócić działanie ESP i współpracujących z nim pozostałych układów bezpieczeństwa?

Renowator do opon

Preparat o nazwie Renowator do opon brzmi tajemniczo. Poniżej wyjaśniamy, jakie ma właściwości.

Czernidło do opon

Czernidło do opon służy do przywracania koloru wyblakłemu pod wpływem warunków atmosferycznych ogumieniu.

Mapy Michelin dostępne także w Polsce

Michelin to przede wszystkim producent opon, ale także wydawca renomowanych map i przewodników, wprowadza na polski rynek znane ze swojej dokładności mapy. W sprzedaży dostępnych jest ponad 30 pozycji. Mapy Michelin doceniają znani podróżnicy, między innymi Marcin Gienieczko i Michał Rej, oraz turyści wybierający się do bardziej i mniej znanych miejsc na wszystkich kontynentach.

Optymalizacja kół

Optymalizacja kół to zjawisko, z którym możemy się spotkać w dobrym warsztacie wulkanizacyjnym.

Kompresor elektryczny

Zasilane z gniazda 12V urządzenie do pompowania opon.

Wytrzymałość i przyczepność opon kluczem do sukcesu w Finlandii

Tegoroczną edycję Rajdu Finlandii, będącą ósmą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata (WRC), wygrał Sebastian Loeb w Citroen DS3 WRC, kolejne miejsca na podium zajęli Mikko Hirvonen (Citroen DS3 WRC) i Jari-Matti Latvala (Ford Fiesta RS WRC).

Nowe opony Michelin na wyścig Le Mans

W sobotę 16 czerwca rozpoczęła się jubileuszowa 80. edycja najstarszego długodystansowego wyścigu samochodowego na świecie – Le Mans 24. Specjalnie na te zawody Michelin przygotował opony typu „slick” zapewniające przyczepność zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni.

Relacja z I rundy SSS Racing i SDC

W ostatni weekend odbyła się impreza „Warsaw Extremizer Motor Cup” organizowana przez Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego. Tym wydarzeniem rozpoczęto jubileuszowy 10. sezon imprez motoryzacyjnych z cyklu SSS.

Klasa efektywności energetycznej opony- co ona oznacza?

Wraz z dniem 1 listopada 2012 roku, wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie konieczności oznaczania klasy efektywności energetycznej opon samochodowych

Opony motocyklowe - fakty i mity

Dobór opon w motocyklu to kluczowy element bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do samochodu, jednoślad ma tylko dwa punkty kontaktu z podłożem, a często tylko jeden. Poniżej przedstawiamy fakty i obalamy mity na temat opon motocyklowych.

Dlaczego opony w motocyklu przedwcześnie się zużywają?

Opony motocyklowe wytrzymują oczywiście znacznie krótsze przebiegi od samochodowych. Częstym problemem jest jednak nadmierne zużycie opon, które już po 5 000 km nadają się do wymiany. Jakie są tego przyczyny? Jak zapobiec szybkiemu zużyciu opon?

Co zrobić ze starym, zużytym autem? Na czym polega recykling?

Kasacja, to oprócz odsprzedaży jedyna metoda na pozbycie się zużytego auta. Podpowiadamy co należy zrobić w przypadku, gdy chcemy rozstać się z naszym wysłużonym automobilem, a także na czym polega recykling.

Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

Przygotowanie auta do wiosny jest tak samo ważne, jak przygotowanie pojazdu do okresu trzaskających mrozów. Podpowiadamy, co w związku z nastaniem słonecznych dni, należy zrobić w naszym aucie.

Jak zadbać o opony w samochodzie?

Opona jest jedynym elementem samochodu jaki ma styczność z nawierzchnią. Jest odpowiedzialna za przyspieszanie, hamowanie, trakcję, hałas czy zużycie paliwa. Powierzchnia na jakiej wszystkie cztery opony stykają się z asfaltem jest równa powierzchni kartki A4, dlatego prawidłowy dobór i eksploatacja jest tak ważna. Każde zaniedbanie może prowadzić do wypadku.

Co oznacza rok 2012 dla kierowców?

Dwa dni temu pożegnaliśmy stary rok. Dla kierowców oznaczał on przede wszystkim drożejącą benzynę, zaś dla rządu gorączkowe przygotowania dróg i infrastruktury do Euro 2012. Co czeka nas w 2012 roku?

Czy opony mają okres ważności?

Wielu zmotoryzowanych zdaje sobie sprawę, że zbyt mała głębokość bieżnika opony kwalifikuje ją do zutylizowania. Ale czy można używać opon, które np. używane nigdy nie były, ale ich data produkcji świadczy o tym, że mają więcej niż 10 lat?

Obowiązkowe nalepki na opony

W listopadzie 2012 r. wchodzi w życiu przepis nakazujący producentom opon do samochodów osobowych, lekkich aut dostawczych oraz ciężkich pojazdów ciężarowych zamieszczać na swoich produktach informację graficzną w formie nalepki. Będzie to dotyczyć wszystkich opon wyprodukowanych po 30 czerwca 2012 r.

Wybierasz się zimą za granicę? Sprawdź przepisy

Wybierając się zimą do innego kraju, sprawdź czy w danym kraju nie ma obowiązku jazdy na zimowych oponach. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na wysoki mandat.

Niemcy wyróżnili oponę zimową Nokian

Niemieckie, renomowane magazyny "auto motor und sport" oraz "Auto Zeitung" w testach opon zimowych 2011, przyznały oponie Nokian WR D3 ocenę – „szczególnie godna polecenia”.

Stulecie obecności Continental w Polsce

Niemiecki producent Continental w ciągu stu lat obecności na polskim rynku wprowadził oprócz opon dla samochodów osobowych i ciężarowych Continental m.in. pierwszy samochodowy atlas Polski.

Jak dobrać poprawny rozmiar opon i felg? Jakie felgi dobrać do opon?

Opony, to element stanowiący o naszym bezpieczeństwie, a zmieniając ich rozmiar wpływamy m.in. na przyczepność samochodu. Na co zwrócić uwagę przy doborze nowych opon i felg? Jakie parametry powinniśmy znać?

Jak dbać o auto, którym nie jeździmy na co dzień?

Auta, jak każda rzecz, zużywa się podczas eksploatacji. Jeśli jednak samochód służy nam jedynie do sezonowych przejażdżek lub wypadów na weekend, nie oznacza to, że nie wymaga dbałości i systematycznej kontroli jego stanu technicznego.

Opony Michelina najlepsze na zimę

Instytut badawczy ADAC przeprowadził niedawno badania dotyczące opon zimowych. Opony Michelin Alpin 4 w rozmiarach 175/65 R 14 T - 195/65 R 15 T znalazły się wśród zwycięzców i uzyskały notę “dobry” (odpowiednik poprzednich ”szczególnie rekomendowany”).

Przygotowanie auta do zimy - podstawowe czynności

Przygotowanie auta przed sezonem zimowym nie zawsze musi oznaczać wizytę w warsztacie. Wiele prostych czynności możemy zrobić sami lub z pomocą osoby, która nie boi się ubrudzić sobie rąk. Jest 6 podstawowych punktów zimowej kontroli – oto one:

Mercedes wybrał Continental

Nowe Mercedesy CLS, Viano i Vito będą wyposażone w opony ContiSportContact 5 P marki Continental, która jest liderem na europejskim rynku opon do samochodów osobowych i lekkich ciężarówek.

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności nie jest długa, przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Śruby zabezpieczające do felg: czy warto je kupować?

Niemiła niespodzianka w postaci samochodu ustawionego na cegłach lub pozostawionego na płycie podłogowej będzie nas drogo kosztować. Ktoś połasił się na nasze felgi albo drogie opony? Montując śruby zabezpieczające zwiększamy szansę na uniknięcie takiej kradzieży.

Historia motoryzacji: udoskonalenia pierwszych samochodów

W pierwszych pojazdach samobieżnych napęd był przenoszony z silnika na koła za pomocą jednostopniowej przekładni. Okazało się to niewystarczające. Silniki parowe były mało elastyczne, a moc użyteczną uzyskiwały dopiero przy wyższych obrotach.

Klienci skorzystają na pomyłce producentów opon

Producenci opon wyprodukowali za dużo opon letnich i nawet 20 procent z nich zalega w magazynach. Rozpoczyna się właśnie sezon na tanie nowe letnie opony.

Obowiązkowe systemy kontroli ciśnienia

Unia Europejska wprowadza obowiązek, zgodnie z którym wszystkie nowo produkowane samochody będą musiały posiadać systemy kontrolujące ciśnienie powietrza w oponach.

Wady i zalety opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe coraz częściej montowane są nawet w samochodach popularnych – klasy średniej. Niższy bok opony zdecydowanie poprawia wygląd auta, ale nie pozostaje bez wpływu na prowadzenie, komfort i trwałość zawieszenia. Czy w ostatecznym rozrachunku opony niskoprofilowe mają więcej zalet czy wad?

Przyczepność: czym jest przyczepność opon do drogi, jak wpływa na bezpieczeństwo, jak ją zmaksymalizować?

Jednym z najważniejszych czynników, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy jest przyczepność opon do drogi. Zależy od niej zarówno długość drogi hamowania jak i zdolność do pokonywania zakrętów oraz możliwość przyspieszania.

Samodzielna zamiana kół – czy można to zrobić samemu, czy lepiej jechać do warsztatu? Jak samemu zmienić koła?

Wieku kierowców wykonuje proste czynności serwisowe na własna rękę w przydomowym garażu lub pod chmurką na parkingu. Czy „domowym sposobem” można wymienić koła, czy to opłacalnie i przede wszystkim bezpieczne? Rozpatrzmy wszystkie za i przeciw.

Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?

Wybierając warsztat w którym wymieniamy opony – lub całe koła – nie zawsze opłaca się kierować jedynie dobrą ceną. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostało zrobione zgodnie ze sztuką i nasz samochód będzie bezpieczny warto sprawdzić jak wyposażony jest warsztat wulkanizacyjny i czy wulkanizator naprawdę wie co robi.

Co to jest ET? Jak można korygować ET felgi?

Przy kupnie nowych felg trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim rozstawie śrub montażowych. Kolejny ważny parametr to ET, czyli osadzenia. Jeśli o nim zapomnimy może się okazać, ze opona ociera o kolumnę zawieszenia albo całe koło wystaje poza obrys auta. ET możemy jednak w pewnym stopniu korygować.

Czy narzędzia dodawane w zestawie do auta wystarczą do bezpiecznej wymiany koła? Czy warto mieć dodatkowy sprzęt?

Kiedy najczęściej złamiemy gumę? Oczywiście podczas wyjazdów – czyli wtedy kiedy o problemach wolelibyśmy nie myśleć. Dlatego warto sprawdzić jak wygląda nasz komplet podstawowych narzędzi. Chodzi o prawdziwe minimum: lewarek, klucz do kół i uniwersalny śrubokręt.

Zestawy naprawcze w sprayu – czy to działa, kiedy można je stosować, kiedy nie uszczelnią opony

Zamiast 9 kilogramów gumy i stali 200-gramowy pojemnik z pianką i elektryczna pompka do kół. Zestawy do naprawy przebitej opony coraz częściej stanowią standardowe wyposażenie auta. Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Jakie ma wady i zalety?

Wymiana opon parami – o czym warto pamiętać, kiedy można wymienić opony na osi, a kiedy trzeba wszystkie naraz?

Polskie przepisy dopuszczają jazdę z różnymi oponami na poszczególnych osiach pojazdu. To daje kierowcy możliwość wymiany opon/kół stopniowo – parami. Warsztaty wulkanizacyjne patrzą na taką formę „oszczędzania” bardzo nieprzychylnie. Dlaczego? Czy chodzi tylko o sprzedanie nam od razu czterech opon?

Jak wybrać ciche opony? Jakie opony są bardziej ciche i dlaczego?

Szum opon może stanowić nawet 1/3 niechcianych dźwięków docierających do uszu pasażerów w kabinie auta. Dobór odpowiednich opon może zmniejszyć natężenie nieprzyjemnych dźwięku nawet o 3-4 dB. Dla ludzkiego ucha to duża różnica – 3 dB mniej to blisko dwukrotnie ciszej!

REKLAMA