REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

Piotr Czerniakowski

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie auta do wiosny jest tak samo ważne, jak przygotowanie pojazdu do okresu trzaskających mrozów. Podpowiadamy, co w związku z nastaniem słonecznych dni, należy zrobić w naszym aucie.

Od czego zacząć?

Zima to ciężki i dość „brudny” okres w kwestii eksploatacji auta. Po pierwsze, ujemne temperatury bardzo często uniemożliwiają nam bezpieczne mycie karoserii. Po drugie, w czasie wysokich mrozów i ciągłego nanoszenia błota pośniegowego do naszego auta, mało kto decyduje się na dokładne i staranne czyszczenie wnętrza. Biorąc to pod uwagę, pierwszym, podstawowym krokiem w ramach przygotowań do wiosny, jest dokładnie umycie karoserii i podwozia auta, a także wyczyszczenie jego wnętrza.

REKLAMA

Mycie pojazdu

Głównym powodem, dla którego musimy dokładnie umyć całe auto, jest bezwzględna konieczność usunięcia wszelkiego brudu, nagromadzonego przez zimę. Nie chodzi tu jednak jedynie o błoto pośniegowe, a także o sól drogową oraz wszelkie środki chemiczne, używane przez drogowców w okresie zimowym. Dlaczego to takie ważne? Osadzająca się na nadwoziu i podwoziu sól, sprzyja procesowi korozji. Błoto pośniegowe wymieszane z solą gromadzi się w najróżniejszych miejscach – szparach między drzwiami, w nadkolach, podwoziu, na listwach, kratkach wlotu powietrza a także na felgach i oponach. Należy więc dokładnie oczyścić wszystkie te miejsca. Więcej o myciu samochodu znajdziesz w tym poradniku.

Zobacz też: Wady i zalety samoobsługowej myjni bezdotykowej

Zabezpieczenie karoserii

Po dokładnym umyciu i wypolerowaniu pojazdu, dobrze jest go nawoskować. Pomoże to zabezpieczyć lakier karoserii. Warto również zabezpieczyć uszczelki w drzwiach, za pomocą któregoś z dostępnych na rynku preparatów, np. wazeliny technicznej.

Zobacz też: Wady i zalety myjni ręcznej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czyszczenie wnętrza

Zadbanie o czyste wnętrze ma duże znacznie, gdyż wpływa ono zarówno na kondycję auta, jak i na samopoczucie kierowcy i pasażerów. Przede wszystkim, przed zmianą dywaników na letnie, postarajmy się dokładnie odkurzyć podłogę naszego auta. Powinniśmy dotrzeć do wszelkich zakamarków, w których może gromadzić się brud. Pamiętajmy, że sól drogowa, zawarta w błocie pośniegowym, w połączeniu z wilgocią negatywnie wpływa na kondycję metalu. Po dokładnym oczyszczeniu, wnętrze należy osuszyć, najlepiej poprzez wystawienie w słoneczny dzień auta na świeże powietrze i odsłonięcie wilgotnych elementów. Jeśli ilość wilgoci jest większa, a wymienione metody się nie sprawdzają, należy użyć specjalnych dmuchaw, lub udać się do specjalistycznego zakładu.  Więcej o czyszczeniu wnętrza znajdziesz tutaj, zaś o usuwaniu wilgoci – tutaj.

Zobacz też: Jak radzić sobie z zabrudzeniem tapicerki?

Opony

Co do najlepszego momentu na zmianę opon, fachowcy są dość zgodni – wymianę należy przeprowadzić wtedy, kiedy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie co najmniej 7 stopni Celsjusza. Jest to ważna wskazówka i nie należy jej bagatelizować. Jazda na oponach zimowych przy temperaturach przekraczających wspomniane 7 st. powyżej zera, przyspiesza ich zużycie, źle wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia auta, a także zwiększa zużycie paliwa. Wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć o oponach, przeczytacie w naszym serwisie Opony.

Zobacz też: Kiedy należy zmienić opony z zimowych na letnie? Dlaczego nie należy jeździć na zimówkach latem?

Układ wentylacji i klimatyzacji

Ważnym elementem, którym należy się zająć jest również przegląd układu wentylacji i klimatyzacji. Sprawdzić powinniśmy przede wszystkim dwie rzeczy. Jedną jest działanie filtra kabinowego, którego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń przed przedostaniem się do wnętrza auta. Drugą jest stan naszej klimatyzacji – w razie potrzeby, należy ją odgrzybić. O tym jak wymienić filtr kabinowy można przeczytać tutaj, zaś więcej o czyszczeniu klimatyzacji, znajdziesz tutaj.

Zobacz też: Układ chłodzenia i klimatyzacji

Akumulator

Zima to ciężki okres dla źródła prądu w naszym aucie. Wprawdzie wraz z podwyższeniem się temperatury, zwiększa się także wydajność akumulatora, lecz po zimie lepiej sprawdzić, czy nie nadszedł czas na jego wymianę. Warto również sprawdzić klemy akumulatora. Jeśli zaśniedziały, należy je oczyścić i zabezpieczyć. Wszystkiego o akumulatorach dowiecie się tutaj.

Zobacz też: Jak wymienić akumulator?

Wycieraczki oraz spryskiwacze

Wraz z nadejściem wiosny może się okazać, że stan naszych wycieraczek pozostawia wiele do życzenia. Nie ma w tym nic dziwnego – wycieraczki w zimie często przymarzają, zaś kierowcy odrywają je od szyby, zanim rozmarzną. Z kolei podczas pracy, piórka zbierają śnieg z oblodzonej, chropotowatej szyby. Pamiętajmy więc, żeby jeszcze przed nadejściem wiosennych deszczy, sprawdzić efektywność działania wycieraczek i w razie potrzeby – wymienić je. Koniecznej wymianie podlega także płyn do spryskiwaczy. Letni płyn nie tylko jest tańszy od zimowego, ale i lepiej sprawdza się w wysokich temperaturach.

Zobacz też: Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?

Płyny eksploatacyjne

Przy przygotowaniach do sezonu wiosennego nie ominie nas wgląd pod maskę. To, na co trzeba tutaj zwrócić uwagę, to płyny eksploatacyjne. Dokładnie zaś: płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz olej w układzie wspomagania. Oczywiście umiarkowane zużycie jest jak najbardziej normalne, jednak znaczny ubytek powinien być dla nas alarmujący. Świadczyć to może o nieszczelności któregoś z układów.

Zobacz też: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Szczególną uwagę należy zwrócić na olej silnikowy. Silnik w zimie pracuje w ciężkich warunkach, przez co olej traci właściwości smarne. Głównym tego powodem są zanieczyszczenia, które mimo działania filtra oleju, dostają się do układu olejenia. Są to m.in. substancje chemiczne (węgiel, sadza, kwasy), brud, kurz a także paliwo. W przypadku kiedy nadejście zimy zbiega się z zalecanym terminem wymiany oleju, pamiętajmy o jego wymianie, wraz z filtrem oleju. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o olejach, znajdziecie w serwisie Oleje.

Zobacz też: Jak wymienić olej w silniku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA