REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić ze starym, zużytym autem? Na czym polega recykling?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Czerniakowski
Demontaż, recykling, kasacja. Fot. Fotolia
Demontaż, recykling, kasacja. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kasacja, to oprócz odsprzedaży jedyna metoda na pozbycie się zużytego auta. Podpowiadamy co należy zrobić w przypadku, gdy chcemy rozstać się z naszym wysłużonym automobilem, a także na czym polega recykling.

Niestety, minęły już czasy kiedy po wyrejestrowaniu auta, mogliśmy je postawić w ogródku i wykorzystać w dowolny sposób. Auto, które nie będzie nam już dłużej potrzebne, po wyrejestrowaniu należy poddać recyklingowi. Polega on na odzyskaniu z pojazdu wszystkich części oraz podzespołów, nadających się albo do zamontowania w innych pojazdach lub do powtórnego przetworzenia. Następnie auto zostaje poddane kasacji. Pamiętajmy, że jest to jedyna legalna droga pozbycia się auta, za której nieprzestrzeganie możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie ekologiczne linie aut oferują nam producenci?

Gdzie udać się w celu kasacji auta?

REKLAMA

Kasacją i recyklingiem pojazdów zajmują się specjalne zakłady demontażu pojazdów. Kasacja auta nic nie kosztuje, jednak istnieją pewne warunki. Auto, które przyprowadzimy musi być kompletne, zaś jego waga powinna wynosić tyle, ile wynika to z dowodu rejestracyjnego. Jeśli chcieliśmy dodatkowo zarobić na zużytym aucie, np. sprzedając jego sprawne części, liczmy się z dodatkowymi kosztami. Jeśli specjalista stwierdzi, że auto jest wybrakowane, a jego waga jest niższa niż 90% wartości widniejącej w dowodzie rejestracyjnym, możemy zapłacić nawet do 10 zł za każdy „brakujący” kilogram. Nie ma się czemu dziwić – w końcu sprzedaż sprawnych części z zużytych aut stanowi dużą część zarobku punktów demontażu pojazdów.

Po zważeniu auta i sprawdzeniu numeru VIN, pracownik zakładu odbierze od nas dowód rejestracyjny i kartę pojazdu w celu unieważnienia. Unieważnia się także tablice rejestracyjne poprzez potrójne przewiercenie. Po tych zabiegach dostajemy dokument zatwierdzający kasację naszego auta, dzięki któremu możemy udać się do wydziału komunikacji, w celu wyrejestrowania auta.

Zobacz też: Dlaczego auto gaśnie? Co mogło się popsuć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po co stosuje się recykling?

Po pierwsze, auto wycofane z użytku, a więc pozbawione odpowiedniej dbałości, stanowi zagrożenie dla środowiska – takie rzeczy jak opony, płyny eksploatacyjne czy akumulator, w zasadzie nie podlegają biodegradacji. Innym powodem jest wspomniany już zysk punktów demontażu pojazdów. Wiele części z aut nie nadających się do użytku można zregenerować i wykorzystać do remontu innych pojazdów – częstym klientem są w takim przypadku warsztaty samochodowe. Odnowić można opony, które poddaje się z bieżnikowaniu. Metoda ta polega na nałożeniu nowego bieżnika, dzięki czemu opona odzyskuje swoje pierwotne właściwości. Przywrócić wartość użytkową można także olejom, które poddaje się re-rafinacji. Zarówno opony, jak i oleje można wykorzystać jako paliwa, alternatywne dla węgla.

Zobacz też: Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

O czym należy pamiętać oddając części do recyklingu?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kupując np. nowy akumulator, musimy w zamian oddać zużyty. Inaczej musimy zapłacić około kilkudziesięciu złotych. Z kolei kupując nowe lub prawie nowe opony w zakładzie oponiarskim, bez problemu możemy zostawić zużyty komplet. Podobnie dzieje się podczas wymiany oleju w serwisie.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

REKLAMA

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA