REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czyni auta bardziej ekologicznymi?

Piotr Czerniakowski
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Effecient Dynamics, Bluemotion, GreenLine... coraz częściej do standardowych nazw modeli dodawane są określenia, które dla większości użytkowników aut brzmią dość enigmatycznie. Wiadomo, że chodzi o ekologię, jednak w czym tak naprawdę się ona przejawia?

Ekologiczne „pakiety” są wśród producentów nazywane w różny sposób. U Volkswagena technologia nazwana została BlueMotion, u Volvo DRIVe, w Skodzie GreenLine, zaś u BMW jest to Effecient Dynamics. Na czym to polega? Założenie technologii zwiększających ekologie (zazwyczaj w parze z ekonomią) jest dość proste. „Eko” auta są zbudowane w ten sposób, aby przy w miarę niewielkich modyfikacjach samochód spalał jak najmniej paliwa. Auta takie konstrukcyjnie opierają się na „zwykłych” wersjach i są od nich zazwyczaj od tysiąca do niemalże 10 tysięcy złotych droższe.

REKLAMA

Zobacz też: Jak sprawdzić osiągi swojego samochodu?

Jakie zabiegi są więc stosowane w autach ekologicznych? Zacznijmy od najważniejszego, czyli jednostki napędowej. Jak wiadomo, od dobrych kilku lat obserwujemy zjawisko tzw. down-sizingu. Zasada technologii jest dość prosta – budowa silników o mniejszej pojemności, przy zachowaniu tej samej wydajności. Głównym celem jest tutaj oczywiście obniżenie zużycie paliwa i ograniczenie emisji spalin. I tak do flagowej limuzyny Skody, modelu Superb, możemy zamówić silnik 1.4 o mocy 122 KM, zaś do Fiata 500 lub Fiata Panda dwucylindrowy silnik TwinAir o pojemności zaledwie 875 ccm i mocy dochodzącej do 105 KM. Rekordzistą w tym temacie zdaje się być Ford. Wprawdzie nie dziwi już fakt, że jego 3-cylindrowy Ecoboost o pojemności jednego litra osiąga moc 125 KM. Dość zaskakujące jest natomiast to, że silnik swoją premierę miał.. w Fordzie Focusie. Trzeba przyznać, że producent musiał mieć sporo odwagi i pewności siebie, żeby zdecydować się na taki krok. Decyzja była jednak słuszna, ponieważ silnik pracujący w amerykańskim kompakcie sprawuje się naprawdę dobrze.

Zobacz też: Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

REKLAMA

Jaki jest jeszcze miarę prosty sposób na zmniejszenie zużycia paliwa? Odpowiedź jest prosta: Aerodynamika. Nie od dziś wiadomo, że czym większe opory powietrza (analogicznie – czym większy współczynnik Cx), tym silnik potrzebuje więcej paliwa, by te opory pokonać. Producenci stosują więc różne zabiegi, aby ten współczynnik obniżyć. Jest to przede wszystkim zmniejszenie prześwitu zawieszenia, obudowaniu podwozia, użycie specjalnych felg, a także przemodelowaniu zderzaków i użyciu spojlerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem wyposażenia aut ekologicznych jest także system start&stop. Jego działanie polega na wyłączaniu silnika w czasie zatrzymania, także tego spowodowanego sygnalizacją świetlną czy korkami ulicznymi. Auto z tym systemem jest oczywiście odpowiednio przygotowane do ciągłego gaszenia i uruchamiania silnika więc ma m.in. większy akumulator i bardziej żywotny rozrusznik. Przemyślana została także kwestia pracy urządzeń potrzebujących zasilania – wraz z wyłączeniem silnika system pozostawia włączone radio, nawiew oraz światła. Więcej o systemie start&stop można przeczytać tutaj.

Zobacz też: Jak działają układy kierownicze oraz ich wspomaganie?

Całość dopełniają opony o niskich oporach toczenia, skrzynia o wydłużonych biegach (w których operowaniu pomaga specjalny wskaźnik na zegarach, informujący o „najodpowiedniejszym” na dany moment przełożeniu) a także alternator, który odzyskuje i magazynuje energie, która powstaje przy hamowaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA