REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile kosztują dodatkowe systemy bezpieczeństwa w samochodach?

Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa nie dość, że jest coraz chętniej wybierane przez klientów, to na dodatek jest coraz bardziej zaawansowane. Ile jednak kosztuje jazda autem z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa?

Najważniejsze błędy popełniane przy korzystaniu z klimatyzacji

Aby skutecznie schodzić wnętrze auta, trzeba wiedzieć jak poprawnie posługiwać się klimatyzacją. Oto garść porad od naszego eksperta.

Przewodnik Bezpiecznego Kierowcy

Eksperci jednego z towarzystw ubezpieczeniowych zwrócili uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące jazdy autem, od których zależy nasze bezpieczeństwo. Oto praktyczny przewodnik bezpiecznego kierowcy.

Czy fotel kierowcy może przyspieszać zwyrodnienia kręgosłupa?

Fotel samochodowy to niezwykle ważny element auta. To od jego jakości zależy komfort jazdy oraz zdrowie naszego kręgosłupa. Osoby spędzające dużo czasu za kierownicą, przy wyborze auta powinny w pierwszej kolejności zwracać uwagę na konstrukcję siedzenia kierowcy. Dlaczego?

REKLAMA

Główne zaasady ekonomicznego używania auta

Koszty eksploatacji auta wynikają nie tylko z określonego zużycia paliwa przez pojazd. Generują je także inne elementy auta. Co ważne, na ich żywotność wpływ ma nie tylko jakość zastosowanych materiałów, ale i sposób eksploatacji samochodu. Jak jeździć autem aby było ekonomiczne w eksploatacji?

Jak badana jest żywotność i trwałość nadwozi samochodowych?

Korozja nadwozia to wyjątkowo trudny do usunięcia problem. Jeśli już się pojawi na danym elemencie, to prawie na pewno będzie się na nim odnawiać co jakiś czas. Z tego powodu nadwozia aut są obecnie prawie zawsze pokrywane ocynkiem. Jak sprawdza się jednak jakość takiej powłoki?

Filtry cząstek stałych w samochodach benzynowych już od 2017 r.

Filtry cząstek stałych (tzw. GPF) zagoszczą w konstrukcjach samochodów benzynowych już w 2017 r. Tym samym potwierdziły się plotki krążące w motoryzacyjnym światku od co najmniej dwóch lat.

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Według raportu „Wypadki drogowe w 2015 roku” w zeszłym roku na polskich drogach zdarzyło się 32 967 wypadków drogowych. Jakie są ich główne przyczyny? Czy Polacy są źle wyszkoleni?

REKLAMA

Jak zalegalizować instalację LPG lub CNG?

Jak zalegalizować instalację gazu LPG lub CNG, czyli jakie formalności należy dopełnić, by móc legalnie użytkować pojazd zasilany LPG lub CNG na drogach publicznych?

Podróż samochodem na wakacje - poradnik Klaudii Podkalickiej

O czym pamiętać wybierając się samochodem na wakacje? W poniższym poradniku zawarte są porady Klaudii Podkalickiej, która regularnie startuje w rajdach i wyścigach samochodowych.

Ekojazda ma wpływ na długość bezproblemowej eksploatacji samochodu

Stosując zasady ekologicznej i wynikającej z tego ekonomicznej jazdy samochodem przedłużymy eksploatację wielu części eksploatacyjnych. Dlaczego?

W jaki sposób tworzy się lakier samochodowy?

Tworzenie palety kolorów dla nowego modelu samochodu to proces równie skomplikowany co efektowny. W jaki sposób tworzy się lakiery samochodowe pokazujemy na przykładzie Lexusa.

Nieprawidłowa wymiana żarówki w samochodzie

Czym może się skończyć nieprawidłowa wymiana żarówki w samochodzie? W skrajnych przypadkach nawet eksplozją wewnątrz reflektora.

Michelin rozwija technologię CrossClimate

Michelin rozwija innowacyjną technologię CrossClimate, czyli konstrukcji opon letnich z homologacją zimową. Producent oferuje nowatorskie ogumienie w coraz szerszej gamie rozmiarów.

Holowanie ciężkiej przyczepy - technika jazdy i wymogi formalne

Jakie trzeba spełnić wymogi formalne, by móc prowadzić samochód holujący ciężką przyczepę, np. transportując łódź motorową lub konie?

Poliwęglanowe szyby samochodowe

Toyota zapowiada wprowadzenie do produkcji seryjnej szyb poliwęglanowych. Tego rodzaju szkło ma być stosowane masowo we wszystkich modelach japońskiego producenta. Czym się charakteryzują tego typu szyby?

Czy lakier samochodowy jest zabezpieczony przed słońcem?

Zazwyczaj powłoka lakiernicza samochodów z biegiem czasu blaknie. Nie oznacza to, że lakiery nowoczesnych samochodów nie są zabezpieczane przed promieniowaniem UV. W jaki sposób lakier samochodowy jest zabezpieczony przed słońcem?

Do czego służy szyberdach?

Wiele osób rezygnuje z instalowania szyberdachu, traktując go jako substytut klimatyzacji samochodowej. Tymczasem szyberdach jest dobrym dopełnieniem układu schładzania wnętrza. Do czego służy?

Okresowy przegląd samochodu - co poddać w nim szczególnej kontroli?

Określone zaniedbania w czynnościach serwisowych auta mogą doprowadzić do poważnych i kosztownych awarii. Oddając auto mechanikowi warto zwrócić mu uwagę na pewne czynności, które na skutek rutyny czy braku czas mogą być przez niego pominięte.

Samochodem po Europie - poradnik dla kierowców

Podróżowanie samochodem po europie to wspaniały pomysł na spędzenie wakacji. Aby podróż minęła bez przeszkód warto zapoznać się z wymogami odnośnie ubezpieczenia pojazdu, podstawowymi przepisami, a także dowiedzieć się jakie posiłki spożywać podczas podróży. Przedstawiamy nasz obszerny poradnik.

Jak odświeżyć wygląd lakieru?

Wygląd lakieru auta zależy od szeregu czynników. Upływ czasu powoduje, że traci on swoje walory wizualne. Jak można go odświeżyć?

Planner wkacyjnej podróży

Podróż na wakacje dobrze rozplanować. Nie na bieżąco, w tzw. głowie, ale usiąść z mapą i rozpisać sobie plan na kartce. Tylko wtedy będzie to efektywne. Najlepiej według punktów z poniższego plannera.

Dobór oleju silnikowego

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego nie jest prostą sprawą. Żeby uniknąć błędów trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. I trzymać się zaleceń producenta pojazdu.

Pickup Toyoty z filmu Powrót do przyszłości

W jednej z części serii filmowej "Powrót do przyszłości" pojawia się pickup Toyoty. To model SR5 z 1985 r. Jakie są losy egzemplarza występującego w filmie?

Jak prawidłowo reagować za kierownicą na silne podmuchy wiatru?

Według danych Policji w ubiegłym roku aż 11 760 wypadków było spowodowanych silnym wiatrem, zachmurzeniem i opadami deszczu. W jaki sposób kierowca powinien zareagować na silny podmuch wiatru. Jak się zachować, gdy zaskoczy nas podczas jazdy nawałnica?

W jaki sposób środki psychoaktywne wpływają na kierującego?

Alkohol, narkotyki i inne psychoaktywne środki nie są zalecane dla kierujących pojazdami. Choć w przeszłości nielegalnie stosowali je kierowcy Formuły 1, uważane są one za szkodliwe. Dlaczego?

Używanie kamery samochodowej w świetle prawa

Rosnąca popularność kamer samochodowych każe zadać pytanie o legalność i cel ich użytkowania. Czy nagrania wykonane we własnym zakresie możemy dowolnie publikować?

Kontrola klocków hamulcowych przed dłuższym wyjazdem

Od stanu klocków hamulcowych zależy bezpieczeństwo jazdy. W jaki sposób można ocenić ich stan? Czy potrzebny jest do tego mechanik?

Tanie nawigacje samochodowe mogą być niebezpieczne

Wielu wypadków, korków, strat paliwa i innych przykrych sytuacji drogowych spotykających kierowców ciężarówek można uniknąć. Wystarczą właściwe urządzenie i program nawigacyjny.

Kontrola układu hamulcowego w samochodzie

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić stan układu hamulcowego. Jak to zrobić skutecznie? Na co zwrócić uwagę?

Nowe opony Goodyear o niższym oporze toczenia

Nowe opony Goodyear typu Tall and Narrow o niższym oporze toczenia będą montowane we wszystkich wersjach najnowszego Renault Scenic. Ciekawostką jest, że zamówione przez producenta pojazdów ogumienie ma średnicę aż 20 cali.

Typowe błędy popełniane przy korzystaniu z klimatyzacji

Większość kierowców nieumiejętnie korzysta z klimatyzacji co odbija się m.in na trwałości tego urządzenia. Jak uniknąć błędów mogących zniszczyć klimatyzację?

Czym różnią się oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne?

Olej samochodowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jak często wymieniać środek smarujący i czym różnią się od siebie oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne?

Jak wydawać mniej na utrzymanie samochodu?

Koszt utrzymania samochodu zależy od szeregu jego cech. Wśród tych najistotniejszych jest jego bezawaryjność. Oto ranking amerykańskiego serwisu internetowego uwzględniającego awaryjność poszczególnych aut i koszt napraw.

Jak produkuje się podzespoły auta z włókna węglowego?

Aby zredukować masę pojazdu, a tym samym poprawić jego dynamikę, prowadzenie i zużycie paliwa producenci coraz śmielej sięgają po włókno węglowe. Jest ono lekkie a przy tym bardzo wytrzymałe. Jak wygląda proces produkcji włókna węglowego?

Zielona Karta i polisa graniczna - kiedy będzie dodatkowym kosztem wakacji?

W wielu krajach Europy, sankcje za brak obowiązkowego OC są znacznie bardziej surowe niż kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Koszty dla nieubezpieczonego kierowcy z Polski drastycznie rosną, jeżeli spowoduje on wypadek poza granicami naszego kraju. Dlatego przed rozpoczęciem wakacyjnych wojaży, warto poznać kilka ważnych faktów na temat honorowania polskiej polisy OC za granicą, Zielonej Karty oraz ubezpieczenia granicznego.

Badanie geometrii nadwozia – co to jest?

Badanie geometrii nadwozia jest dość drogie. Czy warto w nie zainwestować i czego możemy się z niego dowiedzieć na temat badanego samochodu.

Badanie geometrii kół – co to jest i czy warto je przeprowadzić?

Czy przed zakupem samochodu używanego warto wykupić badanie geometrii zawieszenia? Co możemy sprawdzić podczas tzw. badania zbieżności?

Toyota Yaris i Yaris HV - usterki zawieszenia

W niektórych egzemplarzach Toyot Yaris i Yaris HV wyprodukowanych w 2015 r. może dochodzić do uszkodzeń łożysk, co w efekcie może skutkować oderwaniem się górnej części amortyzatora. W Polsce znajduje się niespełna tysiąc wadliwych egzemplarzy.

Suzuki Swift - usterki układu hamulcowego

W niektórych egzemplarzach Suzuki Swift wyprodukowanych na Węgrzech mogły zostać zamontowane wadliwe zaciski hamulcowe koła tylnego.

Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?

Ile kosztuje przejazd polskimi autostradami? Poniżej przedstawiamy wysokość opłat za przejazd autostradami A1, A2 i A4.

Jak ograniczyć zużycie paliwa o połowę?

W erze downsizingu silnikowego, każdy chce zaoszczędzić jak najwięcej paliwa w swoim samochodzie. Okazuje się, że odpowiedni styl jazdy może wyraźnie poprawić wynik zużycia paliwa przez motor naszego auta.

Osoba niesłysząca może być kierowcą!

W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?

Typowe triki handlarzy samochodowych

Jakie są typowe tricki handlarzy samochodowych? Zakup używanego samochodu na polskim rynku jest obarczony sporym ryzykiem. Wybraliśmy dziesięć najczęściej spotykanych trików handlarzy, które zazwyczaj są wykorzystywane do ukrycia wad sprzedawanego samochodu

Co warto mieć przy sobie podczas podróży autem?

Wybierając się w dłuższą podróż autem, warto pamiętać o rzeczach, które mogą się okazać w niej potrzebne. Oto garść porad na ten temat od naszych specjalistów.

Renault Traffic III - usterki

Renault ogłosiło akcję serwisową dotyczącą modelu Traffic III. W niektórych egzemplarzach wyprodukowanych w 2014 r. może dochodzić do nieprawidłowych rozwinięć poduszek powietrznych pasażera.

Nowe filtry klimatyzacji w Audi

Audi wprowadza nowe, antyalergiczne filtry klimatyzacji do swoich aut. Na początku pojawią się one w modelach A1, A3, Q3 i TT.

Jak przygotować siebie oraz pojazd do sezonu caravaningowego?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Niebawem wielu z nas wyruszy w podróż swoimi przyczepami kempingowymi. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą dotrzeć do celu cało i szczęśliwie.

BikeUp Pro - nowy bagażnik rowerowy od Taurusa

Taurus, polski producent boksów dachowych i różnego rodzaju bagażników samochodowych wprowadził do oferty najnowszy uchwyt na rower - Taurus BikeUp Pro.

Agresja drogowa – czym jest to zjawisko?

Agresja drogowa to zjawisko coraz powszechniejsze w wielu regionach Europy. Jaka jest jej definicja i jak ją zwalczać?

REKLAMA