REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poliwęglanowe szyby samochodowe

Toyota zapowiada wprowadzenie do produkcji seryjnej szyb poliwęglanowych. Tego rodzaju szkło ma być stosowane masowo we wszystkich modelach japońskiego producenta. Czym się charakteryzują tego typu szyby?
Toyota zapowiada wprowadzenie do produkcji seryjnej szyb poliwęglanowych. Tego rodzaju szkło ma być stosowane masowo we wszystkich modelach japońskiego producenta. Czym się charakteryzują tego typu szyby?
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Toyota zapowiada wprowadzenie do produkcji seryjnej szyb poliwęglanowych. Tego rodzaju szkło ma być stosowane masowo we wszystkich modelach japońskiego producenta. Czym się charakteryzują tego typu szyby?

Charakterystyka szyb z poliwęglanu

Producenci od lat pracują nad tym, żeby szyby w samochodzie były jak najbezpieczniejsze. W razie wypadku po stłuczeniu mają nie zagrażać kierowcy, pasażerom i przechodniom pokaleczeniem ostrymi krawędziami. Jednocześnie muszą zachować maksymalną przejrzystość. W motosporcie powszechnie wykorzystywane są szyby z poliwęglanu – dwukrotnie lżejsze niż szkło, a przy tym bardziej od niego odporne na uderzenia i naprężenia. Mimo tych zalet, poliwęglan praktycznie nie jest stosowany w samochodach seryjnych z powodu trudności w spełnieniu wymagań przepisów, przede wszystkim pod względem przejrzystości. Zapowiedzią rewolucji w tej dziedzinie może być Toyota GT86 w wyścigowej wersji GRMN, którą od kilku miesięcy można kupić w Japonii. Po pierwszych doświadczeniach na rynku Toyota planuje wprowadzenie ich do masowej produkcji.

REKLAMA

Kiedy w styczniu do sprzedaży trafiła wyścigowa wersja GT86 – z oznaczeniem GRMN, entuzjaści motosportu zwrócili uwagę, że ta japońska edycja specjalna opracowana przez Toyota Gazoo Racing została wyposażona w poliwęglanowe szyby wykonane w nowatorskiej technologii. Problem przejrzystości udało się rozwiązać dzięki pokryciu tafli poliwęglanu dodatkową warstwą szklistej substancji, która została naniesiona metodą plazmową. W efekcie uzyskano przejrzystość analogiczną, jak w przypadku szyby wykonanej ze szkła, spełniającą wymagania przepisów dla samochodów drogowych.

Toyota GT86

Toyota GT86 GRMN

Toyota

Toyota

REKLAMA

GT86 GRMN to pierwszy seryjny samochód, w którym zastosowano szyby z poliwęglanu z pokryciem naniesionym metodą plazmową. Z tworzywa wykonano szyby tylnych trójkątnych okienek. Po udanym debiucie w limitowanej wersji, która liczy tylko 100 egzemplarzy, nowa metoda produkowania bardzo przejrzystych szyb z tworzywa może wejść na masowy rynek. Gdyby w przeciętnym samochodzie osobowym zastąpić wszystkie szyby taflami poliwęglanu pokrytymi żywicą według technologii Toyoty, zmniejszyłoby to masę auta o 20 kg i obniżyło jego środek ciężkości.

Poliwęglanowe szyby mogą także pełnić dodatkowe funkcje. Toyota wykonuje je metodą formowania wtryskowego, co oznacza, że można z łatwością zintegrować z szybą dodatkowe spojlery czy owiewki. W ten sam sposób można wykonać obudowy świateł, również dodając do nich elementy aerodynamiczne. To otwiera przed producentami samochodów sportowych nowe perspektywy.

Źródło: Materiały prasowe Toyoty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA