REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poliwęglanowe szyby samochodowe

Toyota zapowiada wprowadzenie do produkcji seryjnej szyb poliwęglanowych. Tego rodzaju szkło ma być stosowane masowo we wszystkich modelach japońskiego producenta. Czym się charakteryzują tego typu szyby?
Toyota zapowiada wprowadzenie do produkcji seryjnej szyb poliwęglanowych. Tego rodzaju szkło ma być stosowane masowo we wszystkich modelach japońskiego producenta. Czym się charakteryzują tego typu szyby?
Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Toyota zapowiada wprowadzenie do produkcji seryjnej szyb poliwęglanowych. Tego rodzaju szkło ma być stosowane masowo we wszystkich modelach japońskiego producenta. Czym się charakteryzują tego typu szyby?

Charakterystyka szyb z poliwęglanu

Producenci od lat pracują nad tym, żeby szyby w samochodzie były jak najbezpieczniejsze. W razie wypadku po stłuczeniu mają nie zagrażać kierowcy, pasażerom i przechodniom pokaleczeniem ostrymi krawędziami. Jednocześnie muszą zachować maksymalną przejrzystość. W motosporcie powszechnie wykorzystywane są szyby z poliwęglanu – dwukrotnie lżejsze niż szkło, a przy tym bardziej od niego odporne na uderzenia i naprężenia. Mimo tych zalet, poliwęglan praktycznie nie jest stosowany w samochodach seryjnych z powodu trudności w spełnieniu wymagań przepisów, przede wszystkim pod względem przejrzystości. Zapowiedzią rewolucji w tej dziedzinie może być Toyota GT86 w wyścigowej wersji GRMN, którą od kilku miesięcy można kupić w Japonii. Po pierwszych doświadczeniach na rynku Toyota planuje wprowadzenie ich do masowej produkcji.

REKLAMA

Kiedy w styczniu do sprzedaży trafiła wyścigowa wersja GT86 – z oznaczeniem GRMN, entuzjaści motosportu zwrócili uwagę, że ta japońska edycja specjalna opracowana przez Toyota Gazoo Racing została wyposażona w poliwęglanowe szyby wykonane w nowatorskiej technologii. Problem przejrzystości udało się rozwiązać dzięki pokryciu tafli poliwęglanu dodatkową warstwą szklistej substancji, która została naniesiona metodą plazmową. W efekcie uzyskano przejrzystość analogiczną, jak w przypadku szyby wykonanej ze szkła, spełniającą wymagania przepisów dla samochodów drogowych.

Toyota GT86

Toyota GT86 GRMN

Toyota

Toyota

REKLAMA

GT86 GRMN to pierwszy seryjny samochód, w którym zastosowano szyby z poliwęglanu z pokryciem naniesionym metodą plazmową. Z tworzywa wykonano szyby tylnych trójkątnych okienek. Po udanym debiucie w limitowanej wersji, która liczy tylko 100 egzemplarzy, nowa metoda produkowania bardzo przejrzystych szyb z tworzywa może wejść na masowy rynek. Gdyby w przeciętnym samochodzie osobowym zastąpić wszystkie szyby taflami poliwęglanu pokrytymi żywicą według technologii Toyoty, zmniejszyłoby to masę auta o 20 kg i obniżyło jego środek ciężkości.

Poliwęglanowe szyby mogą także pełnić dodatkowe funkcje. Toyota wykonuje je metodą formowania wtryskowego, co oznacza, że można z łatwością zintegrować z szybą dodatkowe spojlery czy owiewki. W ten sam sposób można wykonać obudowy świateł, również dodając do nich elementy aerodynamiczne. To otwiera przed producentami samochodów sportowych nowe perspektywy.

Źródło: Materiały prasowe Toyoty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

REKLAMA

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

REKLAMA

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA