REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób na zaparowane szyby

zima, parujące szyby, parowanie, odśnieżanie, skrobanie Fot. Fotolia
zima, parujące szyby, parowanie, odśnieżanie, skrobanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problemy z zaparowanymi szybami mogą mieć wiele przyczyn. Od prozaicznych bo bardziej skomplikowane. Zazwyczaj wystarczą domowe sposoby na usuwanie wilgoci i nieco pracy do włożenia. Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się wilgoci z samochodu?

Szron na szybie od wewnętrznej jej strony

Problem zaparowanych szyb w samochodzie jest bardzo powszechny. Zalegająca w pojeździe wilgoć, która skrapla się na szybach w postaci pary wodnej jest szczególnie irytująca w okresie jesienno-zimowym. Nie dość, że wpływa na ograniczenie widoczności, to dodatkowo jest trudna do usunięcia. W czasie zimy ulega przekształceniu w szron, co dodatkowo wydłuża czas niezbędny do przygotowania auta do jazdy. Jak z nią walczyć?

REKLAMA

Zaparowane szyby: wymiana filtru kabinowego

Pierwsze o czym należy pamiętać to przede wszystkim trzeba sprawdzić czy auto posiada filtr kabinowy oraz czy nie jest on zużyty. Jeśli nie zapewnia on prawidłowej drożności to powoduje, że z jednej strony do kabiny nie jest doprowadzane i odprowadzane świeże powietrze (w odpowiedniej ilości), a z drugiej gromadząc wodę, przyczynia się go zawilgocenia układu wentylacyjnego. Z kolei jego brak powoduje, że wilgoć z ogromną łatwością dostaje się do wnętrza pojazdu.

Zobacz też: Jak naprawić parujące reflektory?

Usuwanie wilgoci z auta: pochłaniacze wilgoci

Aby ograniczyć zjawisko parowania szyb w samochodzie, warto zacząć od pozbycia się wilgoci z jego kabiny. Można to zrobić wykorzystując w tym celu specjalne pochłaniacze wilgoci, których kryształy pochłaniają cząsteczki wody. Warto wyposażyć się w taki, który jest wielokrotnego użytku. Można go suszyć na kaloryferze czy nawet w mikrofalówce. Cena takiego pochłaniacza wielokrotnego użytku to ok. 20 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim zdecydujemy się na zakup pochłaniacza wilgoci, warto spróbować domowych sposób usuwania tego typu problemów. Świetne w tej roli sprawdza się sól wsypana do pudełka z otworem, gazety z szarego papieru czy drobny piasek (np. ze sklepu zoologicznego).

Zawilgocone wnętrze samochodu

Powodem nagromadzenia zbyt dużej ilości cząstek wody we wnętrzu auta mogą być welurowe dywaniki, które chłoną wilgoć pozostałą na butach. Oprócz strząśnięcia z obuwia wody warto także pomyśleć o zamianie na okres zimy materiałowych dywaników na te wykonane z gumy, które łatwiej czyścić. Nagrzewają kabinę warto uchylić delikatnie okno aby zapewnić cyrkulację powietrza. Częstym błędem jest nadmierne używanie obiegu zamkniętego w pojeździe, który także przyczynia się do zjawiska „parujących szyb”.

Sposoby na zaparowane szyby: włączona klimatyzacja

Jeśli auto posiada klimatyzację warto korzystać z niej przez cały rok, zwłaszcza wtedy jeśli pojawiają się problemy z wilgocią w samochodzie. Po pierwsze, klimatyzacja usuwa z powietrza cząsteczki wody a po drugie jej stała praca pozwala na ciągłe smarowanie jej sprężarki. Zbyt długie okresy jej przestoju, powodują jej zatarcie. Sprężarka jest bowiem smarowana czynnikiem chłodzącym wzbogaconym o specjalny olej.

Problemy z nagrzewnicą a wilgoć w aucie

Jeśli w pojawiają się problemy z nagrzewaniem kabiny a wykładzina jest mokra, może to oznaczać, że do kabiny przecieka płyn z nagrzewnicy. Jest to dość łatwa do zdiagnozowania usterka bowiem towarzyszy jej specyficzny zapach odparowującego płynu chłodniczego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA