Sposób na zaparowane szyby
REKLAMA
REKLAMA
Szron na szybie od wewnętrznej jej strony
Problem zaparowanych szyb w samochodzie jest bardzo powszechny. Zalegająca w pojeździe wilgoć, która skrapla się na szybach w postaci pary wodnej jest szczególnie irytująca w okresie jesienno-zimowym. Nie dość, że wpływa na ograniczenie widoczności, to dodatkowo jest trudna do usunięcia. W czasie zimy ulega przekształceniu w szron, co dodatkowo wydłuża czas niezbędny do przygotowania auta do jazdy. Jak z nią walczyć?
REKLAMA
Zaparowane szyby: wymiana filtru kabinowego
Pierwsze o czym należy pamiętać to przede wszystkim trzeba sprawdzić czy auto posiada filtr kabinowy oraz czy nie jest on zużyty. Jeśli nie zapewnia on prawidłowej drożności to powoduje, że z jednej strony do kabiny nie jest doprowadzane i odprowadzane świeże powietrze (w odpowiedniej ilości), a z drugiej gromadząc wodę, przyczynia się go zawilgocenia układu wentylacyjnego. Z kolei jego brak powoduje, że wilgoć z ogromną łatwością dostaje się do wnętrza pojazdu.
Zobacz też: Jak naprawić parujące reflektory?
Usuwanie wilgoci z auta: pochłaniacze wilgoci
Aby ograniczyć zjawisko parowania szyb w samochodzie, warto zacząć od pozbycia się wilgoci z jego kabiny. Można to zrobić wykorzystując w tym celu specjalne pochłaniacze wilgoci, których kryształy pochłaniają cząsteczki wody. Warto wyposażyć się w taki, który jest wielokrotnego użytku. Można go suszyć na kaloryferze czy nawet w mikrofalówce. Cena takiego pochłaniacza wielokrotnego użytku to ok. 20 zł.
Zanim zdecydujemy się na zakup pochłaniacza wilgoci, warto spróbować domowych sposób usuwania tego typu problemów. Świetne w tej roli sprawdza się sól wsypana do pudełka z otworem, gazety z szarego papieru czy drobny piasek (np. ze sklepu zoologicznego).
Zawilgocone wnętrze samochodu
Powodem nagromadzenia zbyt dużej ilości cząstek wody we wnętrzu auta mogą być welurowe dywaniki, które chłoną wilgoć pozostałą na butach. Oprócz strząśnięcia z obuwia wody warto także pomyśleć o zamianie na okres zimy materiałowych dywaników na te wykonane z gumy, które łatwiej czyścić. Nagrzewają kabinę warto uchylić delikatnie okno aby zapewnić cyrkulację powietrza. Częstym błędem jest nadmierne używanie obiegu zamkniętego w pojeździe, który także przyczynia się do zjawiska „parujących szyb”.
Sposoby na zaparowane szyby: włączona klimatyzacja
Jeśli auto posiada klimatyzację warto korzystać z niej przez cały rok, zwłaszcza wtedy jeśli pojawiają się problemy z wilgocią w samochodzie. Po pierwsze, klimatyzacja usuwa z powietrza cząsteczki wody a po drugie jej stała praca pozwala na ciągłe smarowanie jej sprężarki. Zbyt długie okresy jej przestoju, powodują jej zatarcie. Sprężarka jest bowiem smarowana czynnikiem chłodzącym wzbogaconym o specjalny olej.
Problemy z nagrzewnicą a wilgoć w aucie
Jeśli w pojawiają się problemy z nagrzewaniem kabiny a wykładzina jest mokra, może to oznaczać, że do kabiny przecieka płyn z nagrzewnicy. Jest to dość łatwa do zdiagnozowania usterka bowiem towarzyszy jej specyficzny zapach odparowującego płynu chłodniczego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.