REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposób na zaparowane szyby

zima, parujące szyby, parowanie, odśnieżanie, skrobanie Fot. Fotolia
zima, parujące szyby, parowanie, odśnieżanie, skrobanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problemy z zaparowanymi szybami mogą mieć wiele przyczyn. Od prozaicznych bo bardziej skomplikowane. Zazwyczaj wystarczą domowe sposoby na usuwanie wilgoci i nieco pracy do włożenia. Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się wilgoci z samochodu?

Szron na szybie od wewnętrznej jej strony

Problem zaparowanych szyb w samochodzie jest bardzo powszechny. Zalegająca w pojeździe wilgoć, która skrapla się na szybach w postaci pary wodnej jest szczególnie irytująca w okresie jesienno-zimowym. Nie dość, że wpływa na ograniczenie widoczności, to dodatkowo jest trudna do usunięcia. W czasie zimy ulega przekształceniu w szron, co dodatkowo wydłuża czas niezbędny do przygotowania auta do jazdy. Jak z nią walczyć?

REKLAMA

Zaparowane szyby: wymiana filtru kabinowego

Pierwsze o czym należy pamiętać to przede wszystkim trzeba sprawdzić czy auto posiada filtr kabinowy oraz czy nie jest on zużyty. Jeśli nie zapewnia on prawidłowej drożności to powoduje, że z jednej strony do kabiny nie jest doprowadzane i odprowadzane świeże powietrze (w odpowiedniej ilości), a z drugiej gromadząc wodę, przyczynia się go zawilgocenia układu wentylacyjnego. Z kolei jego brak powoduje, że wilgoć z ogromną łatwością dostaje się do wnętrza pojazdu.

Zobacz też: Jak naprawić parujące reflektory?

Usuwanie wilgoci z auta: pochłaniacze wilgoci

Aby ograniczyć zjawisko parowania szyb w samochodzie, warto zacząć od pozbycia się wilgoci z jego kabiny. Można to zrobić wykorzystując w tym celu specjalne pochłaniacze wilgoci, których kryształy pochłaniają cząsteczki wody. Warto wyposażyć się w taki, który jest wielokrotnego użytku. Można go suszyć na kaloryferze czy nawet w mikrofalówce. Cena takiego pochłaniacza wielokrotnego użytku to ok. 20 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim zdecydujemy się na zakup pochłaniacza wilgoci, warto spróbować domowych sposób usuwania tego typu problemów. Świetne w tej roli sprawdza się sól wsypana do pudełka z otworem, gazety z szarego papieru czy drobny piasek (np. ze sklepu zoologicznego).

Zawilgocone wnętrze samochodu

Powodem nagromadzenia zbyt dużej ilości cząstek wody we wnętrzu auta mogą być welurowe dywaniki, które chłoną wilgoć pozostałą na butach. Oprócz strząśnięcia z obuwia wody warto także pomyśleć o zamianie na okres zimy materiałowych dywaników na te wykonane z gumy, które łatwiej czyścić. Nagrzewają kabinę warto uchylić delikatnie okno aby zapewnić cyrkulację powietrza. Częstym błędem jest nadmierne używanie obiegu zamkniętego w pojeździe, który także przyczynia się do zjawiska „parujących szyb”.

Sposoby na zaparowane szyby: włączona klimatyzacja

Jeśli auto posiada klimatyzację warto korzystać z niej przez cały rok, zwłaszcza wtedy jeśli pojawiają się problemy z wilgocią w samochodzie. Po pierwsze, klimatyzacja usuwa z powietrza cząsteczki wody a po drugie jej stała praca pozwala na ciągłe smarowanie jej sprężarki. Zbyt długie okresy jej przestoju, powodują jej zatarcie. Sprężarka jest bowiem smarowana czynnikiem chłodzącym wzbogaconym o specjalny olej.

Problemy z nagrzewnicą a wilgoć w aucie

Jeśli w pojawiają się problemy z nagrzewaniem kabiny a wykładzina jest mokra, może to oznaczać, że do kabiny przecieka płyn z nagrzewnicy. Jest to dość łatwa do zdiagnozowania usterka bowiem towarzyszy jej specyficzny zapach odparowującego płynu chłodniczego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA