Planner wkacyjnej podróży
REKLAMA
REKLAMA
Żeby podróż na wakacje upłynęła w miłej atmosferze, dobrze jest ją wcześniej rozplanować. Prawie nikt tego nie robi, co kończy się się często rozgoryczeniem i zmęczeniem kierowcy, i marudzeniem pasażerów. Dlatego warto tę podróż zaplanować. Najlepiej według poniższego plannera.
REKLAMA
Planowanie czasu podróży
W planowaniu dłuższych wyjazdów ważne jest założenie czasu na podróż z 20-procentową rezerwą, np. jeśli teoretycznie ma ona trwać 5 godz., załóżmy dodatkową godzinę rezerwy. Wówczas jedziemy spokojniej i nie ryzykujemy.
Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, paradoksalnie – im lepsze, tym kierowcy jeżdżą szybciej i niebezpieczniej. – Niektórzy bardzo się spieszą, stawiając sobie za cel pokonanie zbyt dużej liczby kilometrów. Pamiętajmy, że na drogach jest wiele utrudnień, objazdów, a nawet kierowców, którzy na co dzień nie prowadzą samochodu – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zobacz też: Akcesoria do przewozu psa w samochodzie
Jak często robić postoje w czasie podróży?
Na bezpieczeństwo jazdy bezpośrednio przekłada się także zmęczenie. Będąc niewyspanym zmniejsza się nasza koncentracja i wydłuża czas potrzebny na reakcję. – Bardzo ważne są postoje, które należy robić co 2-3 godziny. Najlepiej jeśli w aucie jedzie przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Jeśli jedziemy z dziećmi weźmy pod uwagę, że postoje powinny być częstsze. Przed podróżą i w jej trakcie nie spożywajmy obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.
Podróż podczas upału
W trakcie podróży upał bywa nieznośny. Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności.
Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:
• używać klimatyzacji,
• w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
• parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
• podczas postojów pić dużo wody,
• wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne.
Źródło: Szkoła Jazdy Renault
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.