REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?

Tomasz Korniejew
Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?
Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztuje przejazd polskimi autostradami? Poniżej przedstawiamy wysokość opłat za przejazd autostradami A1, A2 i A4.

Różnice w kosztach przejazdu polskimi autostradami?

Wysokość opłat za przejazd autostradami w Polsce zależy od tego, czy budowa odcinka z którego mamy zamiar skorzystać została sfinansowana z pieniędzy budżetowych i pochodzących z UE, czy też w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

REKLAMA

Przepisy unijne nakładają restrykcje odnośnie wysokości opłat za przejazd autostradami, które zostały sfinansowane z budżetu unijnego, w efekcie te koszty są dużo niższe niż opłaty za przejazd odcinkami wybudowanymi w ramach PPP.

Informacje na temat budowy dróg w Polsce znajdziesz tutaj

Koszty przejazdu odcinkami autostrad zarządzanymi przez PPP

Opłaty na autostradzie A1 - odcinek Rusocin - Nowa Wieś (długość 152 km):

 • Motocykle, samochody osobowe bez przyczep, samochody dostawcze dwuosiowe bez przyczep i niewyposażone w koła bliźniacze – 0,16 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze – 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy – 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami - 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy ponadnormatywne, nie mieszczące się w powyższych punktach – 1,6 zł (netto)* za 1 kilometr.

Zobacz też: Czy na na autostradzie obowiązuje dolny limit prędkości?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty na autostradzie A2 - odcinek Konin – Świecko (długość 255 km):

 • Motocykle, samochody osobowe bez przyczep, samochody dostawcze dwuosiowe bez przyczep i niewyposażone w koła bliźniacze: odcinek Świecko- Nowy Tomyśl – 0,20 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,36 zł za 1 kilometr.
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze: Świecko- Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,58 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy: : Świecko- Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,88 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami: Świecko-Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 1,36 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy o długości większej niż 18 m lub wiozące ładunki ponadnormatywne: Świecko-Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 3,6 zł za 1 kilometr.

Zobacz też: Do 2023 roku w Polsce powstanie prawie 4 tys. km autostrad i ekspresówek

Opłaty na autostradzie A4 - odcinek Kraków – Katowice (długość 60 km):

W przypadku odcinka autostrady zarządzanej przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A. nie ma sensu podawać średniej opłaty za kilometr ponieważ myto za przejazd pobierane jest w dwóch punktach poboru opłat. Jeden zlokalizowany jest w Mysłowicach, drugi w Balicach. Jeżeli skorzystamy z odcinka autostrady nie przejeżdżając przez któryś z punktów, nie będziemy obciążeni opłatą za przejazd. Z drugiej strony, gdy chcemy skorzystać z krótkiego odcinka autostrady A4, ale po drodze przejedziemy przez punkt poboru opłat, będziemy musieli opłacić stawkę jak za przejechanie połowy odcinka zarządzanego przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Zobacz też: Kiedy skończy się remont na Autostradzie A4 w 2016?

Opłata pobierana na każdym z punktów poboru opłat:

 • Motocykle – 5 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 10 zł).
 • Pojazdy samochodowe o dwóch osiach – 10 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 20 zł).
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze – 16,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 33 zł).
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy - 16,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 33 zł).
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami – 26,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 53 zł).
 • Pojazdy ponadnormatywne, nie mieszczące się w powyższych punktach – 26,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 53 zł).

Zobacz też: Jak łapać stopa na autostradzie?

Koszty przejazdu odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA (budowa współfinansowana ze środków UE)

Opłaty na autostradzie A2 Konin-Stryków (długość odcinka 99 km)

 • Motocykle – 0,05 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony) - 0,10 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o DMC powyżej 3,5t ale nie wyższej niż 12 t – 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Pojazdy samochodowe o DMC co najmniej 12 t – 0,53 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,46 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,37 zł (spełniające normę EURO4), 0,27 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Autobusy niezależnie od DMC - 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)

Zobacz też: Ogłoszono przetarg na projekt i budowę autostrady A2 z Warszawy do Mińska Maz.

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica) (długość odcinka 160 km)

 • Motocykle – 0,05 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony) - 0,10 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o DMC powyżej 3,5t ale nie wyższej niż 12 t – 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Pojazdy samochodowe o DMC co najmniej 12 t – 0,53 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,46 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,37 zł (spełniające normę EURO4), 0,27 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Autobusy niezależnie od DMC - 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)

*Do kwoty trzeba doliczyć podatek VAT w wysokości 23%

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA