REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odświeżyć wygląd lakieru?

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
polerowanie lakieru woskowanie Fot. Fotolia
polerowanie lakieru woskowanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wygląd lakieru auta zależy od szeregu czynników. Upływ czasu powoduje, że traci on swoje walory wizualne. Jak można go odświeżyć?

Polerka samochodu

REKLAMA

Zima to okres szczególnie trudny dla karoserii naszego ulubionego samochodu. Trudne warunki atmosferyczne oraz sól drogowa niszczą lakier i doprowadzają do rozpaczy kierowców. Przedwiosenny serwis powinien zatem obejmować dokładne czyszczenie i konserwację lakieru. Podpowiadamy jak zrobić to samemu.

Dokładne czyszczenie lakieru

Przed przejściem do jakiejkolwiek czynności związanej z polerowaniem, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię lakieru. Oprócz standardowego mycia karoserii, należy zadbać o to by na polerowanej płaszczyźnie nie znajdowały się żadne zabrudzenia. Resztki żywicy czy ziarenka pozostałego piasku, pod szybkoobrotową tarczą polerki, spowodują jeszcze większe zniszczenia. Najlepiej jeśli zaraz po umyciu auta zbierzemy resztki wody i zabrudzeń gąbką z mikrofibry, która doskonale pochłonie niepożądany brud.

Do usuwania głębokich zabrudzeń stosujemy glinkę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z  trudnymi do usunięcia resztkami smoły czy asfaltu musimy użyć glinki do czyszczenia karoserii. Na rynku dostępne są  zarówno te o dużym stopniu agresywności, jak i te dla amatorów. Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać tę drugą opcję. Przypomina plastelinę, którą każdy doskonale zna. Należy ją uformować na płasko, a następnie przesuwać po zwilżonej powierzchni karoserii w różnych kierunkach. Nie zapominajmy o wzrokowej kontroli glinki! Gdy tylko zauważymy wyraźne zabrudzenie, zmieniamy ją na nową.

Polerowanie

Gruntowne wyczyszczenie lakieru pozwala nam przejść do polerowania.  Przed samym użyciem polerki, oklejmy wszelkie plastikowe elementy, które mogą ulec zniszczeniu po kontakcie z tarczą polerską jak np. listwy progowe. Warto także sprawdzić grubość lakieru miernikiem. Fabryczna powłoka lakiernicza ma grubość od 100 do 200 mikronów, więc jeżeli mieścimy się w tych wartościach, śmiało możemy zastosować pastę o większej ścierności. W przypadku cieńszej warstwy lakieru, należy zachować ostrożność i próbować osiągnąć jak najlepszy efekt mniej agresywnymi pastami. Podobnie sprawa ma się z padami polerskimi, a więc gąbkowymi tarczami. W zależności od stopnia zniszczenia i grubości lakieru dobieramy odpowiednią klasę ścierności i wielkość pada (do wykończenia - mniejsze, do dużych powierzchni – większe). Nakładamy pastę i zaczynamy polerować od niskich obrotów, najpierw sprawdzając efekt na powierzchni testowej. W zależności od tego czy jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu, zwiększamy obrotu polerki oraz używamy pasty o większej gradacji. Cały proces polerski kończy zabezpieczenie lakieru woskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA