REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odświeżyć wygląd lakieru?

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
polerowanie lakieru woskowanie Fot. Fotolia
polerowanie lakieru woskowanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wygląd lakieru auta zależy od szeregu czynników. Upływ czasu powoduje, że traci on swoje walory wizualne. Jak można go odświeżyć?

Polerka samochodu

REKLAMA

Zima to okres szczególnie trudny dla karoserii naszego ulubionego samochodu. Trudne warunki atmosferyczne oraz sól drogowa niszczą lakier i doprowadzają do rozpaczy kierowców. Przedwiosenny serwis powinien zatem obejmować dokładne czyszczenie i konserwację lakieru. Podpowiadamy jak zrobić to samemu.

Dokładne czyszczenie lakieru

Przed przejściem do jakiejkolwiek czynności związanej z polerowaniem, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię lakieru. Oprócz standardowego mycia karoserii, należy zadbać o to by na polerowanej płaszczyźnie nie znajdowały się żadne zabrudzenia. Resztki żywicy czy ziarenka pozostałego piasku, pod szybkoobrotową tarczą polerki, spowodują jeszcze większe zniszczenia. Najlepiej jeśli zaraz po umyciu auta zbierzemy resztki wody i zabrudzeń gąbką z mikrofibry, która doskonale pochłonie niepożądany brud.

Do usuwania głębokich zabrudzeń stosujemy glinkę

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z  trudnymi do usunięcia resztkami smoły czy asfaltu musimy użyć glinki do czyszczenia karoserii. Na rynku dostępne są  zarówno te o dużym stopniu agresywności, jak i te dla amatorów. Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać tę drugą opcję. Przypomina plastelinę, którą każdy doskonale zna. Należy ją uformować na płasko, a następnie przesuwać po zwilżonej powierzchni karoserii w różnych kierunkach. Nie zapominajmy o wzrokowej kontroli glinki! Gdy tylko zauważymy wyraźne zabrudzenie, zmieniamy ją na nową.

Polerowanie

Gruntowne wyczyszczenie lakieru pozwala nam przejść do polerowania.  Przed samym użyciem polerki, oklejmy wszelkie plastikowe elementy, które mogą ulec zniszczeniu po kontakcie z tarczą polerską jak np. listwy progowe. Warto także sprawdzić grubość lakieru miernikiem. Fabryczna powłoka lakiernicza ma grubość od 100 do 200 mikronów, więc jeżeli mieścimy się w tych wartościach, śmiało możemy zastosować pastę o większej ścierności. W przypadku cieńszej warstwy lakieru, należy zachować ostrożność i próbować osiągnąć jak najlepszy efekt mniej agresywnymi pastami. Podobnie sprawa ma się z padami polerskimi, a więc gąbkowymi tarczami. W zależności od stopnia zniszczenia i grubości lakieru dobieramy odpowiednią klasę ścierności i wielkość pada (do wykończenia - mniejsze, do dużych powierzchni – większe). Nakładamy pastę i zaczynamy polerować od niskich obrotów, najpierw sprawdzając efekt na powierzchni testowej. W zależności od tego czy jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu, zwiększamy obrotu polerki oraz używamy pasty o większej gradacji. Cały proces polerski kończy zabezpieczenie lakieru woskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA