REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ptasie odchody - dlaczego niszczą lakier auta? Jak z nimi walczyć?

Nawet najpiękniejszy lakier może ulec wyraźnej degradacji jeśli zbyt długo zalegają na nim ptasie odchody. Fot. Fotolia
Nawet najpiękniejszy lakier może ulec wyraźnej degradacji jeśli zbyt długo zalegają na nim ptasie odchody. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ptasie odchody są wyjątkowe szkodliwe dla powłoki lakierniczej auta. Okazuje się jednak, że to nie sam skład ptasich odchodów działa negatywnie na lakier auta. Zobacz co tak naprawdę go niszczy oraz jak zapobiegać jego degradacji.

Ptasie odchody a lakier auta

Ptasie zanieczyszczenia na karoseriach samochodów są odwiecznym problemem wszystkich właścicieli pojazdów. Są jednak sposoby na to, aby nieczystości nie pozostawiły po sobie żadnych poważniejszych konsekwencji.

REKLAMA

Zobacz też: Jak usunąć rysy z lakieru auta oraz prawidłowo go nawoskować?

Większość kierowców prędzej czy później napotyka na problem ptasich odchodów, które brudzą karoserie ich samochodów. Dla wielu kłopoty te bywają mocno uciążliwe, jeżeli powtarzają się notorycznie. Gołębie swoimi ekskrementami mogą poczynić duże szkody dla auta. Wszystko dlatego, że wydalane przez nie nieczystości zawierają w sobie kwas oraz żwir, który te ptaki jedzą, aby lepiej trawić pokarm. Próbując pozbyć się odchodów z karoserii należy to robić nader starannie i delikatnie. Szczególnie warto o tym pomyśleć w miesiącach letnich. Kierowcy szukając zacienionej przestrzeni, często parkują bowiem pod drzewami, które są też naturalnym miejscem przebywania gołębi.

Amplitudy temperatur przyczyną problemów

Przez wiele lat kierowcy byli przekonani, że to zawartość szkodliwego kwasu w ptasich odchodach niszczy lakier ich samochodów. Tymczasem przyczyną problemów są amplitudy temperatur. Lakier pod wpływem gorąca mięknie i rozszerza się. W tym samym czasie, ciepło osusza i utwardza gołębie odchody na powierzchni karoserii powodując, że nieczystości mocniej do niej przywierają. Kiedy jednak temperatura ponownie spada, na przykład w nocy, lakier z powrotem się kurczy i krzepnie, jednak napotyka na przeszkodę w powrocie do pierwotnej postaci. Przeszkodą są właśnie ptasie odchody. Lakier zagęszcza się wokół nich nierównomiernie i choć różnic nie da się dostrzec gołym okiem, to jednak lakier nie chroni już znajdującego się pod nim materiału tak, jak powinien.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zabezpieczyć lakier przed ptasimi odchodami?

Co zatem zrobić, kiedy odchody pobrudziły samochodową karoserię? Przede wszystkim zanieczyszczeń należy pozbyć się możliwie jak najszybciej (szmatką nawilżoną wodą bądź octem), kiedy tylko zobaczymy nieprzyjemne pozostałości po ptakach. Szybkie usunięcie nieczystości pozwala na uniknięcie brzydkich plam na lakierze. Niestety, pozbycie się świeżych odchodów nie zawsze jest możliwe. Kiedy one stwardnieją, samo przetarcie szmatką nie wystarczy.

Zobacz też: Jak radzić sobie z ptasimi odchodami na karoserii?

REKLAMA

Innym rozwiązaniem jest umycie całego samochodu wodą, gdyż jest ona uniwersalnym rozpuszczalnikiem, co pomoże nieco rozmiękczyć nieczystości. Ważne przed jakimkolwiek szorowaniem bądź czyszczeniem, aby odchody nie stwardniały. Wskazanie jest użycie płynu czyszczącego. Na rynku są już dostępne różnego rodzaju specyfiki do usuwania ptasich odchodów. Można wybrać te zawierające naturalne składniki, zamiast tych z ropą naftową w składzie, bądź które są nieorganiczne. Na rynku są także płyny zapachowe, na bazie różnych roślin lub owoców.

Samo użycie płynu czyszczącego jest bardzo proste. Zgodnie ze wskazówkami należy nawilżyć nim szmatkę i przetrzeć zabrudzoną powierzchnię auta. Gdy nieczystości wydają się trudniejsze do pozbycia, niż wyglądały na pierwszy rzut oka, płyn można polać bezpośrednio na karoserię samochodu i poczekać parę minut, aż zacznie działać. Następnie wziąć czystą ściereczkę i delikatnie próbować pozbyć się odchodów. Pozwoli to usunąć je, bez rozcierania po większej powierzchni karoserii. Kiedy i to nie pomoże, można się wesprzeć gąbką nie rysującą powierzchni auta.

Źródło: materiały prasowe Good One Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA