REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

reflektory laserowe  w BMW M4
reflektory laserowe w BMW M4
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Światła w samochodzie pełnią kluczową role w utrzymaniu prawidłowego bezpieczeństwa jazdy. Jakie są ich rodzaje oraz funkcje?

Światła w samochodach

Dzisiejszy samochód to niezwykle zaawansowana konstrukcyjnie maszyna. W porównaniu do swojego protoplasty z XIX wieku jest niczym niewykrywalny bombowiec strategiczny B2 na tle szybowca. Obecnie klient oczekuje od auta nie tylko ekonomicznego, a zarazem dynamicznego silnika, klimatyzacji, systemu stabilizacji toru jazdy czy dużego bagażnika, ale także wielu nowoczesnych gadżetów. Wifi, kamery na podczerwień czy fotele z funkcją masażu coraz częściej spotkać można w relatywnie niedrogich autach. To co jednak zawsze było i jest mile widziane w każdym samochodzie, niezależnie od jego wieku, to dobre oświetlenie. Mimo upływu lat to właśnie od świateł auta w dużej mierze nadal zależy nasze zdrowie i życie.

REKLAMA

Zobacz też: Światła uniwersalne - Audi A8 i reflektory Matrix LED

Pierwsze lampy pełniły funkcję oznaczającą pojazd, a nie oświetlającą drogę. Stosowano do tego celu lampy naftowe i lampy karbidowe. Pierwsze światła podobne do tych, których używamy obecnie, pojawiły się w 1913 roku, jednak miały one bardzo małą moc. W roku 1924 pojawiły się żarówki Philips Duplo, które miały dwa żarniki i dawały możliwość korzystania z nich jako świateł mijania i drogowych.

Volvo XC90 reflektor

Nowoczesne oświetlenie coraz częściej oparte jest diodach LED zamiast na tradycyjnych żarówkach halogenowych.

Volvo

Volvo

Dzisiejsze oświetlenie jest zdecydowanie bardziej zaawansowane. Coraz częściej żarówka halogenowa i żarnik ksenonowy ustępują miejsca diodom LED czy zwierciadłom laserowym. Jakie są jednak główne rodzaje oświetlenia samochodowego? Które światła określa się mianem "długich"? Co to znaczy jechać na pozycjach?

Światła mijania, drogowe, do jazdy dziennej i pozycyjne - czym się różnią?

Najważniejsze światła w aucie to światła mijania. Ze względu na krótki zasięg nazywane są często krótkimi. Przeznaczone są do jazdy od zmierzchu do świtu (choć po zmroku możemy wesprzeć ich pracę światłami drogowymi, jeśli z przeciwka lub przed naszym autem nie porusza się inny pojazd) oraz w warunkach pogorszonej widoczności będącej następstwem mgły, deszczu. Policjant może także ukarać kierującego jeśli ten nie użyje ich w warunkach dużego zachmurzenia. Warto pamiętać o prawidłowym ustawieniu świateł (np. po wymianie żarówek), bowiem na skutek wstrząsów w czasie jazdy ulegają one przestawieniu i mogą poważnie oślepiać innych kierowców. W takiej sytuacji policjant może odebrać kierowcy dowód rejestracyjny samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nowe światła LED do jazdy dziennej

REKLAMA

Światła drogowe mają zdecydowanie większy zasięg od świateł mijania jednak mogą być używane wyłącznie od zmierzchu do świtu. Co więcej potrafią one skutecznie oślepiać innych kierowców (nawet w dzień !) dlatego mogą być używane tylko wtedy, gdy przed autem nie ma innych pojazdów. Strumień światła oświetla drogę symetrycznie, czyli równomiernie prawą i lewą część drogi (światła mijania oświetlają drogę w sposób niesymetryczny, doświetlając mocniej prawe pobocze). 

Obecnie produkowane samochody posiadają także światła do jazdy dziennej. Zgodnie z definicją zawartą w Regulaminie nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej zostały one opisane jako światła skierowane do przodu, służące poprawie widoczności pojazdu podczas jazdy w dzień. Regulamin określił również techniczne warunki działania świateł, m.in. powinny się one włączać automatycznie przy uruchomieniu silnika, automatycznie powinny gasnąć jeśli zostaną włączone światła mijania lub przeciwmgłowe. Warto pamiętać, aby nie polegać całkowicie na komputerze auta, który ustala moment przełączenia świateł do jazdy dziennej na światła mijania. W warunkach dużego zachmurzenia czujnik może uznać, że mimo wszystko widoczność jest dobra i nie przełączy świateł. Opinia policjanta może się jednak diametralnie różnić, co skutkować może mandatem.

Zobacz też: Zasady używania świateł mijania i świateł do jazdy dziennej

REKLAMA

Popularne zwłaszcza w latach 90-tych, światła przeciwmgłowe, były chętnie wybierane jako dodatkowa opcja do auta także z uwagi na atrakcyjny wygląd pojazdu. W rzeczywistości ich rola polega na oświetlaniu drogi w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. W samochodach występują przednie i tylne światła przeciwmgielne (tylne praktycznie w każdym aucie, przednie najczęściej jako opcja). Przednie stosujemy, gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi lub gdy zezwalają na to znaki. Tylnych świateł przeciwmgłowych możemy użyć tylko w przypadku, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

Oczywiście poza wspomnianym typami świateł, każde auto wyposażone jest w kierunkowskazy służce sygnalizacji zmiany kierunku poruszania się, światła pozycyjne (zapewniające oświetlenie podczas postoju, które powinny zapewnić widoczność pojazdu przy dobrej przejrzystości powietrza z 300 metrów), światła awaryjne (używane podczas postoju będącego wynikiem uszkodzenia pojazdu lub wypadku) czy światła hamowania „stop”  (uruchamiają się automatycznie w momencie naciśnięcia pedału hamulca).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA