REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieprawidłowa wymiana żarówki w samochodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Nieprawidłowa wymiana żarówki w samochodzie.
Nieprawidłowa wymiana żarówki w samochodzie.

REKLAMA

REKLAMA

Czym może się skończyć nieprawidłowa wymiana żarówki w samochodzie? W skrajnych przypadkach nawet eksplozją wewnątrz reflektora.

Właściciele aut często borykają się z usterkami, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Do takich awarii należą m.in. przepalone żarówki świateł mijania. Jest to szczególnie kłopotliwe biorąc pod uwagę, że kierowcy są zobligowani do zapewnienia włączonych świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w czasie od świtu do zmierzchu występują normalne warunki i wystarczająca przejrzystość powietrza. Wtedy zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Niestety, nawet wyjątki w przepisach nie zwalniają z obowiązku dbania o auto. Skarbnicą wiedzy na temat, jak robić to dobrze stał się obecnie Internet. Użytkownicy szukają w nim profesjonalnych porad. Adam Klimek, mechanik i współtwórca pierwszej w Polsce platformy internetowej dla mechaników i pasjonatów motoryzacji – Team TOTAL Pro właśnie w sieci dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami po fachu oraz właścicielami aut pomagając im rozwijać kompetencje, wiedzę i umiejętności w dziedzinie mechaniki samochodowej.

REKLAMA

Więcej porad z zakresu naprawy oświetlenia samochodowego znajdziesz tutaj

Do czego służą światła mijania?

Ich zadaniem jest oświetlenie drogi oraz samochodu podczas jazdy. Gdy podróżujemy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą lub opadami atmosferycznymi, naszym obowiązkiem jest włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Kolejna sytuacja, w której światła mijania są niezbędne ma miejsce podczas holowania samochodu. Jeśli nie chcemy złamać prawa pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania również, gdy widoczność na drodze jest dostateczna.

Cechy odpowiednich świateł mijania

Do podstawowych cech, którymi powinny charakteryzować się światła mijania należą:

  • Możliwość oświetlania drogi, co najmniej na 40 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza.
  • Asymetryczność, która powoduje, że jezdnia po prawej stronie będzie oświetlona na większą odległość niż po lewej.
  • Niepowodowanie oślepienia ani dyskomfortu kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka oraz innych użytkowników drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana świateł mijania

Żarówki w samochodzie, szczególnie te w światłach mijania, są niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa. Niesprawne oświetlenie nie tylko naraża nas na mandat, lecz także stwarza zagrożenie na drodze. Dlatego z wymianą przepalonej żarówki nie warto zwlekać, tym bardziej, że najczęściej możemy zrobić to sami. Wystarczy wiedza, która pozwoli nam na przeprowadzenie tej czynności. Właśnie, dlatego na platformie Team TOTAL Pro pojawił się nowy film instruktażowy z udziałem najpopularniejszego polskiego mechanika – Adama Klimka. Ekspert zwraca m.in. uwagę na fakt, by bezwzględnie odtłuścić żarówkę zanim zamontujemy ją w kloszu reflektora. Każde tłuste zabrudzenie skraca jej żywotność, a w skrajnym przypadku może doprowadzić do eksplozji. W przypadku żarówek H7 łatwo jest zamontować je do góry nogami, co spowoduje że wiązka światła będzie emitowana w sposób nieprawidłowy. Należy zwrócić na to uwagę podczas montażu.

Źródło: Materiały prasowe Total

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA