Nieprawidłowa wymiana żarówki w samochodzie
REKLAMA
REKLAMA
Właściciele aut często borykają się z usterkami, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Do takich awarii należą m.in. przepalone żarówki świateł mijania. Jest to szczególnie kłopotliwe biorąc pod uwagę, że kierowcy są zobligowani do zapewnienia włączonych świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w czasie od świtu do zmierzchu występują normalne warunki i wystarczająca przejrzystość powietrza. Wtedy zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Niestety, nawet wyjątki w przepisach nie zwalniają z obowiązku dbania o auto. Skarbnicą wiedzy na temat, jak robić to dobrze stał się obecnie Internet. Użytkownicy szukają w nim profesjonalnych porad. Adam Klimek, mechanik i współtwórca pierwszej w Polsce platformy internetowej dla mechaników i pasjonatów motoryzacji – Team TOTAL Pro właśnie w sieci dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami po fachu oraz właścicielami aut pomagając im rozwijać kompetencje, wiedzę i umiejętności w dziedzinie mechaniki samochodowej.
REKLAMA
Więcej porad z zakresu naprawy oświetlenia samochodowego znajdziesz tutaj
Do czego służą światła mijania?
Ich zadaniem jest oświetlenie drogi oraz samochodu podczas jazdy. Gdy podróżujemy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą lub opadami atmosferycznymi, naszym obowiązkiem jest włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Kolejna sytuacja, w której światła mijania są niezbędne ma miejsce podczas holowania samochodu. Jeśli nie chcemy złamać prawa pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania również, gdy widoczność na drodze jest dostateczna.
Cechy odpowiednich świateł mijania
Do podstawowych cech, którymi powinny charakteryzować się światła mijania należą:
- Możliwość oświetlania drogi, co najmniej na 40 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza.
- Asymetryczność, która powoduje, że jezdnia po prawej stronie będzie oświetlona na większą odległość niż po lewej.
- Niepowodowanie oślepienia ani dyskomfortu kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka oraz innych użytkowników drogi.
Wymiana świateł mijania
Żarówki w samochodzie, szczególnie te w światłach mijania, są niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa. Niesprawne oświetlenie nie tylko naraża nas na mandat, lecz także stwarza zagrożenie na drodze. Dlatego z wymianą przepalonej żarówki nie warto zwlekać, tym bardziej, że najczęściej możemy zrobić to sami. Wystarczy wiedza, która pozwoli nam na przeprowadzenie tej czynności. Właśnie, dlatego na platformie Team TOTAL Pro pojawił się nowy film instruktażowy z udziałem najpopularniejszego polskiego mechanika – Adama Klimka. Ekspert zwraca m.in. uwagę na fakt, by bezwzględnie odtłuścić żarówkę zanim zamontujemy ją w kloszu reflektora. Każde tłuste zabrudzenie skraca jej żywotność, a w skrajnym przypadku może doprowadzić do eksplozji. W przypadku żarówek H7 łatwo jest zamontować je do góry nogami, co spowoduje że wiązka światła będzie emitowana w sposób nieprawidłowy. Należy zwrócić na to uwagę podczas montażu.
Źródło: Materiały prasowe Total
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.