Wymiana żarówek - zadanie dla serwisu?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana żarówek - diagnoza usterki
Po czym zorientować się, że żarówka kwalifikuje się do wymiany? Odpowiedź banalna - zauważyć. W nowoczesnych samochodach o tego typu usterce zazwyczaj poinformuje kierowcę komputer pokładowych. Jednak w wielu pojazdach o mniej skomplikowanej elektronice kierowca jest zdany sam na siebie lub na życzliwość innych kierowców. Łatwiej jest zauważyć, że przepaliła się żarówka w reflektorze niż w lampie tylnej. Radzimy co jakiś czas, np. raz w tygodniu przed pozostawienie samochodu na noc na parkingu sprawdzić, czy wszystkie światła działają. W przeciwnym przypadku jesteśmy narażeni nie tylko w większym stopniu na kolizję, lecz także na mandat.
REKLAMA
Zobacz też: Jak przywrócić blask reflektorom?
Wymiana żarówek - kiedy pojechać do serwisu
REKLAMA
Stopień trudności wymiany żarówki (zarówno w reflektorze przednim, jak i tylnej lampie) zależy od modelu samochodu oraz wyposażenia. Nie radzimy nikomu zabierać się samodzielnie za wymianę żarówki w reflektorze ksenonowym, w takim przypadku lepiej od razu skierować się do serwisu. Co prawda żywotność żarników ksenonowych jest obliczona na długowieczność, jednaj zdarzają się usterki tego typu oświetlenia.
Jeżeli musimy wymienić żarówkę w samochodzie, którego producent zapewnił wygodny dostęp do reflektora i nie jest to reflektor ksenonowy możemy spróbować wymienić żarówkę samodzielnie. Zanim jednak zaczniemy warto zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu. Niejednokrotnie producenci stosują różnego rodzaju rozwiązania w formie zaczepów, zatrzasków, szybkozłączek, które odblokowuje się w sposób banalnie prosty, o ile zna się sposób, w jaki należy to robić. W przeciwnym razie wyjęcie żarówki może nas kosztować sporo czasu.
Jednak w wielu przypadkach, żeby wymienić żarówkę trzeba dysponować kompletem podstawowych narzędzi, a nawet zdemontować zderzak lub reflektor. W innych, gdy miejsca w komorze silnika jest bardzo mało, może się okazać, że niezbędny do wykręcenia żarówki będzie dedykowany klucz serwisowy. W takich przypadkach nie mamy wątpliwości, co do konieczności udania się do serwisu.
Nie zawsze nie świecąca żarówka kwalifikuje się do wymiany na nową. W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy połączenie żarówki nie jest poluzowane.
Zobacz też: Co zrobić, gdy światła wydają się świecić słabiej niż powinny?
Wymiana żarówek - gdy dalej nie świeci
REKLAMA
A co zrobić w przypadku, gdy po wymiania zarówki na nową, reflektor bądź lampa nadal nie świecą? Czasami jednak wymiana żarówki na nową może nie przynieść pożądanego skutku. Należy wtedy sprawdzić złącze (często ulega ono wypaleniu lub przegrzaniu). Następnym krokiem jest kontrola bezpiecznika – powiedział Leszek Raczkiewicz, kierownik serwisu Peugeot Ciesielczyk.
Jeśli chcemy, aby żarówka służyła jak najdłużej i zapewniała dobrą widoczność, warto zainwestować w produkt uznanej firmy i typ zalecany przez producenta samochodu. Można też pomyśleć o zakupie pary żarówek i wymianie obu od razu. - Konieczne jest też właściwe ustawienie świateł. Trzeba sprawdzić, czy żarówka jest odpowiednio włożona. Nie tylko dlatego, żeby dobrze widzieć drogę, ale też nie oślepiać innych kierowców – dodał Leszek Raczkiewicz. Ksenony zaleca się wymieniać tylko w serwisie, u mechanika.
Zobacz też: Używane BMW E39 M5 - opinie
Źródło: Materiały prasowe Peugeot Ciesielczyk
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.