REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Tomasz Korniejew
Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?
Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Według raportu „Wypadki drogowe w 2015 roku” w zeszłym roku na polskich drogach zdarzyło się 32 967 wypadków drogowych. Jakie są ich główne przyczyny? Czy Polacy są źle wyszkoleni?

W roku 2015 na polskich drogach miało miejsce 32 697 wypadków drogowych i 362 265 kolizji drogowych. W porównaniu do roku 2014 liczba wypadków zmalała o 5,7%, a w porównaniu do 2013 r. o 8%. W zeszłym roku śmierć w wyniku wypadków na polskich drogach poniosło 2938 osób. W porównaniu do 2014 r., liczba ofiar śmiertelnych spadła o 8,2% i o 12,5% w porównaniu do roku 2013.

REKLAMA

Co ciekawe miesiącami, w których w 2015 r. odnotowano największą liczbę wypadków są sierpień (9,9% ogółu), grudzień (9,3% ogółu) oraz lipiec (9,2% ogółu).

Zerkając w raport z roku 2003, czyli tuż przed przystąpieniem Polski do UE, okazuje się, że w tym czasie na polskich drogach (przy znacznie mniejszej liczbie zarejestrowanych w Polsce samochodów niż obecnie) miało miejsce 51 078 wypadków drogowych, w których zginęło 5640 osób.

Choć wciąż w kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach jest wiele do zrobienia to jednak poprawa bezpieczeństwa, która nastąpiła od 2003 roku jest bezdyskusyjna.

Odwiedź nasz serwis poświęcony technice jazdy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaką pogodę dochodzi najczęściej do wypadków?

REKLAMA

Choć raport policji „Wypadki drogowe w 2015 roku” oparty jest w wielu przypadkach na ogólnikach, to jednak można z niego wyciągnąć wnioski dające mniej więcej pojęcie o tym, które obszary w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego wymagają znacznej poprawy.

Do największej liczby wypadków w 2015 r. doszło, gdy panowały dobre warunki atmosferyczne (aż 21 162 zdarzenia). Gdy było pochmurno odnotowano 7262 wypadki, a podczas opadów deszczu 4162. Gdy padał śnieg lub grad w zeszłym roku zdarzyło się 579 wypadków.

Zobacz też: Alergia a jazda samochodem - porady

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?

REKLAMA

Statystyki jasno wykazują, że 75% wypadków miało miejsce na jezdni (zdarzenia na poboczu drogi są klasyfikowane osobno - doszło tam do 3,7% wypadków). Sporo zdarzeń (3787) miało miejsce na przejściach dla pieszych – 3787, z tym że ujęte są w tym punkcie także zdarzenia z udziałem rowerzystów nielegalnie przejeżdżających na jednośladach przez przejście dla pieszych.

Spośród wypadków na jezdniach, do najmniejszej liczby wypadków w 2015 r. doszło na drogach ekspresowych (258) i autostradach (380), czyli tam gdzie można poruszać się z najwyższymi prędkościami. Najwięcej wypadków miało miejsce na drogach dwukierunkowych, jedno jezdniowych – aż 26 713. W tym miejscu wyraźnie widać, że efekt budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej w postaci sieci dróg szybkiego ruchu to nie tylko zysk dla gospodarki i wzrost komfortu podróży jazdy, ale również znaczna oprawa bezpieczeństwa.

Z kolei do znikomego procenta zdarzeń dochodzi na przejazdach kolejowych. W 2015 r. na niestrzeżonych przejazdach kolejowych doszło do 53 wypadków (0,2% ogółu), a na strzeżonych do 29 (0,1% ogółu).

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Według przytaczanego raportu policji, wśród przyczyn wypadków do których doszło z winy kierujących w 2015 r. w Polsce, na pierwszym miejscu jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (7235 zdarzeń – 26,5% ogółu). Na drugim miejscu jest mało precyzyjne stwierdzenie – Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (6807 zdarzeń – 24,9% ogółu). Na trzecim – nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych (4146 zdarzeń – 15,2% ogółu).

Bardzo dużo wypadków w 2015 r. (aż 2372 – 8,7 % ogółu) było spowodowanych zjawiskiem, które jest plagą na polskich drogach, czyli niezachowaniem odpowiedniego odstępu między pojazdami. Poruszając się po polskich drogach można odnieść wrażenie, że Polacy grają w grę pt. „Komu uda się jechać najbliżej poprzedzającego pojazdu”. To oczywiście efekt z jednej strony słabego wyszkolenia, a z drugiej bezmyślności prowadzących pojazdy.

Kolejne przyczyny wypadków drogowych które zostały odnotowane w Polsce w 2015 r. to m.in. Nieprawidłowe wyprzedzanie (1472 wypadki), nieprawidłowe skręcanie (819 wypadków), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (675 wypadków), czy nieprawidłowe cofanie (515 wypadków).

Źródło: Raport Wypadki drogowe w Polsce w 2015 r. przygotowany przez Komendę Główną Policji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA