REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pomóc ofiarom wypadku?

mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia
mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Znajomość udzielania pomocy ofiarom wypadków jest przydatna nie tylko na drodze. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli znajdziemy się w kryzysowej sytuacji?

Wypadek w górach a na drodze - co je łączy?

Idąc w góry pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy od naszych decyzji. Dobierzmy odpowiednią do swoich umiejętności i doświadczenia górskiego trasę, zapoznajmy się z prognozą pogody i komunikatem turystycznym, a zimą dodatkowo z komunikatem lawinowym. Informacje o aktualnych warunkach na szlakach znajdują się na stronie www.tpn.pl lub pod telefonem +48 18 20 23 300. Pamiętajmy, aby zostawić w miejscu zamieszkania lub zaufanym znajomym informację o planowanej trasie i przewidywanej godzinie powrotu. Nie zmieniajmy planów lub informujmy o zmianach.

REKLAMA

Bez względu na miejsce zdarzenia, procedura postępowania jest bardzo podobna. Przystępując do akcji należy pamiętać o najważniejszych zasadach: bezpieczeństwie własnym i bezpieczeństwie miejsca zdarzenia. Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika, a podstawowa zasada mówi - ratować, ale nie kosztem własnego życia.

Zobacz też: Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym?

REKLAMA

Należy przed podejściem do poszkodowanych ocenić czynniki ryzyka i podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające. Przede wszystkim ratownik musi ocenić to, czy może bezpiecznie do nich podejść. Jeśli poszkodowani są ranni i krwawią, należy pamiętać o użyciu rękawiczek ochronnych.

Kolejnym krokiem jest określenie liczby poszkodowanych oraz ich stan. Po zebraniu niezbędnych informacji należy wezwać służby. Najlepiej zadzwonić wówczas pod numer alarmowy 112 lub w przypadku wypadku w górach skorzystać z numeru alarmowego 985 lub telefonu ratunkowego w górach 601 100 300. W pozostałych sytuacjach Straż Pożarną – 998, Policję – 997 lub Pogotowie - 999.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) wykonuje ratownictwo w Tatrach polskich bezpłatnie. Ratownictwo w Tatrach Słowackich jest płatne, dlatego warto wykupić stosowne ubezpieczenie, obejmujące koszty akcji ratunkowej wraz z użyciem śmigłowca.

Przekazując informacje o zdarzeniu należy zwrócić szczególną uwagę na opis wypadku, fakt czy zagrożenie nadal istnieje, miejsce zdarzenia, liczbę poszkodowanych, rodzaje uszkodzenia poszkodowanych, dane osoby, która wzywa pomoc (imię i nazwisko oraz numer telefonu).

REKLAMA

„Jeśli w pobliżu znajdują się osoby postronne, należy je poprosić o pomoc. Osoby poszkodowane, które są przytomne, należy pozostawić w pozycji, w której je zastaliśmy, chyba że zagraża im niebezpieczeństwo. Wtedy należy je przenieść w bezpieczne miejsce” - tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor ŠKODA Auto Szkoły.

Oceniając, czy poszkodowany jest przytomny, należy w pierwszym kroku udrożnić drogi oddechowe, a później sprawdzić, czy oddycha. By to zrobić, należy przyłożyć policzek do jego ust, obserwując jednocześnie, czy unosi się klatka piersiowa zgodnie z tzw. zasadą "widzę, słyszę, czuję" – jeśli na policzku nie czuć oddechu, nie słychać „świstu”, ani nie widać unoszącej się klatki piersiowej, należy uznać, że poszkodowany nie oddycha. W przypadku braku oddechu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Schemat zakłada wykonanie 30 uciśnięć klatki piersiowej na przemian z 2 wdechami ratowniczymi. Możemy wykonywać same uciśnięcia, jeśli nie jesteśmy przygotowani do robienia wdechów. Akcję ratowniczą prowadzimy do czasu przybycia służb. Innym osobom poszkodowanym pomocy udzielamy w miarę możliwości, starając się zapewnić im ciepło oraz dbając o ich stan psychiczny.

Źródło: Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA