REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zalety i wady silnika Wankla?

Mazda RX-8 spopularyzowała silnika Wankla w Europie. Na giełdach nie brakuje ofert sprzedaży tego modelu.
Mazda RX-8 spopularyzowała silnika Wankla w Europie. Na giełdach nie brakuje ofert sprzedaży tego modelu.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Mała pojemność, wysoka moc jednostkowa, wirujący tłok i niewielka liczba cylindrów to istota silnika Wankla. Dlaczego silnik ten nie zdobył popularności?

Silnik Wankla –  czy to przyszłość motoryzacji?

Silnik Wankla jest silnikiem rotacyjnym o bardzo prostej konstrukcji. Jego podstawowe elementy to owalny cylinder, w środku którego znajduje się trójkątny tłok.  W porównaniu do tradycyjnych napędów benzynowych lub wysokoprężnych rozmiar i masa Wankla są zdecydowanie mniejsze.

REKLAMA

Ostatni samochód wyprodukowany z tego typu silnikiem powstał w 2012 r. Wydawało się, że odegra on istotną rolę w rozwoju motoryzacji. Licencję na jego produkcję wykupiło wiele firm. Niestety obok zalet pojawiły się także wady, które zahamowały dalszy rozwój silników Wankla.

Zalety silnika Wankla

Minimalne wibracje i bardzo niski poziom hałasu to jedne z zalet napędu tego typu. Plusem jest także wysoka sprawność mechaniczna, dzięki której mimo małej pojemności można osiągnąć bardzo duże moce. Kolejny element przemawiający na korzyść napędu rotacyjnego to szybkie wchodzenie na wysokie obroty, niezwykle ważne podczas przyspieszania. Silnik Wankla sprawdza się też w niskich temperaturach, w których nie ma problemu z jego rozruchem. Bez obaw można zasilać go paliwem o mniejszej liczbie oktanowej niż w przypadku klasycznego napędu o tym samym stopniu stężenia. Tego typu silnik nie zawiera zaworów, a co za tym idzie układu rozrządu. Ma to swoje plusy, gdyż nie musimy obawiać się zerwania paska rozrządu oraz wszystkich konsekwencji z tym związanych. 

Wady silnika Wankla

Jest ich kilka. Do najważniejszych należy duże spalanie paliwa, a co za tym idzie, emisja spalin nieprzyjaznych środowisku. Tego typu napęd zużywa także sporo oleju. Kolejnymi minusami są niski moment obrotowy i słaba elastyczność. Na liście wad znajduje się także niska trwałość uszczelnień tłok wymaga trwałego materiału uszczelniającego, co może prowadzić do powstawania przedmuchów, spadku kompresji oraz niższej mocy silnika.

Zobacz też: Co to jest silnik Wankla?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dbać o silnik Wankla?

Tego typu napęd wymaga specjalnie przygotowanych olejów spełniających wszystkie wymagania gwarancyjne i zalecenia producenta. Można je znaleźć w specjalnie przygotowanych wyszukiwarkach. Najlepiej wybrać takie, które gwarantują maksymalną oszczędność paliwa i optymalne osiągi silnika. Ważne by producent testował oleje bezpośrednio na samochodach danej marki dostosowując je indywidualnie do wybranego modelu auta.

Kontrola silnika Wankla przed zakupem

Przed decyzją o zakupie samochodu z silnikiem Wankla warto poznać kilka istotnych dla każdego kierowcy faktów. Patryk Mikiciukdziennikarz i pasjonat motoryzacji przetestował Mazdę RX 8  ostatni model samochodu napędzany Wanklem. Ile litrów benzyny pali taki silnik? Czy wygra wyścig z Oplem? Jaką maksymalną prędkość osiąga? W ile sekund przyspiesza do 100 km/h? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na teamtotal.pl.

Źródło: materiały prasowe Total

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA