REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegryzione przewody w samochodzie - jak temu zapobiec?

Szkody wyrządzone przez gryzonie w samochodzie
Szkody wyrządzone przez gryzonie w samochodzie
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Kuny i inne gryzonie potrafią wyrządzić spore spustoszenie pod maską samochodu. Co zrobić gdy w aucie zadomowi się zwierzak?

Gryzoń pod maską samochodu - jak sobie z nim poradzić?

Sprawność samochodu zależy od jego właściwej obsługi. Terminowa wymiana płynów eksploatacyjnych i filtrów z nimi współpracujących nie zawsze jednak gwarantuje pełną gotować auta do jazdy. Zwłaszcza jeśli w sąsiedztwie naszego samochodu zadomowiły się kuny czy inne małe gryzonie. Efekt ich niszczycielskiej działalności może być z początku niewidoczny dla właściciela pojazdu, co tylko potęguję skalę niebezpieczeństwa na jakie jest on narażony. Dlaczego?

REKLAMA

Zobacz też: Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie

Kuny czy drobne gryzonie spotkać można nie tylko na terenach pozamiejskich, ale nawet w dużych aglomeracjach. Poszukując schronienia przed zimnem, bardzo często zadamawiają się one w komorach silnikowych aut pozostawionych na otwartej przestrzeni. Robią to o ile silnik w danym pojeździe jest jeszcze ciepły, w innym przypadku raczej go omijają. Jeśli jednak upatrzą sobie dane auto i postanowią się w nim zagnieździć, to mogą narobić sporych problemów jego właścicielowi. Co gorsza, wcale nie jest tak łatwo je „przekonać” do opuszczenia pojazdu.

Porsche Macan Turbo 2014 maska silnika

Kuna, która zadomowiła się pod maską silnika, może wyrządzić szereg dotkliwych szkód w aucie.

Kamil Fraszkiewicz

Jeśli pod maską naszego auta zadomowi się gryzoń, może on doszczętnie zniszczyć gumowe przewody czy nawet plastikowe rury od intercoolera, chłodnicy czy płynu do spryskiwaczy. Osobiście miałem przyjemność sprawdzić możliwości takiego zwierzaka, który w trakcie sylwestrowej nocy prawie zupełnie pozbawił mnie przewodu doprowadzającego płyn do spryskiwaczy. Z siedemdziesięciocentymetrowego przewodu został skrawek gumy o długości 18 centymetrów…Zimowy powrót do domy oddalonego o 250 km, w trakcie którego nie ma możliwości oczyszczenia przedniej szyby w aucie jest naprawdę wyczerpujący!

Zobacz też: Jak przetransportować zwierzę pocztą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obecność kuny w naszym samochodzie zdradzić może zniszczona mata pokrywy silnika. Aby zmieścić się pomiędzy górną osłoną silnika a jego maskę, kuna po prostu wygryza jej miękką powierzchnię. Ciasna przestrzeń tuż nad rozgrzanym motorem gwarantuje jej ciepło przez długi czas.

Jak sobie poradzić z gryzoniem, który „uwił” sobie przytulne gniazdko w komorze naszego silnika? Nie będzie to łatwe. Jeśli zwierzę bytuje tam od dłuższego czasu to otacza się swoim zapachem przez co czuje się bezpieczne. Aby zatem zniechęcić je do naszego auta, należy zmienić jej otoczenie zapachowe. W tym celu kierowcy stosują wiele środków o intensywnym zapachu. Najbardzije popularna jest kostka toaletowa zawieszona w komorze silnika lub rozprowadzony w niej specjalny na kuny. To co podkreślają osoby doświadczone tym problemem to fakt, że aby pozbyć się gryzonia spod maski, należy zmieniać zastosowane środki na inne tak, aby zwierzę nie mogło do nich przywyknąć.

Jeśli komora silnikowa naszego auta stała domem dla jakiegoś zwierzaka warto także pomyśleć o dokładnym umyciu silnika. Sęk w tym by wykonać to z zachowaniem szczególnej troski o motor i jego instalację elektryczną. Aby uniknąć poważnych problemów z jednostką napędową warto oddać pojazd do firmy, która zna się na takich czynnościach i która ręczy, że nie uszkodzi silnika czy elektryki pojazdu w trakcie zabiegu czyszczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA