REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady

Pies przewożony bez odpowiedniego zabezpieczenia w razie kolizji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów auta.  Fot. Fotolia
Pies przewożony bez odpowiedniego zabezpieczenia w razie kolizji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów auta. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlopowy wyjazd niejednokrotnie niesie za sobą konieczność przewiezienia samochodem także zwierząt. Aby uniknąć mandatów i nie narażać ich oraz siebie na niebezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Wielu zmotoryzowanych nie wyobraża sobie weekendowego wyjazdu bez swojego pupila. O ile przewiezienie małych gryzoni nie nastręcza większych kłopotów, to transportowanie większych zwierząt np. psa lub kota nie jest takie proste.

REKLAMA

Mandat za złe przewożenie zwierząt

W przepisach o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji wprost odnoszących się do tego, jak powinno się przewozić zwierzęta. Nie znaczy to jednak, że nasz ukochany owczarek może swobodnie skakać po samochodzie w trakcie jazdy. – Artykuł 60 pkt. 1 kodeksu drogowego zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Można zatem uznać, że podstawą do wystawienia mandatu opiewającego na sumę nawet 200 złotych może być zwierzę, które jest przewożone w nieodpowiedni sposób – dodaje Florkowska. Jak zatem uchronić się przed takim niemiłym wydatkiem?

Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie

Przewożenie psów w samochodzie

Wymyślono już na szczęście kilka sposobów, które umożliwią  swobodne a zarazem bezpieczne przewożenie pupila, choć wiążą się najczęściej z pewnymi wydatkami. W przypadku kota warto zainwestować w specjalny transporter, który można położyć np. na podłodze samochodu. Przewóz psów jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć rozmiar pupila. Jedną z metod jest przewożenie psa na tylnym siedzeniu na specjalnej, szerokiej macie przypominającej hamak, który z jednej strony chroni go przed upadkiem a z drugiej uniemożliwia przechadzki po pojeździe. Niektórzy przewożą psy w bagażniku. Warto pamiętać, że można je tam trzymać tylko wtedy, kiedy zwierzęta mają tam dostęp do powietrza np. dzięki kratce oddzielającej bagażnik od kabiny. Inny rozwiązaniem są specjalne szelki, które „przyczepiają” psa do siedzenia podobnie jak pasy używane przez ludzi.

Zobacz też: 10 punktów karnych - nowy taryfikator punktów karnych 2013

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akcesoria do transportu zwierząt

Ile zatem może kosztować nas przewóz zwierzęcia? Najtańsze kocie transportery kosztują ok. 50 złotych. Pasy bezpieczeństwa dla psa to wydatek od 25 do nawet 250 złotych. Wszystko zależy od ich wielkości, wykonania i renomy producenta. Jeśli chcemy przewozić psa w bagażniku to możemy kupić specjalne kratki ochronne. Ich cena oscyluje wokół 100 zł. Dodatkowo w ofercie dostępne są też bagażnikowe maty, które zapobiegają ślizganiu się psa; ich cena wynosi ok. 120 złotych. Matę-hamak do przewożenia psa można znaleźć już za ok. 70 złotych. Co warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie? Na pewno stan portfela oraz liczbę podróży w jakie udajemy się ze swoim zwierzęciem. Wypada też zastanowić się, jaki rodzaj transportowania najbardziej przypadnie naszemu pupilowi do gustu. W końcu majówkowy wypad ma być przyjemnością dla wszystkich.

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA