Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady
REKLAMA
REKLAMA
Wielu zmotoryzowanych nie wyobraża sobie weekendowego wyjazdu bez swojego pupila. O ile przewiezienie małych gryzoni nie nastręcza większych kłopotów, to transportowanie większych zwierząt np. psa lub kota nie jest takie proste.
REKLAMA
Mandat za złe przewożenie zwierząt
W przepisach o ruchu drogowym nie znajdziemy informacji wprost odnoszących się do tego, jak powinno się przewozić zwierzęta. Nie znaczy to jednak, że nasz ukochany owczarek może swobodnie skakać po samochodzie w trakcie jazdy. – Artykuł 60 pkt. 1 kodeksu drogowego zabrania kierowcom używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Można zatem uznać, że podstawą do wystawienia mandatu opiewającego na sumę nawet 200 złotych może być zwierzę, które jest przewożone w nieodpowiedni sposób – dodaje Florkowska. Jak zatem uchronić się przed takim niemiłym wydatkiem?
Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie
Przewożenie psów w samochodzie
Wymyślono już na szczęście kilka sposobów, które umożliwią swobodne a zarazem bezpieczne przewożenie pupila, choć wiążą się najczęściej z pewnymi wydatkami. W przypadku kota warto zainwestować w specjalny transporter, który można położyć np. na podłodze samochodu. Przewóz psów jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ pod uwagę trzeba wziąć rozmiar pupila. Jedną z metod jest przewożenie psa na tylnym siedzeniu na specjalnej, szerokiej macie przypominającej hamak, który z jednej strony chroni go przed upadkiem a z drugiej uniemożliwia przechadzki po pojeździe. Niektórzy przewożą psy w bagażniku. Warto pamiętać, że można je tam trzymać tylko wtedy, kiedy zwierzęta mają tam dostęp do powietrza np. dzięki kratce oddzielającej bagażnik od kabiny. Inny rozwiązaniem są specjalne szelki, które „przyczepiają” psa do siedzenia podobnie jak pasy używane przez ludzi.
Zobacz też: 10 punktów karnych - nowy taryfikator punktów karnych 2013
Akcesoria do transportu zwierząt
Ile zatem może kosztować nas przewóz zwierzęcia? Najtańsze kocie transportery kosztują ok. 50 złotych. Pasy bezpieczeństwa dla psa to wydatek od 25 do nawet 250 złotych. Wszystko zależy od ich wielkości, wykonania i renomy producenta. Jeśli chcemy przewozić psa w bagażniku to możemy kupić specjalne kratki ochronne. Ich cena oscyluje wokół 100 zł. Dodatkowo w ofercie dostępne są też bagażnikowe maty, które zapobiegają ślizganiu się psa; ich cena wynosi ok. 120 złotych. Matę-hamak do przewożenia psa można znaleźć już za ok. 70 złotych. Co warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie? Na pewno stan portfela oraz liczbę podróży w jakie udajemy się ze swoim zwierzęciem. Wypada też zastanowić się, jaki rodzaj transportowania najbardziej przypadnie naszemu pupilowi do gustu. W końcu majówkowy wypad ma być przyjemnością dla wszystkich.
Źródło: materiały prasowe Creandi.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.