REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewodnik Bezpiecznego Kierowcy

Subskrybuj nas na Youtube
Bezpieczna podróż samochodem - od czego zależy?
Bezpieczna podróż samochodem - od czego zależy?
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci jednego z towarzystw ubezpieczeniowych zwrócili uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące jazdy autem, od których zależy nasze bezpieczeństwo. Oto praktyczny przewodnik bezpiecznego kierowcy.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zbyt duża prędkość, niezapięte pasy, nieuwaga, ale przede wszystkim niesprawny samochód i nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa – to tylko niektóre przewinienia polskich kierowców. Eksperci Gothaer TU S.A. przygotowali specjalny Przewodnik Bezpiecznego Kierowcy. O czym warto pamiętać?

REKLAMA

1. Przegląd techniczny auta to podstawa

Każdy samochód powinien być sprawny – to pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i niespodzianek. Przegląd samochodu powinien być wykonywany systematycznie. – Z danych Mondial Assistance wynika że jedną z najczęstszych awarii, do których wzywana jest pomoc drogowa to nierównomierna praca silnika, problemy z jego uruchomieniem, przebita opona i rozładowany akumulator – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. W ramach profilaktyki powinieneś sprawdzać funkcjonowanie najważniejszych zespołów Twojego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, zawieszenia oraz amortyzatorów.

Zobacz też: Jak prawidłowo reagować za kierownicą na silne podmuchy wiatru?

2. Najważniejsze elementy, które oceni diagnosta: Stan akumulatora i silnika, odpowiedni poziom płynów: hamulcowego, chłodniczego oraz stan oleju silnikowego, stan układu hamulcowego, pomiar siły hamowania, układ kierowniczy, układ zawieszenia, stan amortyzatorów, działanie oświetlenia: reflektory halogenowe, prawidłowe ustawienie świateł itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Uszkodzona szyba

Nie potrzeba stłuczki, by uszkodzić szybę w samochodzie – czasem wystarczy kamyk, lub kawałek żwiru. Najczęściej spotykane pęknięcia to tzw. „bycze oko”, czyli okrągłe uszkodzenie o średnicy ok 1 cm lub „gwiazdka” – promieniście odchodzące od centralnego punktu pęknięcia. Wymiana całej szyby to duży wydatek. – Warto pamiętać, że przed skutkami finansowymi, związanymi z koniecznością naprawy lub wymiany szyby chroni nas Ubezpieczenie Auto Szyba w Gothaer. Nie jest co prawda obowiązkowe, ale wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Często czynnikiem decydującym o zakupie ubezpieczenia jest to, że zgłoszenie wymiany lub naprawy szyby nie powoduje utraty zniżek na OC lub autocasco – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

4. Opony pod kontrolą

Stan bieżnika i ciśnienie opon ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na zużycie paliwa. Nie zapominajmy o kontroli ciśnienia w oponach. Jest to jedno z najczęstszych zaniedbań kierowców. Warto również pamiętać, że:  wprzypadku opon młodszych niż pięć lat musisz kontrolować ciśnienie raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą. Jeśli Twoje opony są starsze i zużyte, powinieneś robić to częściej. Sprawdzając ciśnienie, pamiętaj, że opony powinny być zimne. Poziom ciśnienia powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Wytyczne dla każdego modelu samochodu znajdziesz w instrukcji pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie może skrócić żywotność opony. Gdy jest nieprawidłowe – prowadzi do nierównomiernego ścierania i szybszego zużycia, a to prosta droga do utraty kontroli nad samochodem. Nie zapomnij również o sprawdzeniu koła zapasowego.

5. Jak samodzielnie i bezpiecznie wymienić oponę?

• Znajdź odpowiednie miejsce do postoju. Włącz światła awaryjne i rozstaw trójkąt ostrzegawczy zgodnie z przepisami (na terenie zabudowanym tuż za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m, poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 m, na drodze ekspresowej lub autostradzie w odległości 100 m).
• Jeśli wieziesz pasażerów, poproś ich o opuszczenie auta. Zawsze warto, aby wszyscy pasażerowie założyli kamizelki. W niektórych krajach oraz na autostradach istnieje obowiązek kamizelek.
• Wyjmij koło zapasowe, podnośnik i klucze, a następnie ustaw koła w kierunku „na wprost”. Zaciągnij hamulec ręczny, wrzuć bieg pierwszy lub wsteczny (w przypadku skrzyni automatycznej przestawiamy lewarek na P).
• Najpierw zdejmij kołpak (w przypadku felg stalowych). Za pomocą klucza poluzuj śruby, by po podniesieniu auta, można je było odkręcić.
• Użyj lewarka i podnieś auto do poziomu, w którym uszkodzona opona znajdzie się parę centymetrów nad podłożem. Odkręć śruby i energicznie – zaczynając od góry – ciągnij koło do siebie
• Nałóż koło zapasowe i dokręć śruby metodą krzyżową – tzn. po wkręceniu śruby po jednej stronie zacznij wkręcać tę z naprzeciwka. Na koniec sprawdź poziom ciśnienia w oponie.

Zobacz też: W jaki sposób środki psychoaktywne wpływają na kierującego?

6. Auto Assistance Opony

Co zrobić, gdy potrzebujesz pomocy przy wymianie opony? – Wśród wielu niespodziewanych zdarzeń, które mogą spotkać na drodze kierowców jest również sytuacja, w której opona ulega uszkodzeniu. Zdajemy sobie sprawę, że wymiana opony może być stresująca. W ramach ubezpieczenia Auto Assistance Opony Gothaer TU SA. zorganizujemy i pokryjemy koszty wymiany koła, holowania pojazdu do najbliższego warsztatu, jeżeli wymiana opony na miejscu nie jest możliwa lub wymaga naprawy uszkodzonego ogumienia – mówi Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU SA.

7. Fotelik dla dziecka

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją przepisów, obowiązek przewożenia dziecka w foteliku zależy od jego wzrostu – do 150 cm dziecko musi podróżować w foteliku. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy i najdroższy fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa, jeśli nie jest dobrze zamontowany. O czym warto pamiętać?

Dobierz fotelik do wzrostu i wagi dziecka. Nigdy nie kupuj fotelika bez jego wcześniejszej przymiarki w samochodzie. Sprawdź długość pasów i stabilność mocowania w aucie. Najlepiej przewoź dzieci tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Gwarantuje to, że w chwili zderzenia czołowego, głowa dziecka będzie miała podparcie, a uderzenie będzie amortyzowane (przez co nie dojdzie do uszkodzenia szyi i kręgosłupa)

8. Dziecko podwójnie bezpieczne

Gothaer rozpoczął współpracę z wyłącznym dystrybutorem fotelików dziecięcych Axkid. Od lipca w cenie fotelika, rodzice mogą aktywować ubezpieczenie NNW dziecka oraz casco fotelika. – Zgodnie z zasadami fotelik, który był w samochodzie podczas kolizji lub wypadku może stracić swoje właściwości ochronne i powinien być wymieniony na koszt właściciela pojazdu. Nawet jeżeli dziecko nie ucierpiało, a fotelik nie został widocznie uszkodzony – zasada wymiany nadal obowiązuje. – Klient, który skorzystał z ubezpieczenia w Gothaer może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 90 proc. ceny fotelika. Dodatkowo, ubezpieczenie NNW dziecka zapewnia całodobową ochronę malucha, także poza pojazdem. Polisa jest ważna przez 12 miesięcy i działa w całej Europie – tłumaczy Anna Materny, Dyrektor Biura

9. Zwierzak w podróży

– Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwierzę które ucierpiało podczas wypadku, jest ranne lub nieprzytomne, a było objęte ochroną ubezpieczyciela np. w ramach Auto Assistance Gothaer TU SA może liczyć na pomoc. W razie potrzeby, poszkodowanym w wypadku zwierzęciu, zapewnimy transport do lecznicy i odpowiednią pomoc weterynaryjną. A jeśli dojdzie do najgorszej sytuacji – czyli śmierci zwierzęcia w wyniku zaistniałego wypadku – pokryjemy również koszt utylizacji zwłok. W sytuacji kiedy to my doznaliśmy obrażeń w wyniku zaistniałego wypadku i nie możemy dalej sprawować opieki na zwierzęciem, w ramach posiadanego ubezpieczenia w Gothaer, zostaną zorganizowane i pokryte koszty przewiezienia zwierzęcia do wyznaczonego opiekuna, a w przypadku przewozu do hotelu czy schroniska również dodatkowo zostaną pokryte koszty jego pobytu – tłumaczy Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A

Zobacz też: Alergia a jazda samochodem - porady

.

10. Ubezpieczenie OC, AC oraz Assistance

Przed podróżą warto sprawdzić, w których państwach działa nasze ubezpieczenie OC. Polisa wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela jest ważna w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach: Andory, Chorwacji, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Serbii i Szwajcarii. Jeśli będziemy podróżować np. przez Albanię, Czarnogórę, Rosję, czy Ukrainę musimy pamiętać o zabraniu tzw. Zielonej Karty. – Przed wyjazdem sprawdźmy ważność naszych polis. Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie możemy być narażeni na dodatkowe koszty, w tym pokrycie wyrządzonych przez nas szkód – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer TU SA. Autocasco nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć wykupienie polisy. Dobrze zweryfikować, czy nasze AC obejmuje swoim zakresem tylko obszar Polski , czy również Europy. – Nie każda osoba, która wykupuje AC korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku zaistnienia kradzieży. Warto sprawdzić przed wyjazdem jaki mamy zakres posiadanego ubezpieczenia auto casco. Jeśli jednak za granicą będziemy parkować samochód poza miejscami strzeżonymi, warto rozważyć tę ewentualność i zmodyfikować zakres posiadanej ochrony o dodatkowe opcje – mówi Marek Dmytryk. A dla kogo Assistance? Dla wszystkich osób, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych. Mowa oczywiście o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu, samochodzie zastępczym etc.

Źródło: materiały prasowe Gothaer

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA