Która pora dnia jest najniebezpieczniejsza do jazdy samochodem?
REKLAMA
REKLAMA
Nisko położone słońce w okresie jesiennym może oślepiać kierowców i powodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Szczególnie niebezpieczne jest pierwsze 15-45 minut po wschodzie słońca. Ryzyko oślepienia wzrasta także na drogach przebiegających w kierunku wschód-zachód, takich jak np. autostrada A2.
REKLAMA
Słońce oślepia nie tylko latem, o co powinien zadbać kierowca?
Po pierwsze należy zadbać o okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne. Po drugie szyby w samochodzie muszą być czyste, gdyż brudne wzmagają efekt utraty widoczności. Po trzecie, gdy oślepi nas słońce, należy zwolnić, ale nie wolno gwałtownie hamować lub wykonywać innych nerwowych manewrów – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zobacz też: Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?
REKLAMA
Od połowy października słońce wschodzi już po godz. 7.00. To oznacza, że najbardziej niebezpieczne 30 min po wschodzie słońca pokrywa się z godzinami wzmożonego porannego ruchu na drogach. Coraz częściej możemy spodziewać się także porannych przymrozków, które dodatkowo utrudniają bezpieczne prowadzenie samochodu i wymagają od kierowców jeszcze większej ostrożności.
Mając niskie słońce za sobą pamiętajmy, że kierowcy jadący z naprzeciwka mogą mieć ograniczoną widoczność. Jeśli to możliwe lepiej zrezygnować z wyprzedzania, gdy manewr ten wiąże się z wjechaniem na przeciwny pas ruchu – dodaje Zbigniew Weseli.
Porady z zakresu techniki jazdy znajdziesz tutaj
Pamiętajmy także, aby sprawdzić, czy szyby są czyste i bez smug. Wszelkie zabrudzenia i kurz rozpraszają światło i zwiększają blask, potęgując oślepienie. Czysta przednia szyba pozwoli nie tylko widzieć lepiej drogę i otoczenie, ale także uniknąć nadmiernego zmęczenia wzroku.
Źródło: Szkoła Jazdy Renault
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.