REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać klocki i tarcze hamulcowe

hamulce, tarcze, zaciski
hamulce, tarcze, zaciski

REKLAMA

REKLAMA

Od jakości podzespołów tworzących układ hamulcowy samochodu zależy bezpieczeństwo jazdy. Jak wybrać zatem właściwe tarcze i klocki hamulcowe?

Jak dobrać elementy układu hamulcowego do siebie?

REKLAMA

Samochód pozwala człowiekowi na nieograniczoną mobilność w dowolne miejsca i w każdym momencie. Jednakże, ile warta byłaby ta możliwość przemieszczania gdybyśmy nie byli w stanie zatrzymać auta. To właśnie dzięki układowi hamulcowemu możemy bezpiecznie dojechać do wyznaczonej destynacji i to jego sprawne działanie jest jednym z podstawowych elementów pojazdu, o który każdy kierowca powinien szczególnie dbać.

REKLAMA

Układ hamulcowy to system, który posiada każdy jeżdżący po drogach samochód. Ma on za zadanie doprowadzić do zatrzymania się pojazdu zawsze, gdy kierowca ma taką potrzebę. Składa się m.in.
z klocków oraz tarcz, a także z pompy hamulcowej uruchamianej poprzez naciśnięcie pedału hamulca. Powoduje to zaciśniecie klocków na tarczach hamulcowych. Od tego momentu droga hamowania oraz jej przebieg zależy między innymi od jakości dwóch ostatnich wymienionych elementów systemu. W przypadku ich niskiej klasy lub dużego zużycia rzutuje to na bezpieczeństwo nasze, osób z nami podróżujących oraz innych użytkowników drogi. Stąd też należy zadbać o właściwe serwisowanie układu hamulcowego, a w razie konieczności wymiany jego elementów.

Klocki hamulcowe – kiedy wymienić

REKLAMA

Klocki hamulcowe w trakcie eksploatacji ulegają stopniowemu zużyciu a niekiedy również i awariom. Każdy właściciel auta powinien bacznie monitorować ich prace w trakcie jazdy oraz stan techniczny. W celu ułatwienia w niektórych modelach samochodów o konieczności wymiany elementów ściernych układu hamulcowego powiadamia kierowcę kontrolka na desce rozdzielczej za sprawą czujnika zużycia umieszczonego przy klockach hamulcowych. Niestety nie istnieje żadna standardowa liczba kilometrów, po której należy dokonać wymiany, gdyż tempo ich ścierania zależy od kilku zmiennych. Wpływ na to ma zarówno styl jazdy kierowcy jak również jakość oraz specyfikacje samych klocków. Dlatego przed podjęciem decyzji o zmianie klocków warto wybrać się do kompetentnego warsztatu lub sklepu z prośbą o fachową opinię.

W trakcie takich oględzin nie tylko oceniamy poziom zużycia klocków czy też stan tarcz hamulcowych. Pracownik serwisu dokonujący przeglądu powinien również sprawdzić stan zacisku, tłoczka cylindra hamulcowego, prowadnicy zacisku hamulcowego i cylinderków hamulcowych, stan elementów gumowych, odpowietrzenie układu oraz poziom jak również właściwości płynu hamulcowego. W przypadku tego ostatniego znaczne zużycie spowoduje obniżenie jego właściwości co w efekcie doprowadzi do spadku skuteczności hamowania – mówi Damian Tybuszewski, Product Manager
z Auto Partner SA.

Zobacz też: Kontrola układu hamulcowego w samochodzie

Przy decyzji o wymianie klocków należy pamiętać, że dokonujemy tego parami, tj. zarówno w lewym i prawym kole, ponieważ siła hamowania powinna być zbliżona po obu stronach osi. Przy wyborze odpowiednich klocków bierzemy pod uwagę model oraz markę auta. Jeśli wymianie podlegają jedynie klocki hamulcowe, a tarcze pozostają te same to należy się również sugerować ich stanem oraz materiałem z którego zostały wyprodukowane. Montaż klocków ze zbyt miękkiego materiału do tarcz z twardych stopów spowoduje spadek efektywności hamowania oraz szybsze zużycie. Złe dopasowanie może wywoływać również nieprzyjemne piski. Dlatego też warto montować oba elementy układu jednej marki. Ponadto, produkty z „górnej półki” posiadają specjalną warstwę pomiędzy płytką nośną a materiałem ciernym, która tłumi drgania, co dodatkowo wzmacnia połączenia pomiędzy płytką a okładziną.

Przy wyborze odpowiednich klocków nie koniecznie sprawdza się zasada, że najdroższy produkt będzie tym najlepszym czy też najbardziej trwałym. Z drugiej zaś strony, odradzamy również inwestowanie w produkty tzw. „bez firmowe”, których jakość nie jest w żaden sposób gwarantowana przez producenta tych elementów. Według polskiego prawa wszystkie klocki powinny posiadać homologację ECE R90 określającą standard jakościowy, która to norma jednak nie jest zbyt surowa.
W związku z tym należy szukać produktów których stosunek jakości do ceny będzie najbardziej korzystny. W tym celu można poprosić o rade mechanika lub sprzedawcę w sklepie z częściami samochodowymi
– dodaje Damian Tybuszewski, Product Manager z Auto Partner SA.

Tarcze hamulcowe

Tarcze to drugi po klockach element układu hamulcowego od którego stanu technicznego i jakości zależy efektywność procesu hamowania. Należy pamiętać, że są to także elementy, które ulegają zużyciu w trakcie cyklu życia samochodu, dlatego też powinny być wymieniane. Jak w przypadku klocków hamulcowych nie możemy określić średniej żywotności dla tarcz w naszych samochodach. W związku z tym najważniejsza jest obserwacja albo zasięgniecie opinii mechanika, a w szczególności stosowanie się do rekomendacji producenta. Każda bowiem firma określa minimalną wartość grubości tarcz przy jakiej zachowuje ona swoje właściwości. Poniżej tej normy należy niezwłocznie udać się do warsztatu w celu wymiany elementu układu hamulcowego.

Zobacz też: Problemy z homologacjami układów hamulcowych

W trakcie oględzin tarcz mechanik może uznać, że dopuszczalne są niewielkie rowki obwodowe, a różne grubości na jednej średnicy mogą być wyrównane w serwisie. Jednakże absolutnie niedopuszczalne są uszkodzenia w postaci pęknięć, wyszczerbień czy wybrzuszeń. Należy zdawać sobie sprawę, że zużyte i uszkodzone tarcze nigdy nie będą dobrze współpracowały z klockami. Pamiętajmy również, że dla naszego bezpieczeństwa lepiej jest wymienić elementy układu hamulcowego o jeden raz za dużo, niż nie móc wyhamować samochodu w przypadku awaryjnej sytuacji – dodaje Damian Tybuszewski, Product Manager z Auto Partner SA.

Decydując się na wymianę tarcz należy pamiętać, że ich wymiana następuje parami. Przy wyborze pamiętajmy również, aby starać się wybrać produkty tego samego producenta, najlepiej z tej samej partii produkcyjnej. Równocześnie z wymianą tarcz dokonujemy również zmiany klocków, tak aby jak najlepiej skonfigurować cały zestaw do poszczególnych elementów.

Na rynku do wyboru są tarcze producentów, których nazwa jest gwarancją jakości, zaś z drugiej strony znajdują się również produkty zdecydowanie mniej znane. Jakość tarcz tych drugich firm jest różna, co nie oznacza, że wszystkie te produkty to buble. Kłopot jednak w tym, że trudno określić ich standard w momencie kupna poprzez dokładne przyjrzenie się tarczy wyjętej właśnie pudełka. Dlatego istotne jest szukanie podzespołów u renomowanych sprzedawców mogących zapewnić odpowiednio wysoką ich jakość – przekonuje Damian Tybuszewski.  

Po każdorazowej wymianie klocków czy tarcz należy pamiętać, że nowo zamontowane elementy muszą się ze sobą dotrzeć i dopasować, aby uzyskały najwyższą efektywność działania. W związku z tym zaraz po wymianie przez kilka a nawet kilkaset pierwszych kilometrów kierowca powinien jeździć wolniej i delikatnie hamować. Zabieg ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, gdyż bez tego okresu przejściowego może okazać się, że w newralgicznym momencie zabraknie nam optymalnie działających hamulców.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA