REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z czego zrobione są klocki hamulcowe?

Tomasz Korniejew
Jakość materiałów użytych do zrobienia poszczególnych elementów klocka hamulcowego ma wpływ nie tylko na efektywność hamowania, ale też m.in. na to, że jednym klockom hamulcowym zdarza się piszczeć przy hamowaniu, a innym nie.
Jakość materiałów użytych do zrobienia poszczególnych elementów klocka hamulcowego ma wpływ nie tylko na efektywność hamowania, ale też m.in. na to, że jednym klockom hamulcowym zdarza się piszczeć przy hamowaniu, a innym nie.

REKLAMA

REKLAMA

Z czego zrobione są klocki hamulcowe? Jakość materiałów użytych do zrobienia poszczególnych elementów klocka hamulcowego ma wpływ nie tylko na efektywność hamowania, ale też m.in. na to, że jednym klockom hamulcowym zdarza się piszczeć przy hamowaniu, a innym nie.

Jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych klocków hamulcowych warto zdać sobie sprawę z kilku faktów.

REKLAMA

O wysokiej jakości klocków hamulcowych świadczy m.in. ich skuteczność hamowania po nawet znacznym rozgrzaniu. Im droga hamowania przy rozgrzanych elementach jest bardziej zbliżona do wyniku hamowania (z tej samej prędkości na takiej samej nawierzchni) który został osiągnięty gdy układ był zimny, tym klocki hamulcowe są wyższej jakości. Oczywiście na efektywność działania całego układu hamulcowego ma wpływ wiele elementów składowych ale w tym przypadku wystarczy porównać parametry osiągane przez klocki hamulcowe.

REKLAMA

Co więcej, wybierając klocki hamulcowe powinniśmy zastanowić się nad stylem jazdy. Zdecydowana większość kierowców z pewnością sięgnie po klocki hamulcowe ze średniej półki cenowej. Są one skonstruowane z materiałów, które z jednej strony nie generują zbyt wysokich kosztów produkcji, a z drugiej wykazują niezłą efektywność hamowania. Są przeznaczone dla osób wykorzystujących samochód w tradycyjny sposób, czyli jeżdżących z przeciętnymi prędkościami zarówno w mieście, jak i poza nim.

Najdroższe klocki hamulcowe to te, które zapewniają efektywne hamowanie nawet po bardzo forsownej jeździe. Niestety charakteryzują się również szybkim zużyciem, czyli zwiększoną częstotliwością wymiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei najtańsze klocki hamulcowe są zazwyczaj przeznaczone dla samochodów o najniższej masie, które jednocześnie nie osiągają wysokich prędkości.

Sprawdź nasz dział poświęcony naprawie hamulców

Z czego zbudowane są klocki hamulcowe?

Bez względu na to, jak drogi jest konkretny klocek hamulcowy, konstrukcja każdego z nich jest zbliżona. Główną różnicą jest jakość materiałów użytych do konstrukcji, co przekłada się na skuteczność hamowania i komfort eksploatacji.

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:

Breck

Breck

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:

REKLAMA

Płytka nośna – w przypadku dobrej jakości klocków, jest wytwarzana metodą dokładnego cięcia, tzw. fine blankingu. Gwarantuje to wysoką powtarzalność wymiarów, swobodną pracę klocka w zacisku i bezproblemowy montaż. Jest to duży atut marki Breck, gdyż większość producentów stosuje mechaniczne cięcie, które może powodować zatarcie klocka w zacisku, ciągłe hamowanie, a w efekcie uszkodzenie klocków i tarcz.

Shim – jest to metalowy element pokryty dwustronnie specjalną warstwą ochronną, która tłumi drgania i zapobiega piskom przez cały okres eksploatacji klocków. W produktach niższej jakości stosuje się powszechnie zamiennik w postaci tańszej i gorszej jakości warstwy antypiskowej z masy polimerowej. Ma to niestety bezpośredni wpływ na komfort użytkowania.

Materiał cierny – to podstawowy element klocków hamulcowych. Skład mieszanki jest najpilniej strzeżoną tajemnicą każdego producenta. Coraz częściej do produkcji wykorzystuje się ekologiczne materiały cierne, pozbawione metali ciężkich i niebezpiecznych włókien, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ilości oraz inwazyjności wydzielanego pyłu.

Więcej informacji na temat układu hamulcowego znajdziesz tutaj

Międzywarstwa – doskonały izolator termiczny o grubości około 2 mm, który zabezpiecza zacisk hamulcowy przed przegrzaniem. Tłumi ona również znaczną część drgań powstających w układzie hamulcowym. Brak międzywarstwy powoduje najczęściej oderwanie materiału ciernego od blachy nośnej.

Klej – łącznik pomiędzy płytką nośną a międzywarstwą. Oparty na dyspersji wodnej (rodzaj procesu chemicznego), bez dodatków rozpuszczalników organicznych.

Compress Control – wyróżnik marki Breck, który gwarantuje, że każdy klocek hamulcowy, dzięki najnowocześniejszym i zautomatyzowanym procesom produkcji, to powtarzalny produkt wysokiej jakości.

Źródło: Materiały Breck

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:
Breck
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA