Z czego zrobione są klocki hamulcowe?
REKLAMA
REKLAMA
Jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe?
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych klocków hamulcowych warto zdać sobie sprawę z kilku faktów.
REKLAMA
O wysokiej jakości klocków hamulcowych świadczy m.in. ich skuteczność hamowania po nawet znacznym rozgrzaniu. Im droga hamowania przy rozgrzanych elementach jest bardziej zbliżona do wyniku hamowania (z tej samej prędkości na takiej samej nawierzchni) który został osiągnięty gdy układ był zimny, tym klocki hamulcowe są wyższej jakości. Oczywiście na efektywność działania całego układu hamulcowego ma wpływ wiele elementów składowych ale w tym przypadku wystarczy porównać parametry osiągane przez klocki hamulcowe.
REKLAMA
Co więcej, wybierając klocki hamulcowe powinniśmy zastanowić się nad stylem jazdy. Zdecydowana większość kierowców z pewnością sięgnie po klocki hamulcowe ze średniej półki cenowej. Są one skonstruowane z materiałów, które z jednej strony nie generują zbyt wysokich kosztów produkcji, a z drugiej wykazują niezłą efektywność hamowania. Są przeznaczone dla osób wykorzystujących samochód w tradycyjny sposób, czyli jeżdżących z przeciętnymi prędkościami zarówno w mieście, jak i poza nim.
Najdroższe klocki hamulcowe to te, które zapewniają efektywne hamowanie nawet po bardzo forsownej jeździe. Niestety charakteryzują się również szybkim zużyciem, czyli zwiększoną częstotliwością wymiany.
Z kolei najtańsze klocki hamulcowe są zazwyczaj przeznaczone dla samochodów o najniższej masie, które jednocześnie nie osiągają wysokich prędkości.
Sprawdź nasz dział poświęcony naprawie hamulców
Z czego zbudowane są klocki hamulcowe?
Bez względu na to, jak drogi jest konkretny klocek hamulcowy, konstrukcja każdego z nich jest zbliżona. Główną różnicą jest jakość materiałów użytych do konstrukcji, co przekłada się na skuteczność hamowania i komfort eksploatacji.
Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:
REKLAMA
• Płytka nośna – w przypadku dobrej jakości klocków, jest wytwarzana metodą dokładnego cięcia, tzw. fine blankingu. Gwarantuje to wysoką powtarzalność wymiarów, swobodną pracę klocka w zacisku i bezproblemowy montaż. Jest to duży atut marki Breck, gdyż większość producentów stosuje mechaniczne cięcie, które może powodować zatarcie klocka w zacisku, ciągłe hamowanie, a w efekcie uszkodzenie klocków i tarcz.
• Shim – jest to metalowy element pokryty dwustronnie specjalną warstwą ochronną, która tłumi drgania i zapobiega piskom przez cały okres eksploatacji klocków. W produktach niższej jakości stosuje się powszechnie zamiennik w postaci tańszej i gorszej jakości warstwy antypiskowej z masy polimerowej. Ma to niestety bezpośredni wpływ na komfort użytkowania.
• Materiał cierny – to podstawowy element klocków hamulcowych. Skład mieszanki jest najpilniej strzeżoną tajemnicą każdego producenta. Coraz częściej do produkcji wykorzystuje się ekologiczne materiały cierne, pozbawione metali ciężkich i niebezpiecznych włókien, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ilości oraz inwazyjności wydzielanego pyłu.
Więcej informacji na temat układu hamulcowego znajdziesz tutaj
• Międzywarstwa – doskonały izolator termiczny o grubości około 2 mm, który zabezpiecza zacisk hamulcowy przed przegrzaniem. Tłumi ona również znaczną część drgań powstających w układzie hamulcowym. Brak międzywarstwy powoduje najczęściej oderwanie materiału ciernego od blachy nośnej.
• Klej – łącznik pomiędzy płytką nośną a międzywarstwą. Oparty na dyspersji wodnej (rodzaj procesu chemicznego), bez dodatków rozpuszczalników organicznych.
• Compress Control – wyróżnik marki Breck, który gwarantuje, że każdy klocek hamulcowy, dzięki najnowocześniejszym i zautomatyzowanym procesom produkcji, to powtarzalny produkt wysokiej jakości.
Źródło: Materiały Breck
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.