REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czujniki zużycia klocków hamulcowych -potrafią zawieść

Rutynowy przegląd układu hamulcowego pozwoli uniknąć konsekwencji uszkodzonych czujników zużycia klocków hamulcowych. Fot. Fotolia
Rutynowy przegląd układu hamulcowego pozwoli uniknąć konsekwencji uszkodzonych czujników zużycia klocków hamulcowych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czujniki zużycia klocków hamulcowych pozwalają zapobiec sytuacji, w której auto straci zupełną zdolność do zatrzymania się. Niestety, nie można im bezgranicznie ufać i to z kilku powodów.

Kontrola stanu klocków hamulcowych

REKLAMA

Układ hamulcowy to jeden z ważniejszych jeśli nie najważniejszych systemów w aucie odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Aby samochód szybko wytracał prędkość producenci opracowują coraz to nowsze materiały, z których wykonane są m.in. klocki hamulcowe.

Problem z  hamowaniem pojawia się, gdy okładzina cierna klocków hamulcowych zużyje się. Wtedy dalsza jazda grozi poważnym wypadkiem. W związku z tym, że klocki są najczęściej niewidoczne dla kierowcy, inżynierowie stosują specjalne czujniki informujące o zużyciu okładzin ciernych.

Czujniki zużycia klocków hamulcowych - rodzaje

Są dwa główne rodzaje czujników – elektryczne i akustyczne. Czujniki elektryczne podłączone są przewodem do komputera i w chwili gdy osiągną określoną, graniczną grubość komputer wyświetli na desce rozdzielczej stosowną kontrolkę ostrzegawczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Elektryczny hamulec postojowy - wady i zalety

Czujniki akustyczne natomiast emitują charakterystyczne piszczenie powstałe na skutek ocierania metalowej blaszki (przymocowanej do klocka) o tarczę hamulcową. To znak, że klocek kwalifikuje się do wymiany.

Elektryczne czujniki zużycia klocków hamulcowych - wady

Nie można jednak pokładać pełnej ufności w działanie czujników bowiem również  i one zawodzą. W przypadku czujników elektrycznych po kilku latach eksploatacji dochodzi często do przerwania obwodu i nawet, gdy klocek zetrze się prawie cały to i tak żadna kontrolka ostrzegawcza nie poinformuje nas o tym. Poza tym czujnik znajduje się zazwyczaj tylko na dwóch lub maksymalnie czterech klockach (z ośmiu) i nawet jeśli wszystkie cztery są sprawne to nie ma gwarancji, że pozostałe klocki są w dobrym stanie. Oprócz tego, w niektórych autach czujniki elektryczne nie stanowią integralnej części z klockiem i należy je skompletować osobno (np. w BMW). Problem w tym, że niektóre osoby oszczędzają na nich i ich nie dokupują. W takiej sytuacji, żadne czujniki nas nie poinformują o nadchodzących problemach.

Zobacz też: Przewody hamulcowe w stalowym oplocie - warto?

Akustyczne czujniki zużycia klocków hamulcowych - wady

W przypadku czujników akustycznych problem wygląda podobnie. Nadmierne oszczędności skutkują najczęściej tym, że nowe klocki nie posiadają czujników. Poza tym trzeba pamiętać, że czujniki wykrywają tylko zmianę grubości okładzin klocka. Nie są jednak w stanie wykryć, że warstwa cierna uległa fizycznemu uszkodzeniu (pęknięcia, ubytki). Dlatego zawsze pamiętajmy, że najlepszą metodą zweryfikowania stanu układu hamulcowego jest zdjęcie koła i wizualna ocena stanu klocków lub tarcz. Ich pełniejszą kontrolę przeprowadzi doświadczony mechanik.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA