REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie kampera do podróży

Subskrybuj nas na Youtube
Przygotowanie kampera do podróży
Przygotowanie kampera do podróży
Continental

REKLAMA

REKLAMA

Wrzesień to okres najczęstszych podróży kamperami. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć, na co zwrócić uwagę przygotowując kampera do drogi.

Przygotowanie kampera do podróży - istotne są opony

Objazdowe, wakacyjne wycieczki kamperem wymagają odpowiedniego przygotowania. Kontrolę należy rozpocząć od sprawdzenia stanu opon. Bo, jak podkreślają eksperci z Continental, to właśnie od opon w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo podróżników i pojazdu.

REKLAMA

O opony w kamperach czy przyczepach kempingowych trzeba dbać szczególnie. Wynika to z faktu, że tego typu pojazdy używane są jedynie sezonowo i często są poddawane bardzo dużym obciążeniom. Ponadto, ze względu na gabaryty, pojazdy rzadko są garażowane oraz odpowiednio zabezpieczane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne czy mróz. Dlatego przed pierwszym wyjazdem po „zimowaniu” trzeba dokonać szczegółowego przeglądu lub wymiany opon.

Odwiedź nasz serwis Auto w Podróży

Przeprowadzając kontrolę ogumienia szczególną uwagę warto zwrócić na wszelkie wybrzuszenia, uszkodzenia i pęknięcia. Poza tym trzeba sprawdzić czy ciśnienie w oponach nie jest niższe od zalecanego oraz zmierzyć głębokość bieżnika.
Opony powinny być zużyte równomiernie oraz pozbawione wszelkich elementów wystających ponad powierzchnię. Należy wymienić ogumienie jeśli głębokość ich bieżnika jest niższa niż 1,6 mm. Jednak ze względu na bezpieczeństwo zaleca się, aby wysokość rzeźby opony wynosiła 3 mm. Warto pamiętać także o kole zapasowym – ono również wymaga dokładnego przeglądu i skontrolowania ciśnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie opony wybrać do kampera?

REKLAMA

Jazda kamperem czy samochodem z przyczepą kempingową nie jest prosta i wymaga praktyki. Źle dobrane, zużyte lub niskiej jakości opony mogą ją dodatkowo utrudniać. Dlatego wybierając ogumienie do pojazdów turystycznych, nie warto oszczędzać. Opona dobrej jakości to inwestycja w bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Producenci ogumienia oferują produkty przeznaczone do specyficznych warunków kempingowych. Są one bardziej odporne na odkształcenia spowodowane długimi postojami i dużym obciążeniem. Mają także specjalną konstrukcję, czyli dodatkowy oplot kordu, który zwiększa ich nośność oraz wzmocnione boki.

Jednym z takich produktów jest letnia opona Continental VancoCamperTM. Ogumienie spełnia normę CP (Camping Pneu), co oznacza zwiększone bezpieczeństwo dla pojazdów tego segmentu. Model jest odporny na deformację profilu oraz uszkodzenia mechaniczne. Jego boki chronione są dzięki sztywnej konstrukcji, która zapewnia mocne, poprzeczne wsparcie dla obciążonych osi, czyli strefy gdzie najbardziej kumulują się naciski. Dodatkowym wzmocnieniem jest trwała mieszanka gumowa, która zapewnia wyższą przyczepność na mokrej drodze oraz powolne zużywanie się bieżnika.

Zobacz też: Samochodem po Europie - poradnik dla kierowców

Nośność kluczowa przy doborze opon do kampera

REKLAMA

Pojazdy turystyczne mają ograniczenia dotyczące nośności. Niezbędne wyposażenie takie jak lodówka, zbiornik na wodę czy butla gazowa ograniczają ilość dodatkowego bagażu oraz zapasów. Dlatego wybierając opony do kampera czy przyczepy kempingowej należy zwrócić uwagę na to, by ogumienie miało odpowiednio dobraną nośność.

Każda opona posiada swój indeks nośności, który informuje o tym, jakie jest dozwolone obciążenie dla danego modelu przy jeździe z maksymalną, dopuszczalną przez producenta prędkością. Widząc te potrzeby inżynierowie Continental zapewnili modelowi VancoCamperTM wysoki indeks nośności, który wynosi aż 1030 i 1250 kg,
a w wypadku opon bliźniaczych od 975 do 1180 kg. Co oznacza, że bliźniaczy komplet ogumienia Continental jest w stanie wytrzymać nacisk przyczepy ważącej nawet 7,2 tony. Ponieważ wysoką nośność można osiągnąć tylko wtedy, gdy opony eksploatowane są zgodnie z zalecanym ciśnieniem, należy ograniczyć ryzyko występowania zbyt niskiego ciśnienia. W tym celu konstruktorzy wyposażyli oponę VancoCamperTM w kilkuwarstwową osnowę wykonaną z innowacyjnych materiałów. Konstrukcja zapewnia bardzo dużą szczelność oraz trwałość, dzięki czemu ogranicza spadek ciśnienia nawet w przypadku wielodniowych postojów. W porównaniu
do poprzedniej generacji, model utrzymuje ciśnienie wewnątrz opony o 15% wyższe ponad minimalny poziom. Uzyskano w ten sposób rezerwę nośności, która może być spożytkowana na dodatkowe walizki, zapasy napojów czy jedzenia bez narażania tylnej osi na zbyt duże obciążenia.

Nowoczesne kampery oraz przyczepy kempingowe są pojazdami, które pozwalają urzeczywistnić marzenia o komfortowym podróżowaniu i zwiększonej mobilności w trakcie wakacji. Planowanie wielokilometrowych podróży wymaga jednak zwrócenia szczególnej uwagi na kwestię ogumienia. Warto więc rozważyć wybór takich opon jak Continental VancoCamperTM, bo to gwarancja bezpiecznych i komfortowych wakacji..

Źródło: Materiały Continental

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA