REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomiar gęstości elektrolitu – ocena stanu akumulatora

Stan elektrolitu czyli roztworu zdolnego do jonowego przewodzenia prądu elektrycznego ma niebagatelny wpływ na pracę akumulatora. Podpowiadamy jak określić jego stan.

Jak prawidłowo myć rower?

Mycie roweru tylko z pozoru jest prostą czynnością. Czy ciśnieniowe myjki nie zaszkodzą mechanizmom i lakierowi roweru? Poniżej poradnik, jak prawidłowo myć rower myjką ciśnieniową.

System KERS w autach osobowych - działanie

KERS - system odzyskiwania energii kinetycznej znany fanom wyścigów F1 jest testowany w samochodach osobowych. Pierwsze testy wskazują, że KERS obniża spalanie nawet o 25%, a jak działa?

Kupno części przez Internet- kiedy przysługuje nam prawo do jej zwrotu?

Kupując części do samochodu czasem okazuje się, że nie pasują one do naszego egzemplarza albo są uszkodzone. Kiedy możemy zwrócić towar sprzedawcy? Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć jego zwrot?

REKLAMA

Automatyczna skrzynia biegów – samodzielna kontrola

Wielu kierowców obawia się zakupu samochodów używanych z automatycznymi skrzyniami biegów. Niesłusznie, żeby uniknąć wydatków wystarczy sprawdzić kondycję automatu przed zakupem.

Jak zamontować elektryczne podgrzewanie lusterek?

Elektryczne podgrzewanie lusterek można zamontować w niemal każdym aucie. Poniżej podpowiadamy ile to kosztuje i jak to zrobić.

Czy filtry cząstek stałych (DPF) trafią do silników benzynowych?

Restrykcyjne normy emisji spalin wprowadzane przez komisarzy Unii Europejskiej doprowadziły do tego, że producenci modyfikują silniki spalinowe. Czy znane z kosztownych awarii w turbodoładowanych jednostkach diesla filtry cząstek stałych trafią do benzyniaków?

Co zrobić ze zużytym akumulatorem samochodowym?

Akumulatory samochodowe zawierają powodujący silne oparzenia kwas siarkowy i rakotwórcze związki ołowiu , które w laboratoriach są nadzorowane, dlatego nie należy wyrzucać akumulatorów samochodowych do zwykłych śmietników.

REKLAMA

5 sposobów na sprawdzenie autentyczności książki serwisowej

Ogromna popularność aut używanych w naszym kraju przyciąga oszustów i kombinatorów, którzy fałszują książki serwisowe sprzedawanych aut. Jak sprawdzić autentyczność książki serwisowej?

Ekspert radzi: Części oryginalne czy zamienniki?

Oferta samochodowych części zamiennych na rynku jest bardzo duża i poza elementami oryginalnymi przeznaczonymi na tzw. pierwszy montaż fabryczny dostępnych jest szereg zamienników. Przed podjęciem decyzji, które z nich wybrać, powinniśmy się dowiedzieć jakie są faktyczne pomiędzy nimi różnice i jak wpływają na eksploatację pojazdu.

Z tymi silnikami mogą być problemy: VW 1.9 TDI 105KM BXE

Silnik 1.9 TDI uważany jest za jednostkę prawie niezniszczalną. Trzeba jednak wiedzieć, którą jego wersję kupić. Pomyłka w trakcie selekcji może kosztować nas wymianę silnika na nowy.

Systemy rozpoznawania znaków drogowych

Systemy rozpoznawania znaków spotkać można coraz częściej na liście wyposażenia samochodów. Jak działają? Czy są skuteczne?

Obrócona panewka korbowa – przyczyny usterki i sposoby jej zapobiegania

Moment, w którym zostaje obrócona panewka korbowa to początek kosztownych wydatków związanych z naprawą silnika. Dlaczego dochodzi do obrócenia panewek? Czy można temu zapobiec?

Płyn do spryskiwaczy a zawartość metanolu

Płyn do spryskiwaczy jest czymś niezbędnym do prawidłowego utrzymania czystości przedniej i tylnej szyby. Niestety, od kilku lat dostępne są na rynku płyny z ponadnormatywną zawartością metanolu. Czym to grozi?

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców

Które okulary przeciwsłoneczne nadają się dla kierowców? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla kierowcy?

Preparaty uszczelniające silnik - czy warto stosować? Czym to grozi?

Wycieki oleju czy jego nadmierne zużycie to problem jaki rozwiązują preparaty uszczelniające silnik. Tak przynajmniej zapewniają ich producenci. Czy mogą one zaszkodzić i czy warto je stosować?

Akumulatory odporne na wstrząsy i wielokrotne ładowanie!

Do pojazdów wyposażonych w silniki o dużej mocy, potrzebne są specjalne akumulatory, zdolne dostarczyć ogromne porcje energii. Jednym z nich jest Jenox SHD. Co to za akumulator i jakie są jego najważniejsze cechy?

Samochody z niebezpiecznym czynnikiem chłodniczym R1234yf

Pomimo ostrzeżeń ze strony różnych organizacji kilku producentów aut zdecydowało się użyć niebezpiecznego dla życia czynnika chłodniczego w swoich samochodach. Postanowiliśmy przestawić listę pojazdów, które już posiadają.

Najlepsze opony letnie w testach w 2013 r.

Które opony letnie wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże zestawienie modeli opon letnich, które uzyskały najwyższe noty w testach opon w 2013 r.

Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż

Decydując się na wyjazd urlopowy warto wybrać odpowiedni dzień na podróż. Pozwoli to zwiększyć nasze szanse na bezpieczne dotarcie do upragnionego celu podróży.

Stan szyb w samochodzie a bezpieczeństwo

Stan przedniej szyby jest tematem przez wielu kierowców zaniedbywanym. Jej zabrudzenie, a tym bardziej mechaniczne uszkodzenie grozi nie tyko mandatem, ale i poważnym wypadkiem.

Czynnik chłodniczy- czy rzeczywiście go ubywa?

Za spadek wydajności klimatyzacji samochodowej najczęściej obwinia się ubytek czynnika chłodniczego. Zaleca się jego uzupełnianie najrzadziej co 2 lata. Czy rzeczywiście trzeba tak często uzupełniać czynnik chłodniczy?

Klimatyzacja – dlaczego warto używać jej przez cały rok?

Klimatyzacja w samochodzie to jeden z kluczowych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Czy to prawda, że warto używać klimatyzacji przez cały rok?

Z tymi silnikami mogą być problemy: FIAT 1.9 JTDm 16V 150 KM

Silnik Fiata 1.9 JTDm 16V 150 KM to bardzo udana konstrukcja. Dobre osiągi idą w parze z małym zapotrzebowaniem na paliwo. Należy jednak zwrócić uwagę na główne usterki silnika 1.9 JTDm 150KM.

Przez jakie usterki auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

Przed wizytą u diagnosty warto sprawdzić kilka elementów auta, które najczęściej są powodem negatywnego wyniku przeglądu technicznego. Odpowiednio przygotowane auto nie powinno mieć trudności z przedłużeniem badań technicznych.

O czym należy pamiętać zawierając umowę z komisem?

Rynek aut używanych przyciąga nieuczciwych handlarzy, którzy liczą na naiwność klientów, a także na ich niewiedzę. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać zawierając umowę kupna-sprzedaży z komisem samochodowym.

Auto z cofniętym licznikiem kupione w komisie. Co robić?

Jeśli po zakupie auta w komisie okazało się, że licznik przebiegu został przestawiony wstecz, należy bezzwłocznie zebrać i zabezpieczyć wszystkie dowodu oszustwa. W poniższej poradzie wyjaśniamy, co należy zrobić jeśli okaże się, że auto kupione w komisie miało cofnięty licznik.

EGR a klapy wirowe - czemu psują się nowoczesne kolektory dolotowe?

W nowoczesnych silnikach wysokoprężnych ogromną rolę odgrywają kolektory dolotowe. Niestety są one też coraz bardziej zawodne. Co wpływa na ich podwyższoną usterkowość? Co ma z tym wspólnego zawór EGR?

Jak zabezpieczyć auto przed postępującą korozją i wilgocią?

W okresie wiosennym panują idealne warunki do tego, aby korozja postępowała i niszczyła różne elementy naszego pojazdu. Warto zabezpieczyć i unieszkodliwić ogniska korozji, a także zabezpieczyć niektóre elementy preparatami antykorozyjnymi.

Co zrobić po zakupie auta z przekręconym licznikiem przebiegu?

Przekręcanie liczników w autach przed sprzedażą to bardzo popularna praktyka stosowana nie tylko w komisach samochodowych, ale także wśród prywatnych sprzedawców. Co zrobić po zakupie auta z przekręconym licznikiem przebiegu?

Zakup samochodu hybrydowego - kiedy się zwróci?

Nadwyżka w cenie przy zakupie auta hybrydowego na rynku amerykańskim zwraca się już po 4-5 latach. W polskich realiach zwrot może nastąpić szybciej. Czy zakup hybrydy się opłaca?

Zaciski hamulcowe: regenerować czy wymienić na nowe?

Jeśli okresowy przegląd techniczny wykaże, że z zacisku hamulcowego wycieka płyn, to bezzwłocznie należy się tym zająć. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia; wymiana zacisku na nowy, lub jego regeneracja.

Płyny eksploatacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Olej silnikowy, płyn chłodniczy i płyn hamulcowy to najważniejsze płyny eksploatacyjne krążące w układach każdego auta. To od ich stanu zależy bezpieczeństwo i bezproblemowa eksploatacja silnika. Co warto wiedzieć o płynach eksploatacyjnych?

Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Wczesną wiosną niektóre odcinki polskich dróg ilością dziur zawstydzają sery szwajcarskie. W tym okresie wyjątkowo łatwo można uszkodzić swoje auto. Jakie elementy są najbardziej narażone na uszkodzenia?

Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Ceny używanych części są znacznie niższe niż tych oferowanych w ASO. Na rynku dostępne są też części pochodzące z tzw. anglików. Warto wiedzieć, jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Rynek używanych części samochodowych ciągle się powiększa, a nieuczciwi handlarze szukają sposobów na szybki zarobek. Podpowiadamy jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

O konieczności wymiany oleju silnikowego pamięta większość kierowców, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ważnych płynów eksploatacyjnych jest znacznie więcej. Aby auto było sprawne i bezpieczne należy czasem wymieniać także oleje przekładniowe, płyny hamulcowe i sprzęgłowe, chłodziwa i płyny do układów wspomagania.

Jak działa Haldex 5?

Piąta generacja napędu Haldex rozdziela napęd pomiędzy przednią a tylną osią. W porównaniu do Haldexa 4, w którym na tylną oś mogło trafić do 85% momentu obrotowego, w najnowszej wersji na tylne koła może trafić aż 100% momentu obr.

Czym różni się świeca zapłonowa przeznaczona do silników z instalacją LPG od zwykłej?

W przypadku silników zasilanych gazem LPG układ wtryskowy jest znacznie bardziej obciążony, niż w silnikach zasilanych benzyną. Jak wybrać właściwe świece zapłonowe do silników zasilanych LPG?

Polska motoryzacja: rynek samochodów maleje, a rynek części rośnie

W 2008 r. w Polsce produkcja aut osiągnęła pułap blisko 1 mln, aby w ubiegłym roku skurczyć się o jedną trzecią. Zupełnie odwrotnie jest na rynku części i akcesoriów samochodowych, gdzie w ciągu pięciu lat dynamika wzrostu wyniosła ponad 50%. Tak dobry wynik został wypracowany, mimo że, jak wynika z prognoz Exact Systems, w całym 2012 r. wartość tego sektora spadła o ok. 5% r/r i wynosi ok. 49 mld zł.

Z tymi silnikami mogą być problemy: BMW 2.0d N47

Silnik BMW o oznaczeniu N47 w chwili swojego rynkowego debiutu był jedną z najlepszych konstrukcji tego typu na rynku. Z małej pojemności skokowej osiągał moc od 116 KM do 218 KM. Najbardziej poszukiwana jest jego 177-konna odmiana. Niestety silnik N47 okazuje się bardzo kosztowną w serwisowaniu jednostką napędową.

Czujniki zużycia klocków hamulcowych -potrafią zawieść

Czujniki zużycia klocków hamulcowych pozwalają zapobiec sytuacji, w której auto straci zupełną zdolność do zatrzymania się. Niestety, nie można im bezgranicznie ufać i to z kilku powodów.

HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Nowy czynnik chłodniczy HFO-1234yf stosowany w układach klimatyzacji jest silnie toksyczny i trujący, a mimo to większość koncernów samochodowych zdecydowała się na jego użycie. Dlaczego Komisja Europejska nakazała jego stosowanie, mimo gwałtownej fali krytyki kierowanej pod adresem nowego czynnika?

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej - zalety, wady i cena

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej do silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk benzyny uważana jest za najrozsądniejszy sposób ograniczenia wydatków związanych z paliwem. Czym różni się od pozostałych systemów zasilania silników gazem LPG?

Wycieraczki listwowe - czym się różnią od klasycznych wycieraczek?

Wycieraczki listwowe stosowane są obecnie w wielu nowych autach. Czy warto zainstalować je w starszym samochodzie, wyposażonym w klasyczne wycieraczki? Jakie są zalety tzw. listwówek?

Gwarancja na lakier i perforację nadwozia – jak je wyegzekwować?

Przy wyborze nowego auta duże znaczenie klienci przywiązują do gwarancji jaką objęty jest dany model. W przypadku gwarancji mechanicznej sprawa jest zazwyczaj klarowna. Gorzej sprawy się mają jeśli zechcemy zareklamować np. wykwity rdzy na naszym pojeździe. Dlaczego?

O czym pamiętać robiąc wiosenny przegląd samochodu

Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie przyjrzeć się kondycji technicznej samochodu, którym się poruszamy. Nawet drobne jego usterki mogą negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie jak i na kondycji naszego portfela.

Elektryczny hamulec postojowy - wady i zalety

Coraz więcej nowym samochodów wyposażanych jest w elektryczny hamulec postojowy. Mimo komfortu jaki zapewnia w codziennym użytkowaniu, coraz intensywniej rośnie grono osób, które są wyraźnymi przeciwnikami tego rozwiązania. Dlaczego?

Czyszczenie filtra DPF – koszty i metody

Aby zminimalizować ryzyko poniesienia dużych kosztów związanych z zakupem nowego filtra cząstek stałych, warto wiedzieć na czym polega czyszczenie filtra DPF. Przedstawiamy sposoby czyszczenia filtra cząstek stałych.

Koszt wymiany paska rozrządu

Koszt wymiany paska lub łańcucha rozrządu jest bardzo zróżnicowany. Im bardziej skomplikowana konstrukcja silnika tym istotniej rosną koszty tej usługi. Przed zakupem samochodu warto zatem sprawdzić , czy będzie nas stać na eksploatację danego modelu auta.

REKLAMA