REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Tujaka
alternator Fot. Fotolia
alternator Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek używanych części samochodowych ciągle się powiększa, a nieuczciwi handlarze szukają sposobów na szybki zarobek. Podpowiadamy jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jeśli zależy nam na sprawdzonym źródle i podzespołach dobrej jakości, warto kupować nowe i oryginalne części w autoryzowanych stacjach obsługi. Jednak ze względu na wysokie ceny części, poważniejsze naprawy kilkuletnich aut są nieopłacalne, jeśli chcemy je wykonać na oryginalnych podzespołach producenta.

REKLAMA

Rynek części używanych oferuje ogromny wybór tańszych alternatyw. Niektóre z tych części pochodzą z aut powypadkowych, inne niestety z aut skradzionych. Nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować legalności pochodzenia używanej części, ale wizja sporej oszczędności jest kusząca.

Na różnego rodzaju giełdach z częściami samochodowymi, na szrotach i przede wszystkim na aukcjach internetowych można znaleźć niemal wszystkie części do prawie każdego auta. Część z nich pochodzi z auta sprowadzonego z Anglii. Warto wiedzieć, że nie wszystkie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Zobacz też: Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

Jakie części z anglików nie pasują?

Reflektory i lampy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przystosowane do ruchu lewostronnego reflektory i lampy nie mogą być zastosowane w aucie przeznaczonym do ruchu prawostronnego, ponieważ będą one oślepiać innych kierowców. Oznaczenia na reflektorze pomogą nam rozpoznać właściwą lampę. Jeśli na szkle nie ma strzałki, lub jest ona skierowana w lewo, to reflektor jest przeznaczony do ruchu prawostronnego. Jeśli znajdziemy na nim dwie strzałki, to oznacza, że reflektor można przystosować zarówno do ruchu lewo, jak i prawostronnego.

Tylne lampy również mogą nie pasować ze względu na to, że w niektórych modelach aut po różnych stronach są umieszczone światła przeciwmgłowe i cofania.

Przekładnia kierownicza

Przekładnia w wersji angielskiej jest lustrzanym odbiciem elementu stosowanego w autach z kierownicą po lewej stronie. Tego elementu nie da się też przerobić.

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Wiązki elektryczne

Niektóre fragmenty wiązek elektrycznych mogą być takie same, to wiązka główna może się znacznie różnić. Przeróbka jest możliwa, jednak bardzo pracochłonna. Dla oszczędności warto wykorzystać części instalacji

Mechanizm wycieraczek

W większości aut z Wysp Brytyjskich wycieraczki działają w odwrotną stronę, niż w przypadku aut z kontynentu. Nie pasuje zarówno mechanizm, jak i ramiona wycieraczek. Jedynym elementem klasycznego mechanizmu, który można wykorzystać jest silnik wycieraczek.

W tym przypadku wyjątkiem jest przeciwbieżny mechanizm wycieraczek. To rozwiązanie działa tak samo niezależnie od przeznaczenia auta.

Lusterka zewnętrzne

Szkła lusterek mają inną geometrię, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Sama obudowa będzie pasowała, o ile auto miało symetryczne lusterka zewnętrzne.

Panel klimatyzacji i panel radia

Jest możliwość zamontowania panelu klimatyzacji pochodzącego z anglika, jednak jego używanie będzie niewygodne ze względu na odwrotne umieszczenie pokręteł.

Zobacz też: Jak działa Haldex 5?

Zegary

Zegary w wersji z Wysp są wyskalowane w milach lub zarówno w milach jak i kilometrach jednocześnie.

Tapicerka drzwi

W przypadku aut z elektrycznym sterowaniem szyb panele przy drzwiach kierowcy różnią się od tych przy drzwiach pasażera. Zamontowanie tych paneli jest możliwe, jednak oznacza, że panel do sterowania wszystkimi drzwiami będzie umieszczony po stronie pasażera.

Przy zakupie używanych części warto zwrócić uwagę, czy sprzedawcy oferują tzw. gwarancję rozruchową. Oznacza to możliwość sprawdzenia jakości części i odesłania lub oddania sprzedawcy, jeśli dana część nie spełni naszych oczekiwań.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA