Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

REKLAMA
REKLAMA
Jeśli zależy nam na sprawdzonym źródle i podzespołach dobrej jakości, warto kupować nowe i oryginalne części w autoryzowanych stacjach obsługi. Jednak ze względu na wysokie ceny części, poważniejsze naprawy kilkuletnich aut są nieopłacalne, jeśli chcemy je wykonać na oryginalnych podzespołach producenta.
REKLAMA
Rynek części używanych oferuje ogromny wybór tańszych alternatyw. Niektóre z tych części pochodzą z aut powypadkowych, inne niestety z aut skradzionych. Nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować legalności pochodzenia używanej części, ale wizja sporej oszczędności jest kusząca.
Na różnego rodzaju giełdach z częściami samochodowymi, na szrotach i przede wszystkim na aukcjach internetowych można znaleźć niemal wszystkie części do prawie każdego auta. Część z nich pochodzi z auta sprowadzonego z Anglii. Warto wiedzieć, że nie wszystkie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.
Zobacz też: Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?
Jakie części z anglików nie pasują?
Reflektory i lampy
Przystosowane do ruchu lewostronnego reflektory i lampy nie mogą być zastosowane w aucie przeznaczonym do ruchu prawostronnego, ponieważ będą one oślepiać innych kierowców. Oznaczenia na reflektorze pomogą nam rozpoznać właściwą lampę. Jeśli na szkle nie ma strzałki, lub jest ona skierowana w lewo, to reflektor jest przeznaczony do ruchu prawostronnego. Jeśli znajdziemy na nim dwie strzałki, to oznacza, że reflektor można przystosować zarówno do ruchu lewo, jak i prawostronnego.
Tylne lampy również mogą nie pasować ze względu na to, że w niektórych modelach aut po różnych stronach są umieszczone światła przeciwmgłowe i cofania.
Przekładnia kierownicza
Przekładnia w wersji angielskiej jest lustrzanym odbiciem elementu stosowanego w autach z kierownicą po lewej stronie. Tego elementu nie da się też przerobić.
Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?
Wiązki elektryczne
Niektóre fragmenty wiązek elektrycznych mogą być takie same, to wiązka główna może się znacznie różnić. Przeróbka jest możliwa, jednak bardzo pracochłonna. Dla oszczędności warto wykorzystać części instalacji
Mechanizm wycieraczek
W większości aut z Wysp Brytyjskich wycieraczki działają w odwrotną stronę, niż w przypadku aut z kontynentu. Nie pasuje zarówno mechanizm, jak i ramiona wycieraczek. Jedynym elementem klasycznego mechanizmu, który można wykorzystać jest silnik wycieraczek.
W tym przypadku wyjątkiem jest przeciwbieżny mechanizm wycieraczek. To rozwiązanie działa tak samo niezależnie od przeznaczenia auta.
Lusterka zewnętrzne
Szkła lusterek mają inną geometrię, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Sama obudowa będzie pasowała, o ile auto miało symetryczne lusterka zewnętrzne.
Panel klimatyzacji i panel radia
Jest możliwość zamontowania panelu klimatyzacji pochodzącego z anglika, jednak jego używanie będzie niewygodne ze względu na odwrotne umieszczenie pokręteł.
Zobacz też: Jak działa Haldex 5?
Zegary
Zegary w wersji z Wysp są wyskalowane w milach lub zarówno w milach jak i kilometrach jednocześnie.
Tapicerka drzwi
W przypadku aut z elektrycznym sterowaniem szyb panele przy drzwiach kierowcy różnią się od tych przy drzwiach pasażera. Zamontowanie tych paneli jest możliwe, jednak oznacza, że panel do sterowania wszystkimi drzwiami będzie umieszczony po stronie pasażera.
Przy zakupie używanych części warto zwrócić uwagę, czy sprzedawcy oferują tzw. gwarancję rozruchową. Oznacza to możliwość sprawdzenia jakości części i odesłania lub oddania sprzedawcy, jeśli dana część nie spełni naszych oczekiwań.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA