Stan szyb w samochodzie a bezpieczeństwo
REKLAMA
REKLAMA
Wraz z nadejściem wiosny warto przyjrzeć się kondycji nie tylko oponom czy nadwoziu auta, ale także jego szybom. To przede wszystkim od ich stanu zależy nasze bezpieczeństwo.
REKLAMA
Pęknięcia szyby spowodowane różnicą temperatur
Zimą, przy ujemnych temperaturach powietrza, dużemu obciążeniu termicznemu podlegają szyby, intensywnie nagrzewane z wnętrza samochodu. W skrajnych przypadkach nadmierna różnica temperatur może przyczynić do ich pęknięcia. Ryzyko uszkodzenia przedniej szyby potęgują także pługopiaskarki, intensywnie odśnieżające ulice. Kamień wyrzucony z dużą siłą z ich rozrzutnika potrafi poważnie uszkodzić szybę.
Zobacz też: EGR a klapy wirowe - czemu psują się nowoczesne kolektory dolotowe?
Oprócz rys i pęknięć, sporym ograniczeniem widoczności dla kierującego autem jest zalegający głównie na obrzeżach szyby brud. Jego duże nagromadzenie, w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi może spowodować, że nocą kierowca nie dostrzeże osób, które wchodzą na jezdnię.
Kierowcy naprawiają szybę tylko w ostateczności
Jak wynika z badań przeprowadzonych dla firmy NordGlass, 27% kierowców decyduje się na naprawę lub wymianę szyby dopiero w sytuacji, gdy uszkodzenie jest na tyle poważne, że kompletnie uniemożliwia kontynuowanie jazdy, a aż 69% respondentów biorących udział w badaniach przyznało, że powodem udania się do profesjonalnego serwisu były zaniedbane rysy lub pęknięcia na szybie.
Mandat za uszkodzoną szybę
Jeśli nie przemawia do nas aspekt bezpieczeństwa, być może lepszym argumentem są konsekwencje finansowe i karne jakie grożą za jazdę z uszkodzoną lub brudną przednią szybą. W przypadku kontroli drogowej, Policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i wystawić mandat w kwocie nawet do 250 zł. A o tym, że Policjanci nie szczędzą sił i druków mandatowych można się przekonać praktycznie każdego dnia.
Naprawa szyby przez telefon
Jeśli szyba w pojeździe została uszkodzona w trakcie jazdy i nie wiemy, gdzie znajduje się najbliższy warsztat zajmujący się naprawą tego typu elementów, warto skorzystać z Internetu bądź coraz popularniejszych aplikacji dostępnych na smartphone’a. Sposób działania tego typu programu przedstawiliśmy w jednym z poprzednich materiałów.
Zobacz też: Czy można naprawić pękniętą szybę telefonem?
W zależności od uszkodzenia koszt naprawy jest odmienny. Nie każdą szybę można też naprawić. Przy większym rysach niezbędna jest jej wymiana. Zazwyczaj w pełni naprawialne są odpryski o średnicy do 20 mm. Ważne jest także położenie uszkodzenia względem krawędzi bocznej szyby. Jeśli odległość od niej jest większa niż 10 cm to zlecenie naprawy nie zostanie prawie na pewno przyjęte.
Źródło: wyniki badań ankiety przeprowadzonej da firmy NordGlass
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.